şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arkadaşlar bu sadece şahsıma yapılan bir şey değil, sistematik şekilde vatandaş aşağılanıyor her acilde ama özellikle hacettepede. o yüzden lütfen değerli katkılarınızı esirgemeyin, ağırıma gidiyor bana bu hastanenin yaptıkları. her türlü yasal imkanı kullanacağım ama yalnız kalırsam zaten rutine dönen bu aşağılamalar sistematik hale gelir.

peşin özet: psikolojik nedenlerle acile götürdüğüm arkadaşımın psikolojisiyle dalga geçen terbiyesiz bir hemşireyi şikayet etmek isterken hakarete uğramam, güvenlik ve polis ile karşı karşıya getirilmeye çalışılmam, şikayet dilekçeme sistem bahane edilerek tarih/sayı verilmemesi. üstelik tüm naifliğim ve lisan-ı münasip ile konuşuyorken bunların bana yapılması. yani acile gidiyorsunuz, zaten durum önemli hastane seçemiyorsunuz üzerine bir de bu durumdan ötürü şikayet etmek isterken bir başka personelin hakaretine, iftirasına maruz kalıyorsunuz. anlamadığım nokta da şu; sağlık personellerine yönelik meşru olmayan, engellenemeyen şiddeti haklı yere tartışıyor ve eleştiriyorken; sağlık çalışanlarının meşru olmayan, engellenemeyen şiddetini sineye çekip susuyoruz. ve inanın özel sektör olsa, kafe olsa, otel olsa ve sair buraya yazmazdım, en fazla o yerin başlığına yazar, kullanmam-gitmem olur biter derdim. ama acil bu ya acil acil. gitmek zorundasın. hem de en yakınındakine. kamu kurumu olması ve benim yaşadığımı eminim ki hergün insanların yaşaması sebebiyle, yani bir nebze de olsa farkındalık için yazıyorum. reva değil bu insanlara bunların yaşatılması. ayıptır, çirkinliktir, terbiyesizlik, hak-hukuk tanımazlıktır, kötülüktür, güçten gelen tanıdık bir zehirlenmedir. memuru da aynı bu ülkenin; muktediri de.

peşin uyarı: zorundasınız elbette ama acil de olsa hacettepe üniversitesi hastanesine gitmemeye çalışın. babamı orada kaybettim kanser yüzünden. bana cenaze işlemleri için belge imzalatırken borç da kitlemişlerdi otel ve konaklama benzeri bir isimle. kanser hastası babamı parasıyla bile özel odaya çıkaramamıştıkç çocuk, göz, ortopedi, jinekoloji* gibi farklı bölümlerde yatırmak zorunda kalmıştık ve bu gerekçe ile kaşla göz arasında para kitlemişlerdi. kamu görevlisi olan babamın hastane masraflarını emekli sandığı karşılıyorken yani o parayı devletten tahsil ettikleri halde yaptılar bunu. babamı bir saat önce kaybetmişken benden para istemişlerdi uzatmadım, mecalim de yoktu zaten. üzerimde 1250 tl vardı onu verdim geri kalanı da sonra veririm dedim, o esnada başka hasta ve yakını vardı. bu parayı şimdi vermezseniz bu beyi hastaneye alamayız dediler. yani beni vicdanen de başkaları ile yüzyüze getirdiler. düşünmeden verdim üzerimdeki tüm parayı 2013'te. bu hastane böyle bir hastane. gitmeyin ve şikayet edin lütfen.

ibretlik olayım aşağıda yer almaktadır:

