şükela:  tümü | bugün
 • az önce öğretmenler kurulu toplantısında şahit olduğum olaydır. çalıştığım meslek lisesinde geçen sene 12. sınıflarda kaldırılan matematik dersi bu sene 11. sınıflarda da kaldırılmıştır.

  bununla beraber kaldırılan bir ders de 10. ve 11. sınıflarda yer alan rehberlik dersidir.

  11. sınıflarda 5 saat olan ingilizce dersi 2 saate düşürülmüş. yani geçen sene öğrencilerimizin 5 saat ingilizceye olan ihtiyacı birdenbire 2 saat olarak tespit edilmiştir.

  not: kaynak isteyen arkadaşlar aşağıdaki bağlantıda meslek liselerinde 11. ve 12. sınıflarda uygulanacak ders çizelgelerine bakabilir.

  https://www.google.com.tr/…aw0h5abnwq23oykxpybmhznz
 • yerine hangi derslerin koyulduğunu merak ettiğim olaydır.
 • kıraathanelere adam lazım. ya ne olacaktı.
  tanım: bir eğitim sistemi başarısı.
 • temel bilimleri çocuklara öğretme, sonra da "fetö fetö" deyip ağla. özet bu.
 • okuyup da apartman yöneticisi mi olacaksın pezevenk demişlerdir.

  şaka bir yana bu hükümetin eğitim politikasının halkı cahil ve salak yetiştirmek üzerine kurulu olduğu düşüncem her defasında doğrulanıyor. allah belanızı versin.
 • keşke yerine koyulan dersleri falan tam olarak anlatsan da bizde objektif bakıp net yorum yapabilsek. ama öyle olmazki prim yapamazsın doğru
 • “matematiksel olarak gösterilemeyen hiçbir araştırma gerçek bilim sayılamaz.”

  leonardo da vinci

  “matematik, dünyayı anlamamızda ve yaşadığımız çevreyi geliştirmede başvurduğumuz bir yardımcıdır.”

  baykul

  “doğanın muazzam kitabının dili matematiktir.”

  galileo

  “matematikle ifade edebiliyorsanız, bilginiz doyurucudur.”

  lord kelvın

  şu adamlar daha iyi mi bilecek. vardır bir bildikleri heralde
 • matematik öğrenen adam rasyonel düşünme yi ve hesap yapmayı öğrenir.

  bu da iktidardakilerin işine gelmez.

  hem azıcık matematik bilen adama osmangazi köprüsüustalık eseri olarak nasıl örnek gösterebilirsiniz. adamlar tedbir almış hepsi bu.
 • yetmez ama evet. fen bilimleri dersleri de bütün okullarda kaldırılıp yerine tesfir, tecvid, hadis gibi dersler getirilmeli ki osmanlı'nın eski şaşalı zamanlarına geri dönebilelim.*

  (bkz: medrese)

  gerçi medreselerde bile geometri, astronomi gibi dersler vardı.
 • kaynak yok yerine hangi ders geldi bilgi yok ders saatlerimi azaltıldı bilgi yok o yüzden tanımı hakketmeyen açıklamadır.
  edit: başlık sahibi arkadaş megep ders programını paylaştı sağolsun. şimdi aydınlatılması gereken iki nokta var ilk olarak meslek lisesinde son sınıfta 3 gün saha stajı yapılır bu nedenle geleneksel olarak ders saati düşüktür. ikinci nokta ise derslerin kaldırılıp kaldırılmadığıdır. burada değerlendirme yapabileceğimiz herhangi bir veri bulunmuyor ancak meslek lisesi hakkında bilgisi olan biri olarak diyebilirimki son iki yılda mesleki ders ağırlıklı program uygulanır bu okullarda. mantık şudur temel bilimler ilk yıl öğretilir sonrasında meslek bilgisi verilir.