şükela:  tümü | bugün
  • 16 - 25 şubat tarihleri arasında congresium'da 10:00 - 20:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan fuar.

edit: tamamen hayal kırıklığı oldu (bkz: #74344918)
  • -din ve milliyetçilik yayınları ağırlıklı olacak, yayınevi yelpazesi dar olacak.
    -elle tutulur indirimler olmayacak. (örnekler:can yayınları %20, yky: %25 gibi)
    -park yeri sorunu olacak.
    -çok kalabalık, kapıda uzun kuyruklar olacak.
    -giriş ücreti olacak.
    -sürekli saçma sapan anonslar yapılacak.
  • çoğu yayınevinin satamadıkları kitapları sergileyeceği kitap fuarı. aynı yayınevinin bastığı çok satan kitapları göremeyeceksiniz standlarda muhtemelen. neyse kültürleniyormuş gibi yaparız artık.
    tek iyi yanı bir çok sahafı aynı mekanda ziyaret etmek.

edit: nette 18 lira olan necip hablemitoğlu'nun köstebek isimli kitabının ikinci eline 15 lira isteyen uyanık sahafa denk geldim, claude levi-strauss'un hüzünlü dönenceler isimli kitabına 120 lira isteyen karaborsacı kılıklı sahafa da. neymiş basılmıyormuş, umarım elindeki her kitaptan çok çok basılır da seni de üzerler.
  • önümüzdeki hafta başlayacak olan kitap fuarı.

fuarın onur yazarı atilla dorsay. ayrıca metro 2033 romanıyla tanınan rus yazar dmitry glukhovsky de katılacak.

zerre umudum yok. ankara kitap fuarı her zaman kötü organize edilir ama geçen yıl tam bir kabustu. bebek arabasıyla, elinde tavuk döneriyle, kucağında ağlayan çocuğuyla gezen olağanüstü bir kalabalık. tipik ankaralı zihniyeti. ha avm, ha kitap fuarı. yeter ki gezecek yer olsun.

yayınevleri desen ankara'yı hiçbir zaman sallamaz. gerçek anlamda indirim yok, popüler yazarları getirmek yok, kaliteli söyleşiler yok, fuara özel baskılar yok.

şu an aklımı çelen tek şey glukhovsky. onun yer aldığı gün katılmak isterim ama bir yıl boyunca eline kitap almamış, glukhovsky'nin adını ve kitabını da fuara kadar duymamış yüzlerce insanın, sadece "ünlü biriyle fotoğraf çektirmek için" adamın standını işgal edeceklerini düşündükçe içim kararıyor.
  • ayın 16 sında başlayacak fuar.
    ankara memur kenti olduğundan hemen 15 inden sonra ( mayışlar yattıktan ) başlayacak olması, zamanlama açısından gerçekten manidar.

ercan kesal ve ismail saymaz ı bu sefer yakalayıp kitapları imzalatacağım. ismail saymazı da evime davet edeceğim, pancar ( kara lahana) sarması yemek ve taşeronlar hakkındaki çalışmamla ilgili konuşmak için.

gelmezse kendisi kaybedecektir. zira annem çok güzel yapar kara lahananın çorbasını da yemeğini de sarmasını da .
  • geçen seneki gibi yine büyük çoğunluğu tarih, siyaset ve edebiyat kitaplarının bulunduğu fuar. okunabilir kitapların çoğu bende olduğu için 3-5 tane tarih kitabı aldım. yaklaşık 4 saat boyunca gezdim, totalde 15-20 adet kitap aldım. fuar felsefe, psikoloji ve bilim kitapları açısından yetersizdi bulmayı ümit ettiğim bazı kitapları bulamadım. yine de herşeye rağmen güzeldi ve en azından geçen seneki gibi girişte kocaman sıra yoktu.
  • sanırım totalde 6 bin tl gibi bir tutara geldiği için pek çok güzide sahafın katılamadığı fuar. geçen sene sanırım 4 bin tl düzeyindeymiş. yani kitapçılara yapılan bu masraf onların kaldıramayacakları düzeyde.
  • indirim ve çeşitlilik açısından çöp fuar. ben bu kitap fuarı olayını anlamadım. internetten daha pahalıya neden satıyosunuz sevgili yayınevleri. 38 lira olan kitap ne kadar oluyo diyosun 30 lira. herhangi bir kitap satış sitesine bakıyosun ortalama 26 lira. ülkenin başkentine açılan kitap fuarının en güzel tarafı bu bence. liste yapıyor gidiyosun, listenin çoğunluğu yeni basılan ve basımı olan kitaplardan oluşuyor, bi bakmışsın getirmemişler. ithaki vakıf serisinin ilk kitabını yıllar sonra tekrar basmış bizleri sahafların kucağından kurtarmışsın neden fuara getirmiyosun la kitabı. doğru düzgün iş yapan iki yayınevi var biri sel diğeri metis. sahaflara gelince zaten işe yarar bişey bulmak imkansız. 30-40 yıllık gazete ve dergi sergisinden ibaret alayı. kitap konusunda devr-i alem bişeyler getirmiş ama fiyatlar çok uçuk.
  • 25 şubat'ta son bulacak olan, listemi hazirlayip gitmeyi dusundugum fuar. fakat gecen yil listemin ancak 4'te birini alip cikmistim. internette daha uygun fiyata getirtirim ben bunu diyerek. fuarlar keriz silkeleme yeri olarak mi goruluyor nedir anlamadim.
  • indirim umuduyla değil sevdiğiniz yazarları görmek amacıyla gidilebilir. fuarın en güzel standı ötüken neşriyat.