• ebced değeri 12 olan kelimeler ve lugat karşılıkları:

hadd: hudut. sınır. çizgi. cürüm. salahiyet. şeriatçe verilen ceza. insana arız olan şiddet ve titizlik. def etmek. men etmek. keskin. sivri. sert. gergin. üç tasavvurdan ibaret kıyas. ekşi. tesirli, müessir: 12.

ekşi????

bedv: zihne aniden doğan: 12.
    badih: beklenmedik ziyaret. erkek ziyaretçi. birdenbire gelen ilham. ansızın, aniden: 12.

deva: ilâç, çare: 12.

ahibba: dostlar, arkadaşlar: 12

vedud: çok şefkatli. kendisine çok sevgi beslenen: 20.
  • "11+1" olandır.
  • nikita mikhalkov ‘un yönetmenliğini yaptığı en iyi yabancı film dalında oscar adayı olmuş bir rusfilmi.
    --- spoiler ---

12 jüri uyesinin 12 sininde suçlu bulduğu bir gencin juri uyelerinden birinin “acaba” siyla başlayan tartışmalar sonucunda nasil suçsuz oldugunun kanıtlandığıni anlatır .
    --- spoiler ---
  • bir sayı.
  • on mu iki

(bkz: şok içindeyim)
  • düzinenin sayıca manası.
  • içinde oldukları okulun aslında rusya metaforu olması, ilk önce vicdan sahibi bir rus'un dik durması, ardından bir yahudi'nin "kafayı çalıştırmak gerekli" diye ona destek vermesi ve sonuçta herkesin ona destek vererek olayı çözmeleri bir sovyet devrimi metaforu olarak bile görülebilir. yönetmen sağcı olsa bile.

türkiye'de kürt sorunu üzerine böyle bir film çekebilen bir tane anaakım yönetmen çıkmadı ya lan.

zizek'e çıkışmışlar "ülken alevler içindeyken hitchcock anlatıyorsun" diye, müthiş bir yanıt vermiş hoca "hitchcock'umuz olmadığı için ateşler içindeyiz." diye.

işte biz de bu yüzden ateşler içindeyiz.
  • 12 kızgın adam filminin başarısız bir uyarlaması. özellikle final sahneleri hiç olmamış.
  • 12 imam
    zodyak'ın on iki burcunu,
    israil'in on iki kabilesini,
    vahiyler bölümündeki gökyüzünün on iki kapısını,
    büyük piramit'in içinde en yüksek dereceye ulaşmadan önce geçilmesi gereken on iki giriş ve kapıyı,
    hıristiyanlığın on iki havarisini,
    masonluktaki on iki kusursuz ilk noktayı

anlamlandıran bölümleme.
  • geçen tivibu'da rastlayıp "aa, ruslar 12 angry men'i yeniden çekmişler, şu başta oturan adamı da bir yerlerden gözüm ısırıyor sanki" diyerek izlemeye devam ettim. "kim bilir hangi rus yeni yetme yönetmenin aklına geldi böyle bir şey, ama bayağı iyi kotarmış işi" diye düşünürken sonunda nikita mikhalkov yazısını görünce dumura uğradım, bir anda aydınlanma oldu kafamda. eğer baştan bilseydim mikhalkov olduğunu, ya da tanısaydım, muhtemelen biraz dudak bükerdim, mikhalkov'dan daha iyi bir şeyler beklerdim herhalde. yine de güzel filmdi. olayların bir okulun spor salonunda geçmesi de büyük olasılıkla 1 eylül 2004 kuzey osetya okul baskınına gönderme.
hesabın var mı? giriş yap