• geliyor gönlümün * kahramanı dedirten göktaşı yağmurudur..

*ankara üniversitesi kreiken rasathanesi'nin bugüne özel bir etkinliği bulunmaktadır.
    *ayrıca ethem derman hoca da yenişarbademli'de 9-12 ağustos tarihlerinde yenişarbademli gökyüzü gözlem şenliği düzenliyor, linke buradan ulaşabilirsiniz, başlığa da göz atın derim. ha bir de çadırını kapan gitsin efendim, benim yerime de gözlem yapsın!
    *istanbul üniversitesi'nin göktaşı yağmuru gözleminin detaylarına ilişkin şu makalesini ve ist60 teleskobunun uzaktan kullanımı için bu linkini kullanabilirsiniz. göktaşı yağmurunu izlemek için herhangi bir cihaza ihtiyacınız olmayacak ama kenarda dursun bakalım.
    *perseid göktaşı yağmuru'nun kaynağına ilişkin perseidler başlığına da göz atabilirsiniz..
    *dikkat edin, aman diyim kafanıza taş düşmesin!
    şaka değil gerçek, bu da bonus buyrun!

not: 11 ağustos 2018'de ay yeni ay evresine gireceğinden bu yıl hava durumu da izin verirse harika bir gözlem yapılabilir. hadi bakalım; gözlem açınız doğru, göktaşınız bol, objektifiniz ve gökyüzünüz açık olsun!
  • her sene ama her sene bir şekilde takip ettiğim, ama çok uzun zamandır şehrin ışıklarından uzakta gözleme imkânımın olmadığı göktaşı yağmuru serisinin bu seneki versiyonu. gece vakti şehir ışıklarından uzakta bir yerde, mümkünse bir rasathanede olabilirsem görme imkânım daha fazla olacak gibi. şehir içinde saatte maksimum 15-20 tane falan görebiliyorsunuz.

12'si gecesi işiniz gücünüz yoksa atlayın arabaya şehirden uzaklaşın, 2-3 saatliğine kendinize görsel bir şölen armağan edin. ;)
  • bi de meteor düşse tamam olucaz allahın izniyle.
  • bu gece tam anlamıyla izleyeceğim görsel şenlik. dün gece erken yatmam gerektiğinden mütevellit çok az bakabildim. 10 dakika içinde 3 tane gördüm. gecenin sessizliğini balkonda sigara içen bir hödük evdekilere “survivor’da bu sene kim birinci oldu be?” diye sorarak bozunca kafamı eskaza o yöne çevirdim bir tanesini görmeyi kaçırdım. onu kaçırınca keyfim de kaçtı. gittim yattım ben de. bu gece affetmeyeceğim ama.
  • tesadüfen gördüm dün gece bi tane meğer yağmur yağıyormuş ya la. neyse bu gece de izleriz.
  • ışık kirliliğinin minimum olduğu canım köyümde evin damında bücür yeğenler ve kuzenlerle izlediğim müthiş doğa olayı.
    yanımda 5-8 yaş arası 7 tane çocuk var, yıldızları, samanyolu galaksisi'ni, güneş sistemini anlattım, pür dikkat dinlediler beni. bicirlar müthiş yaratıcılar, bir sürü soru sordular, hepsini sabırla yanıtladım. yatmaya hazırlanıyoruz, çocuklardan biri; " ben astronot olucam jedi abla" diye diye dolandı odalarda sonra uyuyakaldı yanımda.
    çocuklar çok eğlenceliler, kaydığını gördüğünüz gökta?ları da ilham kaynağı oldu akşam akşam.
  • iyi haber: çok çok büyüklerini şehir ışıkları içinde de karanlık bulabildiğiniz noktalardan görebiliyorsunuz:

kötü haber: bu sene gerçekten yavan geçiyor. :( geçen sene 1 saatte 10-12'ye yakın görmüştüm. bu sene rasathaneye gittim (ulan rasathanede ışıkları kapatırsınız ki millet izlesin namussuzlar, her yere ışık dikmişler!) orada 2 ya da 3 tane gördüm. eve geldim bahçeden 4 tane daha gördüm.

ya bunun saatleri her sene biraz daha ileriye kayıyor, ya da swift-tuttle'dan arta kalan parçalar azaldı. :/ şöyle cayır cayır bir sürü kayanını bir göremedik ki...

ek: iss üzerinden canlı izlemek isteyenler için: https://www.youtube.com/watch?v=rtu_mdl2vbm

ek-2: şuradan daha iyi izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=71y4usvdoek
  • saat 22:00’dan 01:00’a kadar izlediğim görsel şenlik. yalnız arkadaşın attığı sönmemiş sigara izmaritini göktaşı sanıp çığlık atarak tepki vermesem iyiydi.
  • 2 tane devasa kayma gördüğüm yağmur. resmen mavimsi bir iz bıraktılar arkalarında, belki de şindiye kadar gördüklerimin en iyisiydi. toplam 7 tanesine denk geldim ve bir defa da aynı anda yan yana iki yıldızın kaydığını gördüm. benden şanslısı mezarda ahaha. ben de yataktayım, zirvede bırakmak lazımdı
  • tatildeyim. izlemek için dağ yoluna çıktık.

istanbulda samanyolunu uzuuuun zamandır görmediğimi farkettim. 90 yıllarda bile gözükürdü.. yazık.
hesabın var mı? giriş yap