şükela:  tümü | bugün
  • sebeplerinden biri için:

(bkz: trt payı)
  • kullandığı elektriğin yarıdan fazlasını dolaylı bir biçimde ithal eden bir ülke için pek de şaşırtıcı olmayan gerçeklik.

(bkz: #26912293)
  • bu faturanin icinde kacak elektirik kullananlarin faturalarinin da oldugunu goz onunde bulundurmak gereklidir.
  • yeni yerleştiğim eve gelen 29.60 tl elektrik faturası ile hiç imkansız gelmiyor şahsıma, çok gerçek. gaz 0 su 0 elektrik 29.60? sdflksdjlfksdjksdjk.
  • turkiyede yasamanin bedellerinden sadece biridir.
  • aslında ben bu yaklaşımı dışarıda yemek yiyen insanların makarna markette 1 lira, burada yiyince neden 10 lira ödüyorum denmesine benzetiyorum. sonuçta bu kurumlar da personel çalıştırıyor, senin evine elektrik gelirken kullanılan bir ağ oluşturuyor ve bunların bakımlarını yapıyor.

sen tabii faturanda enerji bedelini görüp, en son ödemen gereken tutara da baktığında durumu yadırgıyorsun ama kaba taslak olarak şöyle hesaplanıyor.

mesken - kent grubunda olduğunu varsayalım;

1 aylık kullanım kw cinsinden hesaplanır. örneğin 603.0672 kw kullanıldı diyelim. birim bedeli 0.165819 tl'den 100 liralık enerji bedeli oluşur. bunun üzerine de her kw için 0.001703 tl personel hizmet bedeli, 0.004596 tl sistem kullanım bedeli ve 0.025908 tl dağıtım bedeli hesaplanır. bunlar da toplamda bu örnekte 19.4 tl eder.

aslında elektriğin bedeli budur. bunun üzerine %1 enerji fonu, %2 trt payı ve %5 belediye tüketim vergisi (sokak aydınlatmaları için) alınır. en son olarak da %18 kdv toplam bedel üzerinden hesaplanır ve 100 liralık enerji kullanım bedeli 3 aşağı 5 yukarı 152.2 lira olarak eve gelir.

gönül ister ki kayıp kaçak oranları olmasa da birim fiyat ucuzlasın, ya da elektriği doğalgaz ile üretmesek de ucuza üretsek, nükleer gibi. ama personel hizmet bedeli, sistem kullanım bedeli ve dağıtım bedeli son derece normal olmazsa olmaz bedellerdir. %2lik trt payının peşine düşeceksen de erdal bakkal ile irtibata geç derim.
  • 126 liralık elektrik kullanıp 225 tl fatura ödemek şeklinde +1'imle katılacağım aktivite.

erdal bakkala ilk kez hak verdim doğrusu.
  • ödediğiniz vergilerin size elektrik olarak döndüğü, dönen o elektriğin de yine elektrik vergisi olarak döndüğü, döne döne gelen her şeyin iflah kesmesi sonucu olan uygulamadır, dön baba dönelim...

artık bu devlet sosyal devlet olmaktan çıkmıştır (hoş gerçi ne zaman sosyal devlet oldular orası ayrı), tıpkı üniversitelerin bilim yuvası olmaması, siyasi partilerin siyaset dışında her şey yapması, polisinin potansiyel sivil terör estirmesi, futbol takımlarının futbol dışında her türlü oyuna başvurması, ordusunun kendi halkını bombalaması, doktorunun bıçak parası alması gibi aranınca daha da bulunabilecek milyonlarca kanıt ve gerçek var malesef bu ülkede...

türkiye cumhuriyeti devleti, devlet olarak övünürse bir gün bir yerde, bu gerçeği vurun suratına, belki suratı biraz kızarır. kızarmazsa bile zulüm karşısnda susan dilsiz şeytan olmadığınızı hisseder belki biraz insanlığınızı hatırlarsınız, bu son hayırlı bir son değil, kurtuluş hiç değil...