şükela:  tümü | bugün
 • sozluk savciliga ip veriyor filan hikaye verecek kanun. sozluk her mahkemelik olani savunmam diyor e onu da anlayisla karsilarim ama bu farkli yani toplu bir saldiri sozkunusu hem de eski bir dusman tarafindan, salakca sebeplerle. burda sozluk taraf olmalidir bu yazarlarin yaninda olmalidir destek vermelidir avukatligini yapmalidir bunu yapmazsa gercekten ayip.
 • usenenler buna sebep olan polisin kapiya dayanmasina sebep olan entrilerden biri bu gidin bakin digerleri de nasil seylerdir tahminler yurutun (bkz: #12169295)
 • eksşisözlük adı verilerek yapılan şikayetlerle alınamayan sonuçların bizzat yazarların şikayet edilmesi ile alınmaya çalışılmasıdır. yönetimin sessiz kalması ise bu işin mümkün olmasını sağlamaktadır.
  113 kişiye açılan soruşturma en az 1130 yazarı etkilemiştir.
 • gerçekten böyle toplu bir yıldırma çabası varsa, ekşi sözlüğün kurumsal olarak ve yazarların tıpkı bir ay evvel yaptıkları gibi kollektif halde tepki göstermeleri gerekir.

  (bkz: #12169295) bu ve bunun gibi entry'ler soruşturma kapsamına alınabiliyorsa, orada artık birilerinin dur demesi lazım.

  soruşturma açılması eşiği bu kadar düşükse, o 113 yazardan biri de ben olabilirim. sen de olabilirsin. birlik olmalıyız.

  ifade özgürlüğünü koruma adına yapılabilecekler için dün yazdığım bir entry, (bkz: #24155093)
 • normaldir. normal olmayan sözlükte yaşanan panik havasıdır bana kalırsa. aynı zamanda bir ticari işletme olan ekşi sözlük savcılık kararı ile vermiştir ip'leri ve elindeki bilgileri. her zaman dediğim gibi adı sanı belli olmayan nikler arkasında normalde savunamayacağı şeyleri yazanlar için sorun oluşturabilir bu soruşturma. ama kalanlar için, yani reelde de bu fikirlerini rahatlıkla ifade edebilecekler için bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. bu ülkede turan dursun diye bir büyük ateist de yetişmiştir, ve bu kişi rahat rahat

  haa bu belki bize normalde altına imza atamayacığın şeyleri sanal karakterler üzerinden yazmanın risklerini de bir miktar öğretir.

  not: konuyu sadece dine karşı yazılanlar bağlamında düşünmüyorum. burada niklerin ardından nefret kusan ne adamlar var.

  edit: dikkat çektiğim iki şey var: birincisi burası bir ticari işletme. birileri buradan para kazanıyor ve doğal olarak para kazandığı yerin yasalarına göre hareket etmek gibi de bir derdi var. ikincisi de her ne kadar yazılanların bir çoğuyla aynı fikirde olsam da bir şeyleri ifade etmenin binbir uslubu içerisinde nasıl olsa gizli saklıyız diye en beterlerini seçmenin de yaşanılan ülkede bir bedeli olduğu zaman zaman insan hatırlatılıyor.
 • götlerine kına yakan dinci faşistleri de daha görünür kılmış uygulama.
 • olayın muhatapı olan 113 kişinin nickleri sözlük tarafından açıklanmıyorsa, listeyi görenler tarafından açıklanmalıdır.
 • eskiden dinci tayfası kendilerine karşı olan herkesi devletçi, statükocu ve benzeri şekilde yaftalayıp dururdu.

  ekşi sözlüğün yazarların ip numaralarını savcıya vermesi, 113 sözlük yazarına soruştıurma açılması gibi olaylar karşısında kimin statükocu olduğunu, kimin devletin başyalakası olduğunu, kimin sistemin ve artık yargı organları da dahil bütünüyle ellerinde olan devlet mekanizmasının sorgusuz sualsiz yanında olduğunu görmemizi de sağlamıştır.

  daha dün, henüz akp'nin ilk yıllarında, imamın ordusu devleti bütünüyle fethedememişken, devletin politikalarını, baskısını, rejimini kıyasıya eleştiren ve bunu da demokrasi, insan hakları, özgürlükçülük gibi çağdaş kavramlar çerçevesinde yaptığını söyleyen bu dincilerin şimdi "oh olsun, hepiniz boku yiyeceksiniz, ananızı sikecez" türünde süper özgürlükçü demokrat liberal bir tavır sergilemesi çok manidar oluyor.

  birileri çıkıp ülkenin demokratikleşmediğini, baskıcı bir egemenin alaşağı edilip yerine bir başka baskıcı egemenin geçtiğini söylediğinde hemen asker yalakası, postal sevicisi, ergenekoncu darbeci diye yaftalamak ne kadar kolaydı. bakalım şimdi bu çok liberaller kolkola girdikleri dincilerin artık takiyye gerektirmeyen gerçek tavırları karşısında ne diyecekler... "oh olsun, devletin koyduğu kurallları çğnemek mi? çekin cezanızı" mı diyecekler?
 • ekşi sözlük yönetiminin "herkese avukat tutamayız ki" tavrından bir an önce sıyrılıp tepki göstermesi gereken, en azından bir tepki organize etmesi gereken olay. bu münferit bişey değil, türkiye'nin en özgür platformlarından birinin yazarlarına göz dağı vermek ve sindirmek için yapılan organize bir eylem.