şükela:  tümü | bugün
  • sene olmuş 2018, dünyanın etrafında milyar tane uydu var. teknoloji almış başını gitmiş. acil yardım ihtiyacının karşılanması amacı ile kurulmuş olan 112 acil çağrı merkezi halen arayan kişinin konumunu görememekte.

adam trafik kazası geçirmiş, kolu bacağı kopmuş , zor bela telefon açıyor.
    telefonun diğer ucundaki acil çağrı merkezi çalışanı soruyor:
    - neredesiniz şuan ? adres verin. bulunduğunuz yeri tarif edin.
    adam konuşamıyor, panikten , acıdan dili tutulmuş...

buna "acilen" bir çözüm bulunmalı. milyarlarca dolar paralar akıyor. bir konum belirleme teknolojisi acilen adapte edilmeli 112'ye.

tanım: 21. yüzyılda insanı hayrete düşüren bir gerçektir.

edit: gelen yoğun talepten dolayı hatalı cümle düzenlenmiştir.
  • biraz zaman gectikten sonra yer tespiti yapilabilmekte diye biliyorum , yanlisim varsa duzeltin.
  • uygulama marketteki bir sürü ucube uygulama bile yapıyor bu işi.
    112 de çok önceden beri olması gereken özellik
  • çok doğru bulduğum ve katıldığım tespittir.

evde tek başınızayken yüzüstü düşüp dilinizi ısırıp koparsanız ve 112'yi arasanız muhtemelen konuşamayacağınız, konuşsanız da anlaşılamayacağınız için muhtemelen 112 çalışanları tarafından görmezden gelineceksiniz.

bu ülkede, acil servis merkezini buna benzer aramalar, %95'ini oluşturuyor.(112'yi meşgul etmeyin temalı kamu spotu)

bununla ilgili bir karikatür - çizim var onunla ilgili bulursam editleyeceğim.
  • t : bu ne tanım yapılır ki amk.

bak bu çocuk okur.

çok doğru bir tespit.

hadi enteller bunu da açıklayın.
  • 10 satır yazı yazılmış, aradaki tek kelime olan "zira" ya takılan orospu çocukları var.
  • gerçekten acil bir durum olduğu anlaşıldığında bu konumun ilgili yetkililer tarafından tespit edilebilmesi gerekir.

yapılamamasının altında privacy issue vardır belki, bilemedim. araştırmak lazım.
  • sağlık bakanlığının uygulaması olan e-nabız uygulamasını kapsamayan durumdur.

özellikle motosiklet sürücüleri tarafından telefonda her daim hazır tutulmaktadır. bir kaza anında 1-2 tık ile 112'ye konum gönderiliyor. aynı şekilde uygulama üzerinden 112 de hızla aranabiliyor.

yani benim tahminim bu teknoloji mevcut . ama konum bilgisini izin harici kullanım sıkıntısı ile ilgili bir durum olabilir. bilen arkadaşlar hepimizi aydınlatcaklardır.

kimse kullanmak zorunda kalmaz umarım.
  • bilmem kaç sene evvel annemgiller sobadan zehirleniyor. nasil oldu anlamiyoruz ama mucize şekilde annem bi anlik gözünü açip son bi çirpiniş 112 yi arayip kurtarin bizi diyip sokak numarasini soyleyip kapatiyor.

sonra ambulans geliyor gece ama hangi daire bulamiyor, sokakta dön dur dön dur.

tesadufen o saatte orda ne işi oldugunu anlamadigimiz bi cocugun olayi çakozlayip ambulansa yol gösterip yardim etmesi ile kurtuluyor. (annem hariç evden canlı çıkan yok)

o gunde beri ben de ayni seyi dusunurum. 112 ye ozel protokol olmali. arandiginda konum otomatik yollanmali.