şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kayıtların dün itibarıyla başladığı sınavdır.

oturum başı 175 tl' den 350 tl ödemiş bulunmaktayım. umarım sınavda kutunun içine şeker koymayı unutmazlar, geçen sefer yoktu çok üzülmüştüm.

alttaki birkaç entry'ye istinaden edit: evet tıp okudum, doktor oldum. sınavın başlığını bulamadım, ben açtım. öğretmen olsaydım da gider kpss başlığına falan yazardım herhalde. olgunlaşın gelin. sözlük'ten nefret ettirmeyin iyice.
  • doktorum
  • iki yakınıma yine girecek olan sınav. hadi verin şu sınavı da kampımızı temiz kafayla yapalım.
  • doktorların branşlaşma sınavı. daha öte bir sınav sayılıdır. öyle zor. dilerim benim de sondan bir önceki gireceğim tus olur. zira herkes uzman olmak üzere, ben hâlâ sürtmelerde.
  • dilediğiniz branşlara yerleşmenizi temenni ediyorum,çünkü bundan sonraki hayatınız bu işle geçecek.mutlu bir iş mutlu bir hayat:)
  • kimilerinin kolay kimilerinin zor olacak dediği sınav. hee bana giren var mı? şimdilik pek yok. moralimi değil düzeltecek, bozmayacak bir sonuç alsam yeter. bana asıl giren şubatta girecek. bir de sınava giriş belgelerinden temel ve kliniğinki farklı. ikisini de çıkarttırmayı unutmayın. ben sadece temel giriş belgesiyle gidecektim az daha yarın sınava. o kadar beklentim yoksa demek...
  • usmle’ye girmeden önce “bir de memleketim sınavına bakayım” diye yarın gireceğim sınavdır kendileri. ona rağmen stresi sarıp sarmaladı vallahi.

inanın ne kitap yüzü gördüm, ne dershaneye gittim, ne de deneme çözdüm. çünkü (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)

sınav kalıplaşmış ve kıyıda-köşede kalmış bilgilerle mota mot ezberin çok fazla sorulduğu, 7-8 bin sayfanın en az dört-beş kez baştan satırı satırına ezberlenmesi gereken, türkiye birincisinin bile 25-30 yanlış yaptığı bir sınav.

hepinize, hepimize başarılar meslektaşlarım. vurduğunuz gol olsun:)
  • birkaç saat içinde tadına bakacağım sınavdır. sınav sonrası daha geniş çapta bir değerlendirmeyle editlerim.

edit: evet arkadaşlar, sınavdan ölmeden çıktım. öncelikle şubat ile kıyaslayayım. şubat tusuna kıyasla hem temel hem klinik daha zordu. temelin zorluk derecesi şubata kıyasla bir tık daha fazlaydı. bölümleri tek tek ele olacak alırsak;
    anatomi: klasik bir tus anatomisiydi bence
    fizyo: şubata kıyasla biraz daha kolay gibiydi
    biyokimya: temelin bence en zor kısmıydı, çok gereksiz sorular vardı.
    mikrop: kolay diyemem. şubat ayarındaydı.
    patoloji: ortalamaydı
    farma: şubata kıyasla çok zordu ama bu şubatın kolaylığından kaynaklanıyor. yoksa farma soruları normal zorluktaydı.
    dahiliye: kolaydı
    pediatri: zor diyemem birkaç soru haricinde. ortalamaydı.
    genel cerrahi: allah belalarını versin
    küçük stajlar: sağdan soldan sallaya sallaya yapıyorsunuz her zamanki gibi
    kadın doğum: ben okumadım, okumayana kolaydı. 5-6 tane yapmışımdır heralde(bkz: swh)