şükela:  tümü | bugün
206 entry daha
 • eğer ülke şu an bu durumdaysa, cari açık büyüyorsa, dolar korkutucu seviyelere çıkmışsa bunun en büyük sebeplerinden biri de bu tarz hukuk katliamlaridir.

  bu kararı veren insanlar birilerine yarandigini, birilerinin faydasına çalıştığını düşünüyor ama en büyük kötülüğü ülkelerine yapıyorlar. biraz yaranabilmek için bu rezaletin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyorlar.

  siz üst sınırı 4 yıl olan ( yatari 5 ay), delil karartma ihtimali olmayan, kuvvetle muhtemel kaçma şüphesi de olmayan bir dosyada 4 tane genci hapse atarsanız en büyük kötülüğü ülkemize yaparsınız. bunu gören yabancı burada hukuk yok der, buraya güven olmaz der..benzer kararı verenler belki bir aferin alır ama olan bizlere olur.

  gençlerin yaptığını savunmuyorum ama şahsi kanaatim suç olmadığı yönünde, ifade hürriyetinin sınırlarının zorlandığı bir hareket. mevzu bahis siyasetçi oldu mu onun normal bir vatandaşa göre bu tarz işlere çok daha fazla katlanması gerektiği pek çok aihm kararında vurgulanmış. suç değil olsa olsa şımarıklik. bu da sadece kinanmalarini gerektirir fazlasını değil.

  velev ki suç, yahu yatari 5-6 ay, ne diye tutukluyorsun. yargilama tutuksuz olsun. bu süreçte suçun unsurlarının oluşup oluşmadığını tartış, ona göre kararını ver. türk yargısı maalesef tarihinin en vasat niteliksiz tecrübesiz kadrolarından oluşmakta. üstelik cesaretleri de yok, kaygıları çok. ne diyelim böyle başa böyle tarak. şimdi gel de elin isvicrelisine ingilizine ülkenin en saygın üniversitesinin 4 tane öğrencisinin şu an neden hapiste olduğunu anlat
 • afedersiniz de muhalif olacağım diye cb'ye hayvan dersen en hafif tabiriyle üzerler. sev ya da sevme, cumhurbaşkanı'na hayvan dersen bedelini ödersin. ama özgürlük rerö diye zırlayanlara aldırmayınız.
 • ülkede faşist bir yönetim varsa cb'ye hayvan dememeliyiz. artık bunu kabul etsek ve cb'ye hayvan demesek daha iyi olacağını düşünüyorum. siyasi bir mücadele olsaydı bu tip gerginlikler kaldırılabilirdi ama galiba siyaset tümüyle bitti. tüm düzeylerdeki suçlara, kabahat düzeyindekilere ve suç olmayan rahatsızlık verici durumlara bile saldırganlıkla karşılık veriliyor. salgırganlık dememin sebebi, bir suç tespit edilip cezası belirlenmemişken süresi belirsiz bir tedbir uygulamasının, yani tutuklamanın, ceza olarak kullanılması. tutuklama gözaltının yerine geçti. belirsiz süreli ceza, süresi belli bir hapislikten daha büyük bir cezadır. belirsizlik, keyfilik, hukuksuzluk otoriter bir düzenin temel özellikleri. ama bir düzen bile yok, otoriter bir anarşi var.
  korkuyorum, kendim ve bu öğrenciler adına. belki artık korkuyu da dikkate almalıyız, cesaretten daha çok rastlanır korkuya. faşizmle mücadele etmeyi öğrenmeye başlamalıyız belki de artık.
 • aslında türkiyede muhalefetin hala durumun ciddiyetinin farkında olmadığı eylemdi . eğer şakalı makalı eylemle iş değişsseydi gezinin z raporunda adamı devirdiğimiz yazardı.
 • tanım: aklı yok fikri olan bazı insanların da beyanda bulunduğu başlık.

  önce muharremincesporlu yazarın saçma sapan yazısını oluyun

  okuduysanız başlayalım:

  --- spoiler ---

  "ayrıca açın türk ceza kanununa bakın cumhurbaşkanına hakaret diye bir suç var (tck madde 299) bildiğiniz hakaret suçundan farklı olarak, üst sınırı normal hakaret suçuna göre daha yüksek olduğu için hakimler genellikle tutuklama kararı verirler. bir insanın tutuklanmış olması hüküm giydiği anlamın" muharremincesporlu
  --- spoiler ---

  mealen diyor ki, salt hakaret suçunun üst sınırından daha fazla cezayı gerektirdiğinden hakimler çocukların aklı başına gelsin diye tutuklamışmış.

  yahu arkadaşlar -özellikle hukukçu dostlarım ve sayın meslektaşlarım- halk ağzıyla yazacağım kusura bakmayın. ceza hukukunun neresinde "akılları başlarına gelsin" diye tutuklama nedeni var? akılları başlarına gelsin diye bi tutuklama sebebi olabilir mi? evcilik mi oynuyoruz?
  ikincisi cezanın üst sınırına göre tutuklama mı olurmuş? tutuklanın ne demek olduğunu, hangi şartarda tutuklama tedbirine başvurulabileceğini uzun uzun anlatmayacağım. hukukçu arkadaşlarım beni anlamışlardır.

