• siyah beyaz filmleri sevmeyen arkadaşlarımın da izledikten sonra hayran kaldığı, henry fonda'nın başrolünde olduğu 1957 yapımı başyapıt. 30. akademi ödüllerinde 3 dalda yarışmış ama ne yazık ki törenden ödülsüz ayrılmıştır.
  • hukuk profesörü olsam öğrencilere ilk derste izleteceğim filmdir.
  • 12 diye rus versiyonu cekilmistir. suclanan cocuk cecen'dir. oldurdugu iddia edilen uvey babasi ise rus subayi.
  • lise öğrencilerime izletip siyah beyaz film önyargılarını kırdığım film olmuştu.
  • siyah beyaz ve eski olması bence dezavantajı olmamalıdır. zaten şu anda çekilmiş olsa bu kadar değerli olamazdı.
  • tek mekanda geçen bir film, özel efekt yok, şaşırtcı senaryo yok.
    tüm bu "yok"lar ile şimdi çevrilse en fazla tv draması olabilecekken, 1957 yılında çevrilerek ortaya şaheser çıkarılmış olan filmdir.
  • gerçekçi olmayan film. hayatım boyunca kesin olmayan fikirler yüzünden çıkarı olmadıkça kararını değiştiren tek bir yetişkin erkek görmedim.
  • mekansal yargılardan kendini soyutlamış, masrafsız, abartılı efektlere girilmeden de kurgunun doruklarına çıkılabileceğini göstermiş efsanevi bir başyapıttır. bu film gerçekten bir harikadır, herkes izlemeli.
  • filmin kalitesini efekt, mekan vs. şeylere bağlayanların beğenmediği film. her filmi konusu itibariyle değerlendirmek gerekiyor. savaş filmlerinde gerçekçilik, görsellik veya aksiyon filmlerinde efektler, hareketlilik ön planda tutulurken, bu tarz bir filmden de beklentilerin daha farklı olarak senaryo ve karakterler üzerine kurulması gerektiğini düşünüyorum.

bu bağlamda film tam anlamıyla akıcılık sağlıyor. yansıttığı karakterler, ikna biçimleri, konuyla ilgili arada kalan insanların psikolojisi gibi unsurlarsa filmi üst noktaya çeken değerler arasında.

olaya masrafdan kaçınmışlar gözüyle bakmamak lazım.
  • ing. terleyen adamlar
hesabın var mı? giriş yap