şükela:  tümü | bugün soru sor
  • az önce twitter’da gördüğüm açıklamalardır.

--- spoiler ---

içinde bazı eski ve mevcut asker kişilerin de olduğu, farklı partilerden siyasi aktörlerin de bulunduğu, çok ciddi bir vesayet odağının varlığına ve bunun partiler üstü bir şekilde türkiye siyaseti üzerinde bir vesayet kurduğuna inanıyorum. demiş özgür özel. tuhaf açıklamalar.

"ben ne siyasetin belirleyicisinin devlet bahçeli olduğuna inanıyorum ne de bahçeli’nin recep tayyip erdoğan’ın veya erdoğan’ın bahçeli’nin güdümüne girdiğine inanıyorum. bir başka mekanizma, bir başka dinamik var. hepsini birden yönetiyor."

diyerek devam etmiş özgür özel.
    --- spoiler ---

kaynak

edit: açıklama 8 ocak tarihine aitmiş. ben bugün paylaşılınca bugün olduğunu sandım. tarihten dolayı kusuruma bakmayın.
  • celal başlangıç tarafından şurada detaylandırılarak geçmişten de örnekler ile desteklenmiştir.

bir süredir ben de aynı soruları sormaktayım amk. doğru olduğuna inanıyorum.
  • iddia edildi tarzı ucu açık açıklama yapacağına,(belli ki bildikleri var) bu bildiklerini açıklaması gereken durum.
    kahvede okey oynarken siyaset muhabbeti yapan dayılardan farklı bir şey söyleyeceksen o koltukta otur. aynı şeyleri bizim berber murat da söylüyor. farkın ne?

edit: aldığım onlarca mesaj üzerine açıklama yapmak şart oldu. bizim berber murat malmış. eved.
  • (bkz: üst akıl)
  • hadi diyelim ki zamanında bu gücün adı amerikan yapımı "özel harp dairesi"idi, görevi türkiye cumhuriyeti'ni kominizm tehlikesinden uzak tutmaktı, bu görev uğruna maraş, çorum, madımak olaylarını tertip ederek ülkeyi kaosa sürükledi ve 12 eylül oldu,

eşref bitlis, uğur mumcu, behice boran, ahmet taner kışlalı gibi onlarca değerimizi ortadan kaldıran aynı daire değil miydi?

bu daire 15 temmuz'a kadar görevini sürdürdü ülkede, fetö ile birlikte amerikan mandasından kurtulduysak neden ülkeye müdahale etmiyor bu güç,

limanlarımız satılıyor
    fabrikalarımız satılıyor
    topraklarımız satılıyor
    ahlak yerlerde
    insan kalitesi yerlerde
    madencilerimiz ayda 500 dolara çalışıyorken neden ortaya çıkmaz, neden kötü gidişe dur demez, nasıl bir güçtür bu?
  • (bkz: milli türk talebe birliği)

80'li yılların üstünden en az 30 yıl geçti. köprünün altında da üstünden de çok sular aktı.

erdoğan türkiye cumhuriyeti tarihinde gücü en fazla elinde bulunduran ikinci insan konumunda. ilki malumunuz kurucumuz atatürk.

erdoğan farklı olarak gücünü gerektiğinde kullanmaktan hiç çekinmeyen birisi. yine atatürk'ten farklı olarak bunu yaparken bir ikna değil, baskı ve yıpratma yoluyla bunu yapıyor. saf güç kullanıyor. atatürk'ün ise çevresini sürekli ikna ettiğini biliyoruz.

