• düzenli aralıklarla ekonomik kriz başlıklarında gözüken kişi. her defasında yazısının yarısında kopuyorum. ya ben malım*, ya kafasındakileri yazıya dökerken iyi anlatamıyor, ya da sadece kendi ve kendi gibi insanların yazdığını anlamasını istiyor. bence yazdıklarını beğenen çoğu kişi okuduklarını anladığından değil, yazarın bilirkişi havasından beğeniyor.

aşağıya üç cümle bırakıyorum. hadi tahmin edin hangilerini ben uydurdum, hangisini gerçekten 1123581321 yazmış.

1 - nitelikli refahın katma sermayeyi verimli hale getirememesinden emek ediniminin azalması.

2 - verimli kalkınmanın katma emek tarafından sekteye uğraması ve ekonominin devir hızının düşmesi.

3 - katma değerin borçla yayınım katsayısı artırmak için nitelikli yatırım gerekmesi.
  • artık kendisini tekrarlayan plağa döndü. tarım toplumu, kapitalizim, evlenmeme üzerine permütasyonları ile geçiniyor gidiyor. tabi bir de merhaba arkadaşlar mühendislik anlatıyorum entryleri var ki akla zarar. hızların grandiantını alıp oradan transpose çakıp, bilmem neleri ile çarpıp bölünce... insanlık matemetiği anlatmak için notasyon icat etmiş, soyut diye şekiller geometrik gösterimler, grafikler icat etmiş, ekşi sözlük gerçekten de mühendislik matematiği anlatmak için bire bir değil mi? anlamadım, anlatmak istiyordun da yanında adam mı bulamadın, çünkü kimseye yararı olmadığı aşikar bir şey üzerine onlarca entry girmek, kimse mi demedi bu arkadaşa "yalnızlık mı, yoksa bir tür ekşi gövde gösterisi mi". diyen vardı gerçi. karıştırmayalım oraları. referans kitap vermeden, sikko sokuk anlatılarını yesinler senin. tarım toplumu, ekonomi olayına falan hiç girmiyorum zaten. mühendis işte deyip geçmek gerekir.

editlemeden edit: bu entry kişisel husumet içerir. pöh.

harbi edit: en beğenilen entry'im bu entry olması ne demek be. ilk 3'e girmişim bir de tümünden. tebrikler ekşi halkı. gülüyorum la ben buna. çok komik lan. geçen bir kaç tane daha bu nickli arkadaşın entry'sini okudum, çok komik lan. dfds. kişisel husumet de içermiyor artık. ne dediydi, ben bu haldeysem sanayi devrimi yüzündendir. geçen de dine yönelik ekonomi okuması falan yapmış. dinlediğim herhangi tarihçiyi daha bu kadar emin konuşurken görmedim anasını satayım. neyse gülün geçin. çok şey yapmayın. daha fazla beğenip de durmayın be. ne güzel entrylerim var, onları okuyun.
  • yahu özellikle kadınlar hakkında yazdıklarına çok gülüyorum. (bkz: #63778698)

hayır da kızlar daha ne istiyorsunuz, yüz milyon tane master yapmış adam. (bkz: #63102103)

akışkanlar mekaniğini bile biliyor lan. daha belanızı mı arıyorsunuz? (bkz: #61239756)
  • yarin istanbul saatiyle, gerci eski istanbul meridyenini gittik arap meridyenine tasidik da neyse, gmt +3 19.00'da postevre youtube kanalinda, ilk asamada 10 bolumluk bir mekanik ve insan davranisi ve iliskileri konulari cercevesinde, gunumuzun tartismali konularini ele almaya calisacagimiz degerli dostum.

icerige dair ornek vermek gerekirse: turkiye'nin ekonomisinin bozuk oldugunu artik konusmaya gerek yok, neden bozuk oldugunu 2020 yilina kadar cogu finans cafe ekonomistleri de faiz-enflasyon-rezerv cercevesinde yorumladi. bunun asil sebebinin bunlardan cok daha farkli oldugunu, genel olarak bu topraklarda yuzlerce yildir yasayan insanlarin davranis setinin asil sebep oldugunu, kendi uslubumuzca dile getirmeye calistik, bunu da ilk soyleyen tabii ki biz degiliz. fakat burada bana kalirsa asil dikkat ceken nokta, bu noktaya, iki farkli kisi, nasil neredeyse birebir ve orten sekilde ayni bagintilarla varildi sorusu cok daha degerliydi. kendi aramizda yaptigimiz sohbetleri de diger dostlarimizla da paylasmak istedik. bunu yaparken de ozellikle canli yapmak istedik, cunku artisiyla eksisiyle neyse o sekilde ortaya ciksin istedik.

iki insan, bir fluidci ile bir solidci, gerek akademide olsun gerek de pratikte, birbirlerini pek sevmeyen iki insan grubuna ait iki insanin yani (bunu aslinda ben hicbir zaman anlayamazdim), olan biteni kendi mekanik algilariyla tanimlayip, resme anlam katmasi ve o sirada uzerinde yurudukleri patikayi anlatmanin zorluguna bakmadan anlatmaya cabaladikca nasil ayni noktaya geldiklerinin bir emsali oluyor. neredeyse mekanige dair her seyin tekil oldugunu algiladikca ve akabinde dogayaa karsi yasanan hayranlik, dunyanin bu fizik gercegi, mekanik limitleri ve bu konvansiyonlara uymak zorunda olan insanin caresizligi, insanin bildiklerinin hem cok az hem de cok fazla olusu, dolayisiyla hayata karsi ilginc bir ask-nefret iliskisi gelistirmesine variyor.

