şükela:  tümü | bugün soru sor
  • taksim’de içip kadıköy’e, kadıköy’de içip taksim’e mekan değiştirdiğimiz güzel zamanlardı.

herkesin kafalarının bir milyon olduğu, camlarının garip kokularla buharlaştığı otobüste kimsenin kimseyi görmediği ama herkesin aynı yolda olduğu bir dönemdi.

okula giderken ayrı sevdiğim, gece kadıköy’e dönerken mutlu olduğum otobüs hattı.

derin düşündüğümde bazen taksim’in belki de bu kadar çöküşüne sebep olan kaldırılmış otobüs hattı diye sonuca vardığım bir hat.

ah be 110 keşke kaldırılmasaydın..
  • 112 hattı ile birlikte tekrar açılması gereken hattır. faydasız diye kapanmıştı bu iki hatta. eskiden çok sık vardı. sonra sefer sayılarını baya düşürdüler ve insanlar resmen unuttu bu hattı. sonra da faydasız diye kapattılar. işe yarar, faydalı ne varsa önünü kesiyorlar.
  • iki büyük etkinlik, eylem ve eğlence odağı semtin bağını koparmak, sadece siyasi stratejinin ürünü olmayabilir.

mesela, o rotayı kat etmesi için getirilen sarı dolmuşlar üzerinden rant yaratmak gibi mali bir yönü de olabilir.

ama eski, güzeldi...
  • 110 adlı müzik grubunun da piyasada olduğu zamanlardır. geçmişte okuduğum bir söyleşide grubun isminin bu otobüs hattı ile bağlantılı olduğunu belirtmişlerdi.

(bkz: atomların harika dünyası)
  • gece 12'den sonra binenin üzerine kusulması ihtimaline hazır olması gereken, ilginç bir otobüstü. leş gibi alkol kokardı, bağırarak muhabbet edilirdi içinde.
  • yıllardır yolunu unuttuğumuz taksimin taksim olduğu zamanlardır.

sabaha kadar çalışan bu hatta, çoğunlukla kafası güzel eğlenceden dönen gençler keyifli evlerine dönerdi.
  • istanbul'un en marjinal tiplerini tek otobüste görebileceğiniz zamanlardı.
  • öğrencilik zamanımızdı. hattın güzergahında ev tutmuştuk kafamıza estiğinde basıp giderdik.

(bkz: hey gidi günler)
  • hic unutmuyorum sene 2013, yanimda eski kiz arkadasim var... 02:00 sularinda bindik taksim’den, ilerliyoruz arkalara dogru bi’ baktim rambo okan! “hassiktir” dememe kalmadan taksim’in delisi cenk’le goz goze geldim... “lan nereye dustuk aq” deyu hizlandik gectik en arkaya oturduk, hatun cam kenarina gecti, ben de yanina kivrildim... tam “kazasiz belasiz eve girelim de baska bi sey istemiyorum” diye kendi kendimi rahatlatirken kafami sola bi cevirdim ve bingo: ideoloji karmasasi yasayan cocuk! ıste boyle garip bi hatti rahmetli. duygulandim lan! :(
  • faydasız diye kapatılan hat günün her saati neredeyse dolu kalkar, gecenin köründe dahi köprüden en az yarısı dolu geçerdi.

islamcıların işe yarar bir şey görüp kapatmaması düşünülemezdi tabii.