şükela:  tümü | bugün
 • tarihte tek uçağın karıştığı en fazla kaybın yaşandığı kazadır. uçaktan sadece 4 kişi kurtulabilmiştir. kurtulan kazazelerden bir tanesi uçağın düşüşü esnasında dışarıya savrulmuş, bir ağacın üzerine düşmüş ve yara almadan kurtulmuştur.

  bu da kara kutu kaydı:

  http://www.youtube.com/watch?v=odrcehbmlfu
 • dakikalarca dusmemek icin cirpinan pilotlarin ve bu dakikalarda suren iskence ile hatirlanan kaza.
 • bugün itibariyle üzerinden tam 27 yıl geçmiş havacılık tarihinin en dramatik, en trajik kazası. yüzlerce insanın havada hayatlarını kaybetmeden önce yaşadıkları dakikaları düşünmek bile insanın tüylerini ürpertmeye yetebilir. peki ya amerikalıların bölgeye anında kurtarma için gitme önerisini reddeden gerizekalı japon yetkililere ne demeli? koskoca uçak dağa çarpmasına rağmen, kahraman pilotların sayesinde belki 4'ten fazla kişi aslında kurtulmuştu kazada, işin bu kısmı da ayrı trajedi işte.
 • amerikan hava kuvvetlerinin yardım teklifini geri çeviren kişi ortaya çıkmamış, hala bilinmiyor. uluslararası bir uçuş olması halinde başka ülkelerin araştırmacıları filan olaya dahil oluyorlar. bu kaza iç hatlarda meydana geliyor. o sebepten de izin verilmediği için başka ülkenin kurtarma ekipleri, araştırmacıları filan izinsiz olaya dahil olamıyorlar. o amerikan hava kuvvetlerinin kaza alanına inmesine izin vermeyen çok ahlaki japon hiyerarşisinin, inisiyatif alıp o izni vermeyen sik kafalının* yüzünden sadece 4 kişi kurtulmuştur. bu 4 kişinin ve uzmanların ifadesine göre zamanında müdahale edilse çok kişi kurtulabilirdi. bir çok kişi uçak düştüğünde hayattaymış.

  bence insanlık tarihinin en korkunç kazalarından olduğu kadar, en aptal kriz yönetimine de sahip bir kazadır. bu kazadan çıkarılan sonuç sorumluların istifa etmesi, intihar etmesi ( ki başka bir gerzeklik ) değildir. 1985'den sonra japonya da böyle insan hatalı bir felaketin yaşanmaması, jal'in bundan ders almasıdır.
 • havacılık tarihininen berbat kazalarından biridir, kokpit kaydında ise pilotun son sözü it's the end.
  http://www.youtube.com/watch?v=xfh9-ogugsq
 • 520 kişinin hayatını kaybettiği, japan airlines flight 123. adım adım ölüme götüren bir kaza. basınç duvarının yırtılması, kabinin basınçsız kalması, bu sırada hidrolik tazyikin bitmesi, dolayısıyla kontrol yüzeylerinin de zora girmesi... tam anlamıyla korkunç bir kaza. saniye saniye ölüm. kazanın nedenine gelince; http://lessonslearned.faa.gov/…an123/jal_pop_up.htm
 • kokpit ses kayıtları sinir yıpratıcı olan kaza. son birkaç dakika korkunç. kokpitin içi uyarı sesleri bombardımanı altında. pilotların "power" diye bağırırkenki seslerindeki umutsuzluk, korku çok belli. olayın ses kaydını dinleyi 3-4 gün oluyor ama ancak şimdi bir şeyler yazmak geldi içimden. birkaç gündür "power" sesleri kafamda yankılanıp duruyordu.
 • bu kazanın deneyimli dört farklı ekiple simülatörde birebir canlandırması yapılmış ve hiç bir kaptan/fo ikilisi uçağı havada japon ekibin tuttuğu gibi 32 dakika tutabilmeyi başaramamış ve çok daha önce çakılmıştır uçak.

  yapılabilecek malesef hiçbir şey yoktu. uçağı az da olsa farklı motor gücü uygulamalarıyla 32 dakika havada tutmayı başarabilmeleri takdir edilesi.
 • nihayet (bkz: air crash investigation) link'i buldum ama şimdi ki bölümler kadar başarılı bir yapım değil.

  işte link ; [http://www.dailymotion.com/…n-air-lines-kazasi_tech http://www.dailymotion.com/…n-air-lines-kazasi_tech]