şükela:  tümü | bugün
 • 12 ağustos akşamı başlayacak olan doğanın görsel şovu. 13 ağustos'un ilk saatlerinde en iyi görünüme sahip olacağı söyleniyor. tabi istanbul gibi büyük şehirlerde şehir ışıkları yıldızların ışıklarını bastırdığı için buralardan pek görünmeyecek.

  perseid adı verilen göktaşı yağmuru 12-13 ağustos gecesi ay sebebi ile önceki yıllara nazaran daha az görülecekmiş. sosyal medya'da çeşitli etkinlikler düzenleniyor bu gece için.

  şehrin sahte ışıklarından kurtulup gökyüzünün gerçek ışıklarında evrenin güzelliğine şahit olmak isteyenler o gece uyanık kalsınlar.

  bu facebook'ta bir etkinlik sayfası, kim düzenlemiş bilmiyorum onun için kefil değilim, sadece bilgi amaçlı;

  https://www.facebook.com/events/773533379433604/

  fularlı arkadaşlarımız için istanbulmodern'in düzenlediği etkinlik(rezervasyon istiyor);

  http://www.istanbulmodern.org/…or-yagmuru_1658.html

  bu da meteor yağmuru ile ilgili bir haber;

  http://www.astronomidiyari.com/?p=2500

  edit: bu olay daha önceki yıllarda xx xx xx perseid göktaşı yağmuru şeklinde başlık olarak açılmış. aramaya inandım ama perseid göktaşı şeklinde aramaya geç ayıktım. lüzumu halinde başlığı yetkili arkadaşlar başlığı düzenleyebilir. daha önceki yıllar için misal; (bkz: 12 ağustos 2010 perseid göktaşı yağmuru)
 • (bkz: perseidler)
 • biz daha temmuzu bitiremedik adam 12 ağustos diyor

  tanım: (bkz: gelecekten haber vermek)
 • her yıl, bıkmadan usanmadan aynı haberler. aynı bok: https://en.wikipedia.org/…ki/list_of_meteor_showers

  haftaya haberturk falan manşet atar "gökyüzünde muhteşem gösteri!"

  edit: bir arkadaş mesak atmıştı "ne yazsınlar peki" gibisinden, buraya da yazmak istiyorum neye atar yaptığımı:

  "swift-tuttle kuyruklu yıldızından ardakalan gök taşı parçaları çıplak gözle ve teleskoplarla izlenebilecek. bu nadir rastlanan doğa olayından esinlenerek astronomlar eşliğinde teorik..."

  bu nadir doğa olayı her yıl, her ağustos ayının aynı günleri. şimdi baktım ilk kayıtları m.s. 36'daymış. bunu yazan istanbulmodern üstlelik...

  mesela ülkehaber nasıl yazmış:

  "her yıl aynı tarihlerde perseus takım yıldızının yönünde seyredilebildiği için perseid diye adlandırılan göktaşı yağmuru 12 ağustos'ta olacak"

  ben haberciliğin, paylaşılan metnin niteliğine takılıyorum. her defasında dünya tarihinin en büyük astronomik olayı gibi sunulmasına, "görsel şölen, inanılmaz muazzam, aman kaçırmayın" bilmem ne. gerçi ben de çok dengeli bir insan değilim takılacak şeyler değil bunlar.
 • bilimin kehanetler konusunda her türlü dinden daha başarılı olduğunu gösteren olaylardan yalnızca birisi.

  ek bilgi: bu yağmurun nedeni swift-tuttle kuyrukluyıldızı'nın güneşe doğru dalış yaparken geride bıraktığı parçacıklardır. kuzey yarım küre'de bizim bulunduğumuz enlemlerden (yağmurun en fazla olması beklendiği günler 12-13 ağustos'ta) saat başına en fazla yaklaşık 100 adet yanarak atmosferimize giren meteor seyredilebilir.

  bu yıl izlenebilecek diğer meteor yağmurları için nasa abimize güvenebilirsiniz.
 • ankaradakiler için ankara üniversitesi kreiken rasathanesi'nin düzenlediği perseid meteor yağmuru etkinliği, https://www.facebook.com/events/853891411326849/
 • geçen seneki meteor yağmurunda marmara adası çınarlı köyündeydik.twitter'da görmüştüm meteor yağmuru olduğunu. marmara adası merkeze giden yola doğru yürüdük,hafif tepelerdedir bu yol bilen bilir biraz daha yürüyüp ışıklardan iyice kurtulduktan sonra zaten gecenin 2 sinde tek tük geçen arabalara aldırmadan yola sırt üstü eşimle birlikte yattık,gökyüzü bir sinema perdesi gibi gözlerimizin önündeydi abartmıyorum neredeyse dakikada bir meteorların dansını izliyorduk.hayatımda tekrar yaşamak istediğim gecelerden bir tanesiydi.keşke yine o gün orada olsak
 • istanbul için 12 ağustos akşamı

  kuzey - kuzey - doğu istikametinde perseid,
  kuzey - doğu istikameti tepe açısında kappa cygnid,
  doğu istikametinde south iota aquariid ve north iota aquariid,
  doğu - güney - doğu istikametinde alpha capricornid

  meteor yağmurları görülecektir.

  konuyla ilgili stellarium görselleri: 1, 2, 3
 • bu sene iyi sıcak yaptı zaten. bi' yağmur yağsın da hava açılsın, kendine gelsin bi' hava.
 • bulutlari birbirine carpistirip yagmur yagdirmasini diledigim.

  risk buyuk ve ben bu riski aliyorum. atmosfere girip sag kalanlar bizim apartmana da dusebilir kabulum. gece yatarken daha cok hava girer.