çünkü erdoğan olur da gücü bir kez kaybederse kendisinin ve ailesinin başına ne geleceğini biliyor.

bugün türkiye'de siyasete şekil veren kökü askere ve istihbarata dayanan bir örgüt var ise bu insanlar erdoğan'ın güdümünde olan insanlardan olmamalı.

e şimdi şu soruyu sormak lazım,

erdoğan'ın güdümünde olmayan kim var?

erdoğan'a aykırı hareket edebilecek kaç asker ismi sayabilirsiniz? erdoğan'a aykırı hareket edebilecek kaç bakan var? kaç istihbaratçı var?

hakan fidanla kaç yıllık yol arkadaşı oldular. birbirlerinin kirli çamaşırlarını biliyorlar. birbirlerine olan sadakatlerini de kanıtladılar.

hulusi akar zaten proje genelkurmay başkanı. abdullah gül ile kaç yıl öncesinden londra'da çekilmiş fotoğrafı var.

milli talebe birliği üyeleri hepsi. bugün bu birliğin eski ve kıymetli bir çok üyesi ( ve erdoğan'a ihanet etmemiş üyesi ) bakan, mv vs koltuğunda oturuyor ya da oturdu.

bu örgüt ne şekilde oldu bilemiyorum ancak bir dönem fetö kontrolündeydi. ancak bu örgüt ikiye bölündü ve sadık bulunmayanlar kendilerini kapı dışarı buldular.

sadık olanlar ise hala örgütsel olarak yönetimdeki güce sahipler.

işin ilginci bahçeli de bir dönem bu örgüte genel sekreterlik yapmış.

(bkz: bahçeli'nin milli talebe birliği sekreteri olması)

özgür özel nereden ne duymuş neyin farkına varmış biraz abartmış mı neden böyle bir iddiada bulunmuş bilemem.

ancak kastettiği şey 2019 akp'si için olsa olsa milli talebe birliğidir. derin devlet de fetö de bitti.

eski türkiye'den günümüze gelen, güçlenerek gelen ve hala varlığını sürdüren tek örgüt bu.

ancak bu örgütün erdoğan üzerinde bir gücü olduğuna inanmıyorum. daha çok bir " danışma meclisi " olarak düşünebiliriz. arkadaş çevresi.

bu örgütte erdoğan'ın kaç yıldır yoldaş olduğu kimselerin devlet otoritesinde elbette az çok gücü vardır.

ancak hiçbirinin gücü erdoğan'ın gücü ile kıyaslanamaz.

kısaca bir üst akıl türkiye'yi yönetmiyor. geçmişten günümüze gelmiş bir örgüt güç ve yönetim konusunda bir paya sahip hepsi bu.

sadakat hiçbir zaman bedava değildir. erdoğan'a olan sadakatin erdoğan'a karşı bir ağırlığı da vardır. politikalarını da bazen muhtemelen etkiliyorlardır. ancak bu insanlar kesinlikle bir üst akıl ya da devleti yöneten gerçek kimseler vs değiller.

özgür özel derin devlet arıyorsa, üst akıl arıyorsa kılıçdaroğlu'na baksın.

kasetle partinin başına geçip muhalefeti pasifize eden sayamadığım kadar çok seçim kaybedip umursamayan liderine baksın.

şuan lider dediği adam zoraki lider. gerçekte hiçbir liderliği yok.

düşünün ki bütün partiler restleşmiş ve fanatiklerini kızılay meydanına çağıracaklar.

hdp oraya 1000 kişi yığsa, mhp 1500 kişi yığsa, akp 2000 kişi yığsa chp kaç kişi yığabilir?
    peki ya muharrem ince?

kılıçdaroğlu sempatizan cumhuriyetçileri yok etti. sindirdi. kendisine gönülden inanan, kendisini lider gören kimse yok. sadece kendisi olsa neyse,

chp'ye gönülden oy atan insan de kalmadı ülkede. bu partinin bir parçası olup da bütün bunları hala, 2019 yılında nasıl görmezden gelebiliyorsun?

iddia edildi tarzı saçma sapan konuşup detay veremeden şov yapacağına git kendi partinin başına bak.

bahçeli stepne ise kılıçdaroğlu gizli stepne.

mhp her zaman birilerinin oyuncağıydı zaten. yeni bir şey değil bu. perinçek'in de rus çıkarları için burada lobicilik faaliyetlerinde bulunduğunu da herkes biliyor.

