şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avrupadaki gurbetçilerin yaşanmış anılarını anlatan kitap.

  link
 • instagram'dan takip ettiğim diasporatürk isimli hesabın duyurduğu ve sosyal medya hesaplarımın dikkatli bir takipçisi olan eşim tarafından bana hediye edilmiş bir solukta okuduğum gökhan duman'a ait vadi yayınlarından çıkmış kitaptır.

  bir yandan ufak bir öyküyü yürütürken bir yandan da kolayca bulamayacağınız bir belgesel sunuyor size. kitap zaten bir solukta okunduğundan sanki tadı ve acısı damakta kalan bir belgesel izlemiş gibi oluyorsunuz. görseli bol bir alan olduğundan bir çalışmayla güzel bir belgesele dönüştürülebileceğini düşünüyorum.

  eleştireceğim tek nokta, kaçak işçiler sürecini biraz kenardan takip etmiş olması, genelde anlatılan resmi bir şekilde almanya'ya giden kişiler. ona dair tavsiye kitap olarak günter wallraff'tan en alttakiler tavsiye edilir.
 • alamancıların hikayesini anlatan gökhan duman kitabı.
  fransa, avusturya, hollanda fark etmez, onlara alamancı denir.

  işçi bulma kurumunun yemeğin suyuna ekmek banma, kızıl radyoyu dinleme diye öğütleyerek gönderdiği insanımızı anlatır.

  önce biraz para biriktirmek için gidilen almanyanın sonraki nesillerde yeni vatan olması anlatılır.
  ekonomik koşulların değiştirdiği gelenekler vardır, başında erkek olmadan çarşıya gidemeyen kadınlar, başka bir ülkeye işçi olarak yolculanır.

  ruhsuz bir de ülke anlatılır. önceleri bandoyla, çiçeklerle karşıladığı yabancı işçileri sonrasında nasıl göndereceğini bilemeyen.

  bu kitap bir anadolu öyküsü gibi, yeşilçam filmi gibi.
  tren biletinden esinlenilmiş çok hoş da bir kapağı var.