şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle olayın tarihi bugün değil, direkt muhatabı da ben değilim ancak duyurmak istedim.

  hatta bazılarımız durumun bir rezalet olduğunu da kabul etmeyebilir, onlardan da özür dilerim.

  geçtiğimiz hafta lufthansa ile brezilya'ya alternatif bir tedavi için uçan görme engelli bir vatandaşımız almanya aktarmalı uçuşta, aktarma sırasında kullanmak için vizesi olmaması neden gösterilerek uçağa alınmamıştır. yine aynı lufthansa hava yollarına bağlı türk personel eğer hollanda ya da fransa aktarmalı olsaydı vizeye ihtiyaç duymadan aktarmalı olarak uçabileceğinş belirtmektedir. sonrasında da vatandaşın ısrarı ve tepkisi üzerine personel pasaportunda tarihi geçmiş bile olsa herhangi bir vize olması durumunda yine uçağa alabileceğini söylemektedir.

  öncelikle defalarca uluslararası aktarmalı uçtum oldukça katı vize kuralları olan ingiltere bile abd uçuşunda heatrow aktarmalı uçuşta herhangi bir vize talep etmemiştir. yine vize talebi olan ülkeler de bunu bilet prosedüründe havayolu kuruluşu vasıtasıyla belirtirler.

  yolcu abimiz engelli kadrosundan devlet memuru yaklaşık 9000tl civarındaki bilet ücretini bir yıla yakın bir sürede biriktirip bir umut dünyanın öbür ucunda şifa arayan bir beyefendi. ücret iadesi talebinde bulunmasına rağmen lufthansa herhangi bir geri dönüş yapmamaktadır.

  aslında mevzu havayolu firması ile de doğrudan alakalı bir mesele değil. alman hükumeti türk vatandaşlarına diğer vize alanlarında da hükumetler arası problemlerden dolayı zorluk çıkarmaktadır. ancak görme engelli, gariban bir insanı ucuz olsun diye aldığı aktarmalı uçuştaki normalde uygulanmayan vize ile cezalandırmak son derece yanlıştır.

  beyefendinin durumuna çok üzüldüğüm için başlığı açma ve duyurma gereği duydum.

  edit: konuyu tam olarak bilmediğim için ve görme engelli beyin orada çok üzüldüğünü ve çaresizce birşey de yapamadığını gördüğüm için sadece sesini duyurmak istedim. tekrar söylüyorum görme engelli bir insanı hükumetler arası sorunlar dolayısıyla cezalandırma hususunu kabul etmiyorum. belki de bilet parasını tekrar biriktirmek için aylarca bekleyecek ve geç kalacak. bence özensiz de olsa sesinin duyurulması gerekiyor.

  dileyen ve yardımcı herkesle beyefendinin bilgilerini mesaj yoluyla paylaşabilirim.

  edit2: amacımı net bir şekilde anlatmama rağmen vize prosedürü ile ilgili erinmeden bilgi veren değerli userlara çok teşekkür ediyorum. ancak amacım beyefendi görme engelli olduğu için ve tedaviye gittiği için kendisi adına pozitif ayrımcılık talep etmektir.
 • ilgili arkadaş için çok üzgünüm ama rezaletlik bir durum yok malesef. bileti almadan önce biraz araştırma yapsaydı almanya aktarmalı uçuşlar için transit vize gerektiğini farkederdi. ayrıca dedikleri gibi hollanda veya fransa aktarmalı uçsaydı transit vize gerekmeyecekti. yanlış veya hatalı bir bilgi yok yani.

  tanım: olmayan rezalet.
 • yeterince araştırma yapmamanın getirdiği sıkıntıları lufthansa'ya yüklemekten ibarettir. almanya'nın aktarma ülkesi olduğu durumlarda son durağın* neresi olduğuna göre vize gerekliliği değişiklik arz etmektedir. örnek vermek gerekirse ankara-münih-chicago uçuşunda eğer abd vizeniz varsa schengen vizeniz olmasa dahi münihte aktarmanızı yapabilirsiniz. ancak ankara-münih-kiev uçuşunda schengen vizeniz* olmadığı takdirde ankara-münih uçuşuna alınmazsınız. bütün bunlar çarşaf çarşaf almanya'nın ankara büyükelçiliği'nin ve almanya dışişleri bakanlığı'nın sitelerinde yer almaktadır.
 • lufthansa bir taşıma firmasıdır yani aracıdır. sizi a noktasından b noktasına götürür. siz a noktasından b noktasına giderken başka bir ülkeye uğruyorsanız o ülkenin kanunlarına uymayı kabul ediyorsunuz demektir. yazar arkadaş çok kere aktarmalı uçtum demiş ama almanya üzerinden aktarma yapmamış sanırım. almanya kanunlarına göre eğer bu ülkeden aktarma yapıyorsanız vize (transit) ihtiyacınız vardır.

  millet olarak ne kadar pis insanlar olduğumuzu ayrıca tekrar gösterdiniz teşekkür ederiz. adamların kanunları var, hem insanların ülkelerine gideceksin hem de kanunları uyguladıkları için sizden papara yiyecekler. tam türk işi rezalet olmuş tebrik ederim. çok birilerine çemkiresiniz varsa dış ilişkileri 15 senede nijerya seviyesine indiren ibnelere çemkirin.
 • rezalet falan değildir. birde senin abd vizen olmasa bak bakalım transit geçebiliyormusun.