10 temmuz 2018 saat 20:00 civarlarında acil birimine hastamı götürdüm. hastamın saat 09:00 sularında ilknur adındaki hemşire ile ilgili yaşadığı problem üzerine hastane acil birimi sorumlusu ile görüşmek istediğimi hasta girişinin yapıldığı sekreterlikte çalışan görevliye ileterek bunun mümkün olmayacağı yanıtını oracıkta aldım. bunun üzerine kendimin de bir bakanlıkta çalışan kamu görevlisi olduğumu, bizim kurumumuzda benzer durumlarda hiyerarşik üst ile irtibat kurdurmakla mükellef olduğumu ve bir kamu görevlisi olarak bu hanımın da bu konuda farklı davranamayacağını ilettim. bir hasta yakını olarak geldiğim ve şikayet hakkımı kullanmak istediğim hastanede, sekreter hiç kimse ile irtibata geçmeden benim şikayet hakkımı elimden aldı. şikayetim için görüşmek istediğim makam ile irtibat kurmadan talebi anında reddetti. bu durum bana o kişinin kendi inisiyatifi ile hakkımı engellediğini düşündürtüyor haliyle.
    lisan-ı münasip ile talebimi ve bu konuda ısrarcı olduğumu belirtmem üzerine ise ses tonu yükseldi, beni başından savmak maksadıyla ve el kol hareketleri eşliğinde halka ilişkilere ve rektörlüğe şikayet istersen denildi. ben bu sertliğin nedenini anlamaya çalışırken de güvenlik görevlisine polisi çağırmasını söyledi, güvenlik görevlisi de zaten naif bir üslupla konuşmamdan ötürü benimle konuşup sorunu çözmeye çalışıyordu. sekreter bu durum karşısında oturduğu yerden ve bağırarak polise seslendi. samimiyetle belirtmeliyim ki ben sekreterin bu talebi karşısında dehşete düştüm. çünkü gayet naif bir üslupla konuşuyorken kendisine şiddet uyguluyormuşum ya da suç işliyormuşum gibi polisi çağırması, beni bulunduğu konumu kullanarak baskı almaya çalışmasıdır. hastane polisi ve güvenliğin bulunduğu bir yerde kendisine yönelik suç ya da kabahat teşkil edecek bir eylemde bulunmam durumunda hem güvenlik görevlisinin, hem de polisin olaya müdahale edeceği izahtan varestedir.
    üstelik polisi ve güvenliği çağırırken şahsıma yönelik onu çalıştığım kurum üzerinden tehdit ettiğim iddiasında bulunmuştur. kendi çalıştığım kurumda şikayet söz konusu olduğunda uyguladığımız prosedürü anlatmamı bu şekilde aksettirmiştir. bu tür bir ifadem ve niyetim asla mevcut değildir ki sekreter; polis ve güvenlik görevlisi aracılığıyla beni sindirmeye çalışırken bu sindirmeye gerekçe olarak bunu ifade etmektedir. maalesef ve daha kötüsü olayın büyümemesi için güvenlik görevlisi ile dışarı çıkarken de arkamdan ukala diyerek hakaret etmiştir. bunu duyup geri dönüp “siz bana ukala mı dediniz?” diye sorunca da “evet dedim, sen de ukalalık yapma git şikayet et” demiştir. “siz bana sen diyemeziniz, lütfen üslubunuzu düzeltin dememe rağmen ve ben hala kendisine “siz” diye hitap ederken, o şahsıma herkes önünde “sen” diye hitap etmiştir. hastaneden kendisine dava açmak için bu olayın kamera kayıtlarını istedim, ben alamasam da mahkeme bu görüntüleri söke söke alır.
    vatandaş olarak hastane prosedürlerini bilmemekteyim, belki sekreterin belirttiği gibi hastane acil amirleri şikayetlerle ilgili yüz yüze görüşmemektedir, ancak sekreter kimse ile irtibat kurmadan beni doğrudan reddetme hakkına sahip değildir. ses tonunu yükselterek, el kol hareketleri ile ve yapmadığım şeylerle itham edip beni güvenlik görevlisi ya da polis ile karşı karşıya getirme çabası en hafif tabirle kötü niyettir. üzülerek belirtmeliyim ki bu çalışan kötü niyetli davranmıştır. anlattığım olaylar bu şekildedir ama olay anında yanlış anlama olmuş ya da bazı şeyler unutulmuş olabilir. kamera ve ses kayıtlarını inceleme talebim de hem benim hem de ilgili sekreterin haksızlığa uğramamasına yönelik öenmli ve kolay bir tedbirdir.

belirttiğim problemin tamamından azade olarak şunu söylemeliyim ki: hastane görevlisi şahsıma hakaret etmiştir, daha ağır ne olabilir ya hakret etti hakaret. belirttiğim olayda haklı dahi olsa bu kişinin bana hakaret etmek gibi bir tavrı meşru olamaz. kendisinden şikayetçi oldum. cimer bir türlü şikayetimi kayıt altına almayıp error veriyor. ombdusmanlığa şikayet ettim hastane halkla ilişkiler ve rektörlüğüne dilekçe verdim. sistem yok denilerek bana tarih sayı verilmedi. bakın şikayet hakkım elimden alındığı gibi, anayasal hakkım olan dilekçe için tarih ve sayı alamadım . hem halkla ilişkile ofisi hem de hastane genel evrağı dilekçe için tarih sayı vermeyerek hasıraltı etmeye çalışıyor. ama bu defa baltayı taşa vurdular. görelim bakalım el mi yaman, bey mi? yapmayacağım şeyi de yapacağım. sağlık bakanlığından genel müdür düzeyinde tanıdıklarımla görüşüp bu olayın üzerini örtmeye çalıştıklarını ve gereğinin yapılmasını sağlayacağım. türkiye de olsa burası:
    şikayet hakkımı elimden aldırtmam,
    beni güvenlik ve polis ile karşı karşıya bırakmaya çalışan bir mahalle karısına boyun eğmem, iftirasına ve sindirme çabasına susmam,
    bana hakaretinin karşılığını hukuk önünde sorarım ve o özrü diletirim,
    dilekçemi hasıraltı etmeye çalışacak o kuruma da günün gösteririm.

işe bak ya, terbiyesizlikle karşı karşıya kal, hakarete uğra , tehdit etsinler bir de başlarına bir şey gelmesin. daha babam yüzünden bana yaptıklarını unutmamışken ikinci bir terbiyesizliğe asla susmayacağım.

edit:imla.
  • uplamak için yazıyorum ve gözden kaçtığını düşünüyorum. bu tip bir olaya kayıtsız kalındığı düşüncesi de anlattığım olay kadar dikkat çekilmeye değer çünkü. yine de silinen bir entryde yazılana yanıt vereyim. olay bu haliyle dahi yeterince tepki verilir bir olay. olayın idari makamlara yansıması ve işlem görecek olması yaşanılanı sıradanlaştırmaz destek verilmesi gerekliliğini ortadan kaldırmaz.