mekanik denince akla cok yanlis seyler geldiginin farkindaligiyla, temel tanimlari anlatmak icin bile belki de bu ilk 10 programda dahi daha giris yapmayi dahi beceremeyecegiz. fakat bunu sacmalaniyor gibi gorulmek pahasina denemek, benim adima (fibo icin de oyle oldugunu biliyorum fakat nezaket kurallari geregi ancak kendi adima konusablirim) ne olursa olsun denenmesi gereken bir hadsizlikti.

hayatta mucize diye bir seyin olmadigini, -burasi ozellikle ilginc- mucize zaten siradan bir sey oldugundan oturu, kelime anlamiyla mucize olmayacagi tarafindan kendisini kadük birakan evsafta bir kelime olmasi hasebiyle, her seyin mumkun olabilecegi bir evrende, dolayisiyla mucize gibi bir tanima ihtiyac duyulmasinin tek sebebinin bozuk insan algisi oldugunu kabul edip yani, -buna da mekanik sayesinde emin oluyoruz- mekanikten cihet alarak (mekanikte cunku mucize diye bir sey yoktur) insan davranisina yani psikolojiye, oradan da topluma yani sosyolojiye, hukuka, politikaya ve dolayisiyla ekonomiye kimine gore asiri zorlama gibi yorumlanacak baglantilari genel olarak mesele edecegimiz bir program dizisi olacak. en azindan hayal ettigimiz bu. beklenti cok buyumesin, ilk program belki de berbat olacak, fakat 10 program bittikten sonra -ikinci bir 10 program olup olmayacagi konusunda zaten gidisat kendisini belli edecektir- belki bir butun ancak verebilmis olacagiz diye umut ediyorum.

30-35 dakikalik bir program dusunduk, bu konulari etraflica konusmaya kesinlikle yetmeyecek bir zaman dilimi, bunun farkindayiz, o yuzden cogu zaman kesinlikle bos konusuyor gibi gorunecegiz. fakat suna eminim, o 30-35 dakika cok cabuk gececektir. toplamda 300-360 dakika yani 5-6 saatlik bir dizi gibi bir sey planlaniyor burada. merak edenleri saygiyla bekleriz. link tekrar birakayim. boyle bir seye kalkismayi mumkun kildigi icin de kiymetli dostum, 1123581321'e ve mustakbel dinleyicilere cok tesekkur ediyorum.

https://www.youtube.com/…l/uc3r6kek_olhuupxtne4hdyw
  • uzun süredir takip ettiğim ancak (bkz: savunma sanayiide çalışanlara istifa yasağı) başlığında kendisi de istifa edip gitmesine rağmen -kendi söylemi- yasağı savunması üzerine takip etmeyi bıraktığım yazar.

zaten ülkenin dini devlet olmuş, buna odun taşıyan bir kişiyi daha görmeye tahammülüm kalmadı.
  • hoşlandığı kadını tavlamak için elindeki mehmet aydın yumurtasıyla sinsi sinsi yaklaşıp "tarım toplumu :)" diyordur bu.
  • https://mobile.twitter.com/…tus/1137045743179575297

makalesi atillayeşilada tarafından twitter'da paylaşılan yazar.
  • ben şahsıma ait #59175219 nolu entry ile bilgiyi sözlüğe emanet etmek başlığını makina fakültesi kırtasiyesine çevirmekle iyi mi ettim kötü mü ettim diye düşünürken gelip #59187752 nolu entrysi ile başlığı makina fakültesi kütüphanesine çeviren harikulade yazardır.
  • ekonomi ile ilgili yazilarini severek okudugum yazar. eger bilgilerini video formatinda youtube uzerinden paylasirsa hem daha cok insana ulasir hem de gelir elde edebilir. tabi kendisi ne ugrasicam amk da diyebilir.

ama bence yapsın.
  • yakında sözlüğü terk edeceğini öğrendiğim; gitmemesi için seferber olunması gereken yazar.

ayrıca sevdiğim her yazara nick altı girmek istesem de toparlayıp giremiyorum (çok şey söylemek isteyip hiçbir şey söyleyememek), aklımdan geçenleri dökemiyorum. ancak böyle veda durumlarında panik olup seferberlik ilan etmek istiyorum. kör ölür badem gözlü olur, yumurta dayanınca... gibi şeyler söylenebilir :)

sözlüğe büyük katkı veren değerli insanlar tam listesi yapsaydım şüphesiz fibonacci bey'i de yazardım, o yüzden sözlüğü terk etmesini istemiyorum.

+ bu adam beni genelde entry girme zahmetinden kurtarıyor; zira aklımdan geçen, yazmak istediğim şeyleri fed, merkez bankası demeden yazmış oluyor. hatta analitik çalışmaya alışmış olduğundan o kadar didikliyor ki değişik verileri çıkartıp daha önce görmediğim bağlantıları da sunuyor. haliyle gitmesi hem sözlük için hem şahsım için kaygı verici :(

şurada okuduğumuz sayılı insan kaldı. onları yazarken gördüğümüz için alıştık da gidiyoruz dediklerinde üzülüyoruz. kendisi de bu kişilerden biri.

sözlük ahalisini bu beyfendiyi kalması için ikna etmeye davet ediyorum :)
hesabın var mı? giriş yap