  bilgiçliğimi affedin. tutuklamanın ne olduğuna ve hangi durumlarda uygulanabileceğine dair ilişkin bilgi almak isteyen arkadaşlarla seve seve bildiklerimi paylaşırım.
 • trump muhalifi abd'li sıradan bir vatandaş evine kocaman fuck trump (trump'ı sikeyim) pankartı asıyor, kimse bir şey demiyor. pankarta bakan kişiler gülüp geçiyor.

  ama bir grup öğrenci dünyaaaaa lideri recep tayyip erdoğan'ın doğada bulunan canlılarla betimlenen karikatürünü pankart yaptığı için tutuklanıyor.

  işte bu yüzden geri kalmış ülkeler abd gibi gelişmiş ülkelerin kucağında zıplamaya mahkum.
 • çok konuşmaya gerek bırakmadan bir video ile anlatılabilecek durum.

  trump'ın poposuna tekme atmak
 • kaçma şüphesinin içinin boşaltıldığı karardır. zaten uzun zamandır boştu da, biraz daha altını oyalım denmiş.

  uzun uzun yazmıştım aslında; ama kimseye bir faydası olmayacak diye sildim.

  faşizmin hakim olduğu bir ülkede, talimatla iş yapan militanların işgal ettiği kamu pozisyonlarının olduğu bir ülkede, üst mahkemenin ve hatta anayasa mahkemesinin kararını bile siklemeyen bir yargı düzeninin oluştuğu bir ülkede neden tutuklandılar tartışması çok yersiz.

  tutuklandılar, çünkü;
  1) cumhurbaşkanını eleştirdiler
  2) odtülüler
  3) kendilerinden değiller
  4) mesaj verilmek istendi
  5) tutuklayana hesap sorulmayacak

  yaa ama mahkeme kararı var, nasıl yaptılar? yaparlar, yapıyorlar ve yapacaklar... yukarıdaki maddelerden 3. sıradakinin kapsamına giren her insanı her an tutuklayabilirler. tutuklamak için gerekçe, hareket arayan bir düzende yaşıyoruz.

  bize, bu tutuklanan gençler gibi düşünen herkese düşen iş ise, bu gerçeği, bu düzeni bilerek yaşamlarımıza ve söylemlerimize yön vermek.

  mesela lgtb'yi sığ ve cahil bir şekilde ibne örgütü olarak nitelendiren, suçu ispatlanmamış ve hala suçsuz kabul edilen insanlara beyinsiz diyerek kendi çapsızlığı doğrultusunda hakaret eden trollümsü organizmalara hesap sorulmayacak. çünkü onlar bu düzenin safında yer alan basit piyonlar, militanlar.

  bunu bilerek, akıllı hareket etmek önemli. mücadele edilmeli ama yöntemi iyi düşünülmeli...
 • insanları istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz. ama en alttan en üste kadar hiçbir kişiye yahut kuruma hakaret edemezsiniz. hak bilmez hukuk bilmez klavyenin başında cumhuriyet savcısı kesilen kesim, her benzer olayda ifade özgürlüğü naraları atıyor bunu anlamış değilim. herhangi bir diyalogda küçük bir hakaret duyunca iki katını edecek, belki de kafa göz girecek tipler, burada sanırsın pollyanna.. trupmın kicina tekme atmışlar da bilmem ne, bir tane güzel bir şeyini almayın sakın batının. sen cumhurbaşkanını envai çeşit hayvana çevir, üstelik bırak bunu yazı ile yazmayı, birebir yüzünü hayvan figürlerine çevir, sonra bunun adı ifade özgürlüğü olsun. kimse kusura bakmasın ama bu özgürlük naraları atanların çoğu kendisi olsa katlanamaz. cumhurbaşkanı gibi bir şahsiyetin katlanmasini beklerler. üstelik başına geleceklerden haberdar olarak böyle bir eylemde bulunuyorsanız sonucuna da katlanacaksınız kardeşim. okunu kuşanıp robin hoodculuk yapmaya kalkiyorsan, oku böğrüne yedinmi de aglamayacaksın...
 • sadece ülkemizde değil dünyanın neresinde bir devlet başkanına hakaret ederseniz tutuklanırsınız. haddini bileceksin arkadaşım sonra "neden tutuklandım" diye ağlamayacaksın. örneğin trump başkan seçildiğinde trump karşıtı gösterilere katılıp "fuck you" diyen binlerce kişi tutuklandı ve şimdi hapishanelerde çürüyorlar. hatırladığım kadarıyla trump'a fuck you ve aşağılık diyen robert de niro ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

  link
8 entry daha