şükela:  tümü | bugün
 • resmen bugün başlamış olan zirvedir.

  yarın brüksel saati ile 10:00'da iderlerin katılımıyla oturumlar başlayacak. gündemi incelemek isteyenler için rehber burada.

  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın sistem değişikliğinden sonra katılacağı ilk zirve olacaktır.
 • trump'un avrupalılara çektiği azar sebebiyle bütün dünyanın konuştuğu zirve. aynı zamanda tayyip'in hatalı dış politikaları ve dünyada sıfırlanan itibarı sebebiyle türkiye'nin sözünün edilmediği zirve.
 • ingiltere ne derse o olacak olan zırva.
 • reisi kimse sallamıyor ya lan. bir de ingilizce öğren artık başkan ya yoksa konuşcak kimseyi bulamıyorsun. *
 • şu anda ekranda ülke liderleri platformda yerlerini almış ve büyük puntolarla zirve öncesi aile fotoğrafı çekiliyor başlığı mevcut.

  dünyanın en büyük tiyatrosu. milyarlarca insanın aklıyla göz göre göre dalga geçiliyor, zekası aşağılanıyor. aileye bak. çocuk katili sivil katliamcısı aile.
 • bu sabah başlayan ve öncesindeki kahvaltıda amerikan başkanı donald trump'un genel sekreter jens stoltenberg'e dert yandığı zirve.

  almanya'yı rusya'nın esiri olarak hareket etmekle suçlayıp tüm emekli alman politikacıların rus enerji firmalarında çalışmaya başlamasının etik bir tarafı olmadığını belirtip ortamın daha toplantılara geçilmeden buz gibi soğumasını sağlamıştır turanj reyiz.

  bunun üzerine angela merkel de "otoriter rejimlerle başa çıkma konusunda yeterli tecrübeye sahip olduğunu ve ülkesinin tüm kararlarını kendi başına alabilecek kapasitede olduğunu" belirtmiş.

  sular ısınıyor.
 • abd'nin, "biz almanya ve fransa'yı koruyoruz, onlar gidip ruslarla işbirliği yapıyorlar" diyerek bağcılar zalımlarının toplantısına çevirdiği zirve.
 • rusya'nın desteğini esirgemediği adamın almanya'ya rusya'nın esiri dediği garip toplantı.almanyaya kendi ordunu kur dersen almanya'da kendi politikasını geliştirir.
 • almanların kulağını çekeceklerinin zirvesi olacak. almanlar akıllı insanlardır. yıllardır avrupa birliği adı altında tüm avrupa'nın yükünü çektiler. yunanistan krizinden bu yana almanlar yoruldu. bu sistemin daha fazla devam edemeyeceğini, öbür kutbun daha güçleneceğini anladılar. yatırımlarını rusya'ya kaydırdırmak istediler. putin rahat dururmu enerjiyi bize bırak üretimi getir diye anlaştılar. amerika bu yüzden enerji işinden vazgeçin diye almanyaya baskı yapıyor.
 • aynı zamanda türkiye'nin nato ile olan ilişkileri de masaya yatırılacak olan zirvedir.

  türkiye cumhuriyeti, bu anlamda nato'nun cephane ülkesi olma durumuna karşın, bir hamle atarak nato'dan çıkarılma durumunu gündemine almıştır.

  türkiye cumhuriyeti'nin elini kolunu bağlayan, siyasi ortamda tamamen islamcıların ve radikallerin at koşturmasını destekleyen, sürekli türkiye'yi uşak gibi kullanan batının, nato gibi saçmalıklarından çıkmak türkiye için en doğru karar olacaktır.

  amerika birleşik devletleri afganistan'a girer. türkiye, nato üyesi olduğu için savaş sonrası afganistan'ı düzenlemeye çalışır. amerika birleşik devletleri yaramaz bir çocuk gibi dünyanın farklı yerlerinde çatışmalar yaratır. türkiye gibi mazlum ülkeler o bölgelere giderek savaşın temizliğini yapar.

  nato zamanında sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği'nin batı avrupa'yı işgal etme ihtimaline karşı kurulmuş bir savunma ittifakıyl. günümüzde nato'nun tek bir görevi vardır, küresel bir sistem yaratmak ve tek dünya devletini oluşturmak. nato'da bu anlamda küresel bir polis örgütü haline gelecek. planları bu şekilde.

  özellikle 1950'lerden beri devam eden liberal düzenin sorgulandığı ve küresel sistemin güç kaybettiği yeni siyasette, ulus devletlerin varlıklarını daha sert hissedeceğimiz günlere gireceğiz ve bu anlamda nato değer kaybeden bir örgüt olacaktır.

  1990 yılında doğu ve batı almanya'nın birleşmesi ve arkasından sovyetler birliği'nin dağılması ile soğuk savaş sona ermiş, amerika birleşik devletleri küresel bir güç haline gelmişti. peki amerika birleşik devletleri ne yaptı bu süre boyunca? zayıf ülkelerin ulusal pazarlarını ve hammaddelerini gasp etmekten başka bir şey yapmadı.

  utanmadan saldırdığı ülkelere demokrasi getiriyoruz diye mikrofonların önüne geçtiler. insanların gözlerinin içine bakarak yalan söylediler. dünyayı aldattılar. 5 yaşındaki bir çocuk bile bilir ki demokrasi bir eğitim işidir. eğer bir ülkeye demokrasi götürmek istiyorsanız o ülkeye akademisyen, aydın, diplomat, sanatçı, bilim adamı, araştırmacı gönderirsiniz. tank gönderemezsiniz. f 35 gönderemezsiniz. o ülkeye, üzerinde ölüm tehlikesi olan bombalar gönderemezsiniz. amerika birleşik devletleri ne yaptı? silah dışında hiçbir şey göndermedi.

  harvard business review gibi dergilerinde, bir ülkenin gelişmesine katkı sağlayacak araçlar anlatılırken inovasyona ve demokrasiye değer verilir ve bunlar yazılır. ben bu dergilerde hiçbir zaman ak-47'lerle başarı yakalandığını okumadım.

  kuzey atlantik paktı kendini eleştirmelidir. amerika birleşik devletleri sistemini eleştirmelidir. avrupa devletleri ikiyüzlü politikalarını eleştirmelidir. dünya bu devletlerin sömürü alanı değildir. dünya hepimizindir ve bu dünyada hepimiz yaşayacağız ya da bu dünyada hepimiz öleceğiz.

  türkiye cumhuriyeti yurttaşı olarak, ülkemin bir ferdi olarak, bu devletin nato içerisinde olmasını istemiyorum. bu durumu bir tehdit olarak görüyorum.