şükela:  tümü | bugün soru sor
 • su programda bekir agirdir'in anlattiklariyla epey bir parallelik gosterdigi icin fake oldugunu hic sanmiyorum.

  bekir agirdir rusen cakir

  secimin cok yakin bir tarihte kararlastirilmasi dolayisiyla-muharrem ince'nin adayligi 4 mayis'ta aciklandi- mitinglerin ve tv programlarinin cogunun cok yakin bir tarihte yapilmis olmasi nedeniyle secimlerde, 12-13 mayis'ta yapilmis ankete gore 3-5 puanlik oynamalar bence gayet makul. bu dedigim olasilik bile cok parlak bir tablo olmasa da secimin ikinci tura kalma olasiligi bence gun gectikce artiyor. su siralar yapilacak olan anketlerin rte'yi 48-49 civari gosterecegini tahmin ediyorum. yani secime cok yakin bir tarihte aciklanan anket sonuclarini beklemek lazim yapilan propagandanin etkilerini olcmek icin.
 • ince chp' den sadece binde 2 fazla alıyor öyle mi? güldürmeyin. zamanına göre doğru, bu güne göre yanlış ankettir.
 • yanlışlıkla 1 kasım 2015 seçim sonuçlarını yayınlamış gibi duran anket.
 • --- spoiler ---

  burası türkiye'den siktirip gitmek isteyenlerle dolacak.
  --- spoiler ---

  ekleme: konda net bir şekilde muhalif çizgide, hatta en adamakıllı, içi dolu muhalif çizgiyi sergileyen kurumdur. algı diye ağlamadan önce az biraz bi araştırın.
 • ekmeleddin'i chp ve mhp desteklemisti ve ortada iyi parti falan yoktu. simdi hem mhp hem iyi parti var, ve mhp erdogan'i desteklerken, iyi parti'nin kendi adayi var. aksener ve ince (isaretlenen) toplam 35.7 almis, mhp'nin parti olarak oyu ise 5.9.
  mhp aksener'i destekliyor olsaydi mesela, ince ve aksener toplami %41.6 yapardi bu ankete gore. ekmeleddin'den daha yuksek oy alirdi yani aksener ve ince toplamda.

  yani o acidan anket tutarli gozukuyor. zamaninda ekmeleddin'e oy veren mhp secmeninin hala parti olarak mhp oy veren kismi simdi erdogan'a verecek anlasilan, zaten ekmeleddin'in kendisi de erdogan'a oy verecegini soylemedi mi. :).

  ankette erdogan'in aldigi oy orani da, parti olarak akparti ve mhp'nin aldigi toplam oy oranina oldukca yakin, erdogan %52.6 oy almis, akparti ve mhp ise toplamda %53.2. o acidan da anket tutarli.

  anket 12-13 mayis tarihlerinde yapilmis, gecen ayki tl deger kaybi 15 mayis sonrasinda olmustu yanilmiyorsam, gerci simdi 12-13 mayis'taki degerine dondu, tl'nin degeri ile akp'nin aldigi oy orani arasinda bariz bir ters korelasyon var, o olayin etkisi ise bu ankette gozukmuyor, sadece boyle bir nokta var ama merkez bankasinin attigi adimlar sonrasi ortalik duruldugundan, hic etki etmeyecek olabilir son tahlilde.

  sonuc itibariyle oldukca tutarli bir anket gibi gozukuyor. zaten argetus, sonar, konda, ve orc'nin hepsinin sonuclari da birbirine oldukca yakin. bunlarin hepsi birden yaniliyor olabilir tabi.

  ek: hdp de kasim 2015'de aldigi kadar oy alacak diye gozukuyor. bence sasirtici olmaz, hdp'nin o gunden bugune fazladan oy almasini gerektirecek bir durumu yok.
 • konya'dır o konda olsa duramazsın
 • sadece twitter'a degil haber sitelerine de dusmeye baslayan ankettir.
 • son derece gerçekçi durmaktadır çünkü daha adayların yeni belirlendiği tarihte yapılmış bir ankettir. zaten linki açıp okursanız bunu kendileri de belirtiyor.

  kısacası yarışa start verildiği anda durum buymuş. hani gül mü aday olacak falan olaylarının olduğu dönemin hemen sonrası. daha doğru düzgün mitingler yapılmamış, dolar 4,30’larda takılırken. ayrıca kararsız %20 bre insafsızlar.

  o dönem için beklenen sonuçlardır efem.
 • yukarıda bir arkadaş tl'deki değer kaybı ile akp oylarındaki azalma arasındaki korelasyondan bahsetmiş. söylediklerine büyük oranda katılıyorum, ancak kur artışının mayıs sonundan itibaren ne pahasına (şimdilik) dizginlediğini de unutmamak lazım : yüksek faiz.
  bu da zor durumda olup, nakite ve krediye ihtiyaç duyan kobilerin ve bireysel vatandaşın işini zorlaştırmaya başladı, borçlanma maliyetleri artmaya başladı.

  üstelik yarın bunun da üzerine bir faiz artışı kuvvetle muhtemel görünüyor.

  evet seçime kadar olan süre çok kısaldı ama bir çok kurum ve kişi için bardağın zaten son 2 senedir dolmakta olduğunu ve üzerine eklenecek damlaların bardağı taşırmaya başladığını da düşünmek lazım.

  ayrıca mayıs ve hazirandaki kur artışlarının ve mayıs ayındaki üretici enflasyonunun haziran enflasyonuna yansıyacağını düşünüyorum ve onun da (eğer seçimler 2. tura kalırsa) seçimden bir kaç gün önce açıklanacak olmasına rağmen kısmi etkileri olabilir.

  sonuç olarak akp açısından seçimlere kadar kalan 3+2 haftalık süreç ekonominin olduğundan farklı gösterilebilmesi açısından bıçak sırtında seyredecek.
 • kamuoyunu yönlendirmeye çalışan, eski tarihli, muhtemelen fake anket sonuçları.

  daha bunlardan seçime kadar birçoklaını göreceğiz.

  dikkate almaya gerek yok.