peki ya chp?

chp ne zaman ve nasıl sindirildi? kılıçdaroğlu'nu baykal'ın karşısında eline belgeler verip kim parlattı? o kaseti kim çıkarttı? kılıçdaroğlu ile " haksızken ve haksızlığına dair belgeler varken " tartışma salaklığını birileri neden yaptı?

bu adamı kim başa geçirdi ve bu adamın siyasi hayatı boyunca chp'yi pasifize etmekten başka sahip olduğu tek bir başarı var mı?
  • özgür bey dediklerin doğru ama bu üst yöneticiler senin bulduğun partinin guguk kuşu başkanını da yönetmiyor mu ?
  • mhp'nin amerika ile 70'lerden beri gelen bağlantılarını, kamplarda yetiştirilen ülkücüleri çok iyi bilen insanlar akp'yi kontrol edebilmek için mhp'yi akp'nin içine sızdırdıklarını iyi bilir. zamanında sadece baykal'ın değil mhp'nin genel başkan yardımcıları hakkında kaset çıkaranlar da aynı amaç içindeydi. muhalefeti yeniden dizayn etmek istiyorlardı. bugün o kasedi çıkaranların yerini başka bir güç odağı aldı ve hem iktidar hem de muhalefeti aynı anda kontrol altına almayı başardı.
  • öncelikle günaydın özgür özel.

esasen röportaj 8 ocak 2019'da yapılmıştı. twitter'ı kaynak göstermek yerine orijinaline bakın:
    https://www.gazeteduvar.com.tr/…/2019/01/08/603381/

15 temmuz'dan sonra türkiye'nin gerçek sahipleri kontrole geçmeye başladı.

devlet bahçeli ve doğu perinçek ise birer sözcü, sistematik biçimde başkanlık sistemini şu an için kontrol altında tutuyorlar.

ancak hala tam hakim değiller. yine de devlet mekanizması içinde olumlu gelişmeler yaşanıyor.

akp'yi devlet politikaları çizgisine çekip, türkiye'yi tekrar doğru eksene oturtmaya çalışıyorlar.

hatta uzun bir derin temizliğin ardından yavaş yavaş halka da sinyaller gelmeye başlamıştı:

(bkz: 18 ekim 2018 andımızın geri gelmesi)

(bkz: sayıştay raporlarının okunmaya başlanması)

- tsk'nın insiyatif alarak suriye'de operasyon yapması;

akp'lilerin ansızın gelebiliriz, aha geldik deyip durduğuna bakmayın. geçmiş operasyonlara da bakarsanız, operasyonun ilk günlerinde yetkililerden çelişkili ifadeler geliyor hep sanki son anda haberleri olmuş gibi. bunlar zamanında önlerinden terörist geçerken "çözüm süreci" adı altında askeri kışlalara kitlemiş tipler...

- toplumsal birlik - beraberlik faaliyetlerinin artması;

başkanlık sistemi sonrasında çok daha felaket senaryoları ile karşılaşabilecekken, ayrıştırıcı üslupların azaldığını gözlemleyebilirsiniz. lütfen objektif olarak son günleri ve 2016 yılı öncesi seçimlerini karşılaştırın.

- cumhuriyet gazetesi yönetim değişikliği

"3 temmuz 2018'de yargıtay 8. hukuk dairesi, 2 nisan 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısının geçersiz olduğuna dair kararın 'düzeltilerek onanmasına' karar verdi."
    https://tr.sputniknews.com/…-yayin-yonetmeni-geldi/

- mit'in aktif ve etkili operasyonlar yapabilmesi;

gerek yurtdışından onlarca fetöşçünün getirilmesi, gerek suriye'de nokta operasyonlarla kilit teröristlerin öldürülmesi, gerekse cemal kaşıkçı olayı gibi kritik mevzularda oldukça reaktif, hızlı ve akılcı davranmaya başlaması akp sayesinde olmadı; farkındasınız değil mi?