şükela:  tümü | bugün
 • perseid takımyıldızı içinden geçecek olan dünya'dan 12 ağustos gecesi, 13 ağustos sabahına bağlayan vakitlerde gökyüzünden seyredilebilecek bir doğa olayı. özellikle gece geç saatlerde veya günün ilk saatlerinde (12'den sonra, 1-2 civarı) saatte 60-100 arası göktaşı görmek mümkün olacaktır. 21:46 gibi başlayacakmış yoğunluk, işte sabaha kadar ne kadar görürseniz. "yıldız kaydı dilek tutayım!" diyenler varsa, yıldız kayması olmasa bile evrene mesajlarınızı rahatlıkla iletebilirsiniz; saatte 60-100 adet görecek olmak demek, bütün sülale için dilek dilemenize yetecek demektir. (bkz: kıps)

  https://www.timeanddate.com/…or-shower/perseid.html
 • bir elimde carlsberg, diğerinde muratti rosso ile foça'da izleyeceğim muhteşem doğa olayı.
  gökyüzünde buluşmak üzere...
 • aslında tam tarih verilmiş gibi olsa da 17temmuz-24ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşmekte olan bir olaydır. bu sene 9-13 ağustos tarihleri arasında pik yapacaktır. özü; dünyanın swift-tuttle adı verilen bir kuyruklu yıldızın 1992 yılında güneş çevresinde dönerken dünyaya çok yaklaşmasından arda kalan ve kalmaya devam eden parçalara yakın geçmemizle olan bir hadise. çok anlatamadıysam da araştırınca bilgiler çıkacaktır.

  bu senenin handikapı pik dönemde ayın 3/4 büyüklükte olacak ve yaklaşık 11 gibi doğacak olması. o yüzden de duruma biraz limon sıkılacaktır. yine de baya bir gözlem şansı olacaktır sanıyorum.

  sırf bunu tatille de birleştirebilmek için 10-14 ağustos olimposa gidiyorum yani o derece. oralarda olup da gözlem yapmak isteyenleri beklerim. geceleri kesinlikle sahilde olacağım. :)
 • 11-12-13 ağustos tarihlerinde bu görsel şöleni izleyebilmek için tur düzenleyen şirket var mı diye baktım ama yok. şu ana kadar görebildiğim kadarıyla sadece facebook'ta iki tur denk geldi onların da ne kadar kaliteli olacağıyla ilgili soru işaretlerim var açıkçası. linklerini bırakıyorum ilgilenen olursa.

  https://www.facebook.com/…1835734580076773/?fref=ts

  https://www.facebook.com/…/110586869594956/?fref=ts

  bu iki etkinliğin yanı sıra maltepe belediyesi'ne mail atıp bi tur düzenlenmesi için başvurdum ama olumlu dönüş konusunda pek umutlu değilim.

  sözlükten varsa tur düzenlemek isteyen ya da bireysel olarak bi yerlere kaçacak olan beni de alırsa sevinirim.
 • skymap uygulaması ile göktaşı yağmurunun hangi yönden geleceğini yani gökyüzünde ne tarafa bakmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. yapılması gereken telefonun gps'ini açıp telefonu yıldızlara doğru tutmak. haritada perseid'i gördüğünüz yönden gelecek.
  ışığın az olduğu bir yer bulmayı unutmayın. ışık fazla olduğunda belli olmuyor.
  şimdiden herkese keyifli seyirler.
 • her sene başka bir yerde izlemek gibi bir ritüel geliştirdiğim gök olayı. ne yapın edin, kendinizi şehirden ve ışıklardan uzak bir yere atın. kaçırmayın derim.
 • lütfen istanbul'a yağmasın, çamaşırları az önce yıkayıp da astım bir daha uğraşamam.
 • ankara'da nerede izleyebileceğime dair bir fikrim yok. eğer varsa fikri olan yeşillendirebilir. hatta onlara isterlerse eşlik edebilirimde.
 • istanbul'a daha yeni dolu yağmışken bir de göktaşı mı? arabanın kırılan camlarını, delinen panjurları daha değiştiremedik.

  şaka bir yana, sakarya inönü yaylasında izlemeyi düşündüğüm gökyüzü olayıdır.