şükela:  tümü | bugün
 • bankalardaki hisse değeri düşüşleri ile başlayan , bist100 endexinin çakılmasına yol açan ve para çıkışlarının usd/try kurunu da haraketlendirmesi ile devam eden olaylar silsilesi.

  (bkz: 2016 ekonomik krizi)

  (bkz: 2017 ekonomik krizi)

  (bkz: 2018 ekonomik krizi)

  gibi başlıklarda yıllarca konuşulan yanlış yönelimlerin , kurumsal çöküşün devam etmesi , ve sonunda siyasi otoriterleşme ile birleşince gerçekleşmesi çok da şaşırtmayan bir olaydır. ( kurumsal çöküş ve siyasi otoriterleşmenin neden buna yol açtıgığın öğrenmek için (bkz: ulusların düşüşü) , (bkz: daron acemoğlu))

  (bkz: berat albayrak'ın ekonominin başına geçmesi) ile dünya üzerinde isim sahibi olan (bkz: mehmet şimşek) yerine ekonominin damada teslimi ise olaya tüy diken kısım oluşmutur.

  (bkz: merrill lynch'in 47 m lot garanti hissesi satması) ile başlayan garanti hisselerindeki büyük el degiştirme ve piyasanın bunu karşılayamamsı nedeni ile fiyat düşüşü ise günün kıvılcımını ateşleyen olay gibi duruyor.

  ülkenin ekonomik verilerinin göstergesi olabilecek bazı verilerin günlük durumu ise şu şekilde

  isim / günlük % değişim

  bist 100/-5,18%

  usdtry / 2,54 %

  garanti bankası /-11,56%

  aselsan /-7,79%

  thy / -5,24%

  t. halk bankası / -10,46%

  türk telekom / -11,05%

  iş bankası / -7,29%

  edit: güncelleme
 • gote gireni sirin gosterme cabasi ile yazilmis baslik. alenen ekonomik cokustur.
 • yetmez ama evet.
 • (bkz: svihs)
 • (bkz: istikrar)
 • şemsiye açılmaya başladı

  finansal krizin bir çok sebebi var sadece damat değil tabii kide

  -hatalı suriye politikası ve üzerimize binen milyarlarca euroluk mültecilerden ve savaştan kaynaklanan parasal yük.

  -berat albayrak dış yatırımcının beklentisini karşılamadı çünkü ekonomi konusunda tanınan bir kişi değil atacağı adımlar belli değil yatırımcı belirsizliği sevmez.

  -cumhurbaşkanlığı parlamenter sistemine geçiş yapsak ta halen daha birleştirilen bakanlıkların işleyiş yapıları belli değil. bahsedilen ofislerden hala bir ses seda yok aceleyle kalktık zararla oturuyoruz.

  -özellikle bir çok inşaat firmasının yurt dışından merkez bankasını kefil olarak gösterip kredi çekmeleri bu firmalardan bazıları borçlarını aksatıyor bir kısmı da ödemiyor ve merkeze ekstradan bir yük bindiriyor.

  -merkez bankasının bağımsızlığını yitirmiş olması siyasi müdahale yine bir belirsizlik nedeni her gelen hükümet müdahale edecek olursa düzgün bir para politikası belirleyemeyecek.

  kısacası belirsizliklerle dolu bir devlet yönetimi var ve bunu yatırımcı sevmez adam parasını gözü kapalı türkiye'ye getirmez.

  aslında türkiye bir cevher bunu yatırımcıda biliyor fakat üstü tozlandığı için parlayamıyor umarım çok geç olmadan o toz bulutu kalkar ve halk rahat bir nefes alır yoksa durumumuz cidden çok kötü olacak 90 lı yılları mum ile arayacağız.
 • istikrar diye seçilen hükümet gerçekten istikrara devam ediyor. ama ekonominin çöküşü istikrarı. *
 • 2018 ekonomik krizinin resmi tarihidir, gemiyi önce fareler terk eder. yabancılar gittikten sonra da birbirimizi yemeye başlarız.
 • berat seri toparlar reis öyle diyor.