şükela:  tümü | bugün
  • bu sağcı faşist dalga neydi bitmedi tüm dünyada be. amına kodumun yaşlıları adam herkese bedava eğitim vericem diyor neyini beğenmediniz. nasıl bi anti komünist propagandaymış bu 75 yaş üstü %70 ile muhafazakarlara oy veriyor hala. keyif bırakmadınız. trump, boris johnson,putin, bolsonaro, erdoğan. şu beşliye bakın. çocuklar duymasın emine gibi "amaniiiiin" diye diye elimi elime vuruyorum.
  • türkiye politikası 30 yıl ileriden geliyor avrupa’dan.*

avrupa’da muhafazakar ve ırkçı partiler peşi sıra iktidar olurken türkiye’de ise bu durum büyük ihtimalle 2-3 sene içerisinde tersine dönecek. türkiye muhafazakar ve ırkçı söylemlerden bir nebze kurtulacak sanırım, bu sefer ise avrupa bizim son 30 yıldır çektiklerimizi çekecek. ikinci dünya savaşı zamanı gibi neredeyse. o zamanlar türk siyaseti avrupa’dan daha iyi olduğu için kaç tane bilim insanı gelmişti. ben avrupa’dan nitelikli adam gelir demiyorum ama dönem o dönem gibi olabilir.
  • domino etkisiyle bernie sanders'ı da etkileyecek olan seçim. exit poll sonuçları açıklandığına göre günün anlam ve önemine ithafen bir şeyler yazalım...

"ingiliz halkının yüzde 60'ı aptaldır"

-saint whatareyou
  • sosyal medyada sol egilimli birlesik krallik vatandasi kardeslerimizin tepkileri o kadar tanidik ki gulsem mi uzulsem mi gidis gelislerdeyim.
  • anladığım kadarıyla ingilizlerin 2007 türkiye genel seçimleri cosplay'i yaptığı hadise.
  • götlerine girecek kazığa evet demiş oldu böylelikle birleşik krallık halkı. toryler’in çok hızlı bir şekilde sosyal yardımları kesip özgürlükleri kısıtlayacakları bu kadar barizken böylesine yüksek bir oy almalarının tek bir nedeni var, ki aynı neden akp iktidarının de en büyük itici gücü.

kodumun yaşlıları...
  • dünyada bu kadar popülistin lider olmasının muhtemel iki sonucu var, yok yere başlayacak onlarca savaş ve 3-5 yıl içinde çok çok ağır bir ekonomik kriz. gelecek nesillere sabır diliyorum, önümüzdeki 10 yılda yapılacak harcamaların hepsi bu gençlerin refahından şu anki nesile aktarılacak.

bir dilek sıkıştıralım, umarım iskoçya, birleşik krallık'tan ayrılabilir, ingilizler adamlara ağır kazık attı.
  • "avrupa’da muhafazakar ve ırkçı partiler peşi sıra iktidar olurken türkiye’de ise bu durum büyük ihtimalle 2-3 sene içerisinde tersine dönecek. türkiye muhafazakar ve ırkçı söylemlerden bir nebze kurtulacak sanırım"

fazla iyimser bir tahmin olmuş. türkiye'de son yıllarda sol dediğimiz chp bile daha merkezci, partinin ana çizgisinden daha muhafazakar ve milliyetçi adaylar göstererek (ekmeleddin, imamoğlu, mansur yavaş) öne çıkmaya çalışıyor ve ülkede sağ parti ve adaylar hala %65 civarı oy alıyor. sol partiler oylarını ancak merkezci adaylar göstererek arttırabiliyorsa ve bu da genelde çok kalıcı olmuyorsa türkiye'de muhafazakar siyaset hala yükselişte diyebiliriz. millet tayyip ve akp'den bıkmaya başladı ama sağ seçmen hala sağ adaylara yöneliyor.
  • ingiltere'de de sandıkları terk etmeyin tarzı tweetlerin atılmasına sebep olmuş genel seçimlerdir.

bir tanesi burada. güldürmüştür.

özetle ingiltere'de oy kullanma sistemi çok eski. kimlik yok, kamera yok. hileye müsait demiş .

bazıları da video atmış. bizim millet spikerlerin mimiklerinden %1 hata payıyla seçim sonucunu anlıyor. ingilizler "ya biz bu sandıklara oyu atıyoruz, gidiyoruz da bunları biri değişse ..." aydınlanmasını daha yeni yeni yaşıyorlar. garip bir haz verdi bu bana .

demek biz ingiltere'ye bizim siyasetçilerden iki üçünü, ingilizce öğretip yollasak 50 sene iktidar olur bizimkiler orada (bkz: swh).

bir yazar üstte yazmış türkiye'yi geriden takip ediyor bunlar diye. haklı.