*

şükela:  tümü | bugün
 • çalıştığım sektör gereği bugün öğrendiğim durumdur.

  geride bıraktığımız sokağa çıkma yasağında genelgeyle açıklanan durum şuydu: dükkanın ruhsatında tekel bayii ibaresi yer alıyorsa açamayacak, market-gıda-bakkal-kuruyemişçi ibaresi yer alıyorsa açmasında herhangi bir problem olmayacaktı.

  bu şekilde açıklanmasına rağmen hafta sonu ruhsatında market-gıda-bakkal-kuruyemişçi yazan yerleri ya kapattırdılar ya da alkol satışı yapamazsınız diye uyardılar, büyük marketler satabiliyor diye hakkını arayana da tutanak tutuldu. 5-6 aralık 2020 yasaklarında migros vb. süpermarketlerin alkol satışında herhangi bir yasak bulunmuyordu.

  bugün aldığımız bilgilere göre küçük esnafın yanı sıra migros'lara vb. büyük marketlere tebligat gitmiş ve önümüzdeki hafta sonunda gerçekleşecek yasaklarda alkol satışını tamamen yasaklamışlar.

  yani hafta sonu 10 ile 17 arasında açık olan hiçbir işletme alkol satışı yapamayacak.

  bu durum bir tek bana mı garip geliyor?

  aynı binaya giriyorsun, aynı rafların önünden geçiyorsun, aynı market arabasını kullanıyorsun, aynı kasada sıra bekliyorsun sadece peynir yerine bira alıyorsun diye virüs sana bulaşıyor... böyle bir şey mi bu gerçekten?

  edit 1: migros bünyesindeki bir arkadaştan aldığım bilgi şu: bazı mağazalara tebligat gitmiş, bazı mağazalara gitmemiş. tebligat giden mağazalar alkol satışı yapmayacakmış, tebligat gitmeyen mağazalarda herhangi bir sözlü veya yazılı uyarı alana kadar şimdilik satış olacakmış.

  kurumsal bir marketin bir şubesine tebligat gönderen her şubesine de gönderecektir illaki.

  edit 2: düzetmeler için intrigante’ye teşekkürler.

  edit 3: flying penguin aktardı: https://t24.com.tr/…alkol-satisi-yapamayacak,919435

  edit 4: moderasyondan başlıktaki “ihtimali” ibaresini kaldırmasını rica edeceğim. yasssak
 • korona'ya önlem almak derken, hazır el atmışken içmesinler "evde oturup içer kesin bunlar" deyip yasaklamadılarsa bi' şey bilmiyorum.

  ideolojik olduğu her halinden belli uygulama.

  edit:imla.
 • tepki çekmesi gereken uygulamadır. kibarlığı kenara bırakırsan faşistliktir. her yasak virüsü engellemek için değildir, önce sağlığınızı önemsiyormuş gibi yapıp nabız ölçerler ondan sonra ses çıkarmadığınızı anlayıp daha fazlasını elinizden alırlar dedik, linç ettiniz. buyurun devam.

  (bkz: 30 kasım 2020 temel özgürlüklerin kısıtlanması)

  1 ay sonra "insanlar toplanıp film izliyorlar, o yüzden interneti akşamları kısıtlıyoruz" deseler ona da eyvallah dersiniz. hastalık korkusu sorgulama muhakemenizi kaybettirmiş çünkü. kurbağa ve sıcak su deneyinde olduğu gibi, kamu sağlığı gerekçe gösterilerek temel hak ve özgürlüklerimizi bir daha gün yüzü görmemek üzere toprağın altına gömüyorlar, siz diyorsunuz ki "ama kaynım taş gibi adamdı, üç gün yataktan kalkamadı". evet inanın hepimiz ağır sonuçlarla karşılaşıyoruz pandemi nedeniyle ama bunlar ile getirilen insanlık dışı absürt yasaklar arasında bir bağlantı yok.

  not: kaynak olmadan yorum yapmak sağlıklı değil tabi ki ancak geçen hafta sonu eğri büğrü yapılan yasağın kamuoyu yoklamasından sonra resmi olarak uygulamaya geçmesi de kimseyi şaşırtmaz.

  (bkz: 5-6 aralık 2020 alkol yasağı)
 • hala o yasakların covidle ilgili olduğunu sananlar var. akşam dokuzdan sonra dışarı çıkamayan adam on saat sonra ağzına kadar dolu toplu taşıma araçlarıyla işe gidiyor.
 • ne alaka a.q dedirten yasaklar. benim anladığım virüsle alakası olmayan, tabanı elde tutmaya yönelik çırpınışlar.
 • (bkz: 30 kasım 2020 temel özgürlüklerin kısıtlanması/@cliff lee burton)

  ne oldu kurbağalar, su çok mu ısındı? siz şimdi bu karara şaşırırsınız da. ulan sizi daha geçen hafta "her yasağa elinizde tuzlukla koşmayın; elinizi verirseniz kolunuzu kaptırırsınız" diye uyardık ama eğitilmiyorsunuz ki. köpekler, atlar, yunuslar, tavşanlar hatta yeri geliyor ayılar bile eğitilebiliyor ama siz eğitilemiyorsunuz. bu yüzden de başınıza geleni çekeceksiniz. bir tek siz yansanız neyse, siz zerre kadar umrumda değilsiniz de, sizinle birlikte aklı başında insanların da özgürlükleri kısıtlanıyor. ona üzülüyorum işte
 • tıksırana kadar içildiği için, virüs tıksırık vasıtasıyla yayılmasın diye koyulacak olan alkol yasağı olabilir, başka mantıklı bir açıklama gelmedi aklıma.
 • eee, sağlık bakanına birkaç gün önce evdeyiz bakanım şerefinize falan diye taşak geçerek büyük rakı sofralarından resimler atıyordu millet. hasan mezarcı gibi dedi dedi inanmadınız bak noldu şimdi?

  ha ne farkeder, hafta içi alırız geçer gider, millete misafir gelecek olan da zaten cuma gelir, o sofra yine kurulur. hepsi ayrı bir lüzumsuz işler müdürü cidden.
 • milletin evde oturup alkol almasının engellenmesinin şeriatçılıktan başka açıklaması olamaz diye düşünüyorum. tamamen siyasal islamın eseri saçma sapan bir uygulama. evde kaldığı insan içine çıkmadığın bir ortamda ayran ya da alkol alıp almamak virüsün yayılmasına etki etmez. bunu 5 yaşındaki bir çocuğa bile izah etmeye gerek yok.

  soran olursa bizim hedefimiz avrupa birliğine girmek dersiniz.