şükela:  tümü | bugün
188 entry daha
  • bir kaç sayfa geride bir arkadaş değinmiş. keşke şöyle bir iki hafta içki satılmasa da görsek su delikanlıları. oğlum bir şişe biranin 7 8 lirası vergi lan. 100 luk rakının 140 150 lirası vergi. alkol sigara akaryakıt almayı bıraksak hükümet duser aq
  • yine yeniden tekrar ediyorum bunu. hoşunuza gitmese de tekrar ediyorum. alkol'den ve tütün mamüllerinden alınan vergi devlet için önemli bir vergi kalemi.

2021-2023 yıllarında sadece bu kalemlerden toplanması beklenen ötv tutarı "272.254.645.000 tl" bu tutar 3 yılda otomotiv satışından elde edilecek ötv'nin 2 katından fazla.

2021-2023 yılında toplanması beklenen toplam ötv'nin ise 2.60'da 1'i.

bir süre bu ürünleri tüketmezsek emin olun ne 22.00'dan sonra satış yasağı kalacak ne de bu tip şeriat özentisi yaptırımlar.

o alkolü satan yerlerden alamayacakları vergiler, alacakları baskılar da çabası. defalarca boykot başlığı açıldı buralarda ancak toplum olarak sağlam bir boykotu hak ediyor bu kalemler.

1 ay dişimizi sıkıp tüketmememiz gerekiyor.

bu konuyu her açtığımda "onlar da bunu istiyor" diyip duruyor insanlar. kimse bunu istemiyor, isteyemez çünkü para yok. devletin bu 35 milyar dolarlık vergiden vazgeçme şansı yok...

sizler tekrar düşünün bu fikri...

ben ev rakısı yapıp içiyorum bir süredir. yurt dışından topladığım alkol kotamdan tüketiyorum ama toplu bir eylem yapılsa inanın onu dahi içmem sırf kendimce bu uyanışa aykırı davranmamak için.

para sizin, onların da paranıza ihtiyacı var. hayat biçiminize müdahale edildiğini düşünüyorsanız onlara bu vergiyi ödemekten vaz geçebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor...

edit: (bkz: 2021-2023 yıllarında halka yüklenecek ötv miktarı)
  • bu yasağın nasıl bir mantığı olabilir yahu nasıl!
    mekanlar kapalı, parklar, sahiller vs de içilmiyor, sokağa çıkma yasağı var zaten. insanların evinde alkol alarak covid'i yaydığını bahane etmek nasıl bir geri zekalılık??? bu haftasonu yalnız evdeydim ve içtim, içerek kime covid yaydım, alkol şişesine mi, evin duvarlarına mı amk!

arada dalga malga geçtik ama hakikaten iran'a doğru yol alıyoruz, pandemi dönemi yurtdışına çıkmak da çok zor, bir sabah uyandığımızda ülkeden bile kaçamayacağız galiba, bu kabus hiç olmadığı kadar yakın görünüyor şu an ve benim ödüm patlıyor artık. içmeyip alkol diyip hafifseyenler alkol yasaklandığında bu ülke öyle bir değişim geçirir ki hayal edemeyeceğiniz öyle yasaklar patır patır gelir ki kafanızı duvarlara vurursunuz sonra. zaten zor nefes alıyoruz ülkede, bir de alkol yasaklandıktan sonra sokakta başınız açık diye, ailenizden olmayan bir erkek ile yanyanasınız diye ahlak bekçileri tarafından kırbaçlanmayacağınızın garantisi var mı? o kadar çabuk olur ki bunlar inanamazsınız.
  • en sonunda dolaylı yoldan yetmedi doğrudan sikeceğiz, dönün diyecekler amk
  • covid-19'la, salgın önlemleriyle bir ilişki kuramadığım saçma sapan yasaktır.
  • sahiden bir haksızlık var, tekel bayi satamaz, büyük market satar. ikisinin de satabilmesi lazım, hayvan gibi para ödeniyor ruhsat için.
    yıllardır saat 22:00’den sonra içki satış yasağı kararını sindiremedim. ilk işim bu yasağı kaldırmak diyene oylarım helaldir.
  • boku çıkmış yasaklardır, hazır neyi yasaklasak kılıfı hazır diyerek alakalı alakasız keyfe keder yasaklamış padişahımız.
  • darbe girişimi sonrası ohal ayağına kış lastiğini bile khk ile düzenleyen zihniyet için sıradan bir ihtimal.
    akp'den önce buzdolabı bile yoktu; neyse ki artık dolabımız var perşembeden alır koyarız çok şükür.
  • valla bu saatten sonra arap ülkelerine atom bombası atıp yok etseler,
    "aslında yanlış bir iş yapılıyor" derim ama çokta üstünde durmam.
  • diyanetin parasız kalabileceğine delalet olan ihtimaldir. onca imam, hepsini geçtim diyanet başkanı biz alkol içenlerin %80’ini vergi olarak verdiğimiz alkol parasından kazanamayacaklar mı yani?

yok artık canım... :)
498 entry daha