şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: birleşik krallık’tan siktir olup gitmek)

  orada da her seçimden sonra forumlarda yukarıdaki gibi başlık açan tipler var mı acaba?
 • akıl hastasi solcularin ve pembe gozluklu liboslarin sarisin mavi gozlu tonylerden samari yedigi secimdir
  darisi 2020 de trump reyizin basina
  beyaz adam 1945 felaketinden sonra tekrar uyandi.artik yok öyle batıya kapağı atayim; yattigim yerden devlet bana maas odesin,ıcki uyusuturucu girla gitsin dönemleri.batiya gelecekseniz essek gibi calisacaksiniz bundan sonra.sadece en iyilerinizi gelebilecek.
  heil boris
 • brexit halk oylamasıyla karar verilen bir tercih olmasına rağmen solun ve liberallerin bunu bir türlü kabüllenmeyip uygulamasını bloke etmeye çalışmaları halkın daha fazla oranda brexitçi olmasına sebep oluyor gibi.
 • bu secim 3-4 sene sonra almanyada olacaklarin fragmani.
  bu göcmen belesci kitle ayni kitle
  bugun almanyada devletin sirtina kambur olan comarla londrada kendi mahallelerini kuran romanyalinin bi farki yok
  bundan sonra yok oyle almanyada devletten kira yardimi alayim turkiye ye bayramda mercedesle geleyim donemi.dönün koyunuze bakalim
 • küresel sol yenilmişmişte ne bilim neymişte, bir kaç vakte işçi partisi iktidara gelir yazın kenara. aldığı yetkiyle brexit'i gerçekleştiriyor ve iskoçyayı ve ab karşısına alıyor.
 • küresel solun, siyasette ciddi düzeyde basiretsiz olması durumunu, sadece türkiye'ye özgü bir şey olarak biliyordum, sağolsunlar, yanılttılar. jeremy corbyn kişisi de brexit sürecinde, "hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu" türevinde takılarak iki eliyle bir şeyini doğrultamamış ve seçimde eline almıştır. fazla benzer işler.

  ok boomer kitlesi, hepimizi coşturmaya devam ediyor. zaten corbyn'de liderlik vasfı yok bir kere.
 • oy kullanılan okulların civarında plakasız range rover lar görülmüş dikkat edelim lütfen. sandıklara sahip çıkalım.
 • ab'de kalma veya çıkma referandumu değildi, bunu aklınızıda bulundurun. uk'da sağcılar ab karşıtı solcular ab'ci gibi bir durum yok. tori seçmeni sol seçmenden biraz daha ab karşıtı olsa da bu durum aşağı-yukarı ikisinde de yarı yarıya.

  corbyn zaten tarafını hiç bir zaman açıklamadı, boris ile çıktığı münazarada da "2.ci referandum olsa hangi tarafı destekleyeceksin" sorusuna cevap vermedi.

  corbyn aklı sıra seçmene şantaj yaptı, 2.ci referandum için ingiltere'ye komunizmi getirmeye var mısınız diye diretti ve bu sonucu aldı zira halk ab'de kalmak için her şeyi kamulaştırıp ülkeyi sovyetlere çevirecek bir adamı başbakan yapmaya razı değil.
 • corbyn ve swinson'un kendi kendini bitirdiği seçim olmuştur.

  dup lideri dodds'un sinn fein'e sandalyesini kaybettiği bir seçimden bahsediyoruz. bir büyük parti lideri olarak swinson sandalyesini snp'ye kaybediyor ve kamaraya giremiyor. inanılmaz şeyler bunlar.

  kensington'da brexit oylamasında %70 remain çıkmış ama işçi ve lib dem'ler aralarında bölündüğü için leave'ci tory kazanmış.

  snp şimdiden 12 sandalye daha kazanmış gözüküyor, sturgeon iskoçya bağımsızlık referandumunu tekrar gündemine almış.

  gecenin kazananları boris ve snp başkası değil. yüzyıllar sonra iş yine ingiliz ve iskoç rekabetine kaldı tekrar. biri avrupa'dan bağımsızlık istiyor, diğeri de ilkinden bağımsızlık istiyor.

  edit: kensington ile ilgili bilgi düzeltmesi ek-a.

  edit2: dennis skinner, işçi partisinin 1970'den beri kamaradaki simge figürü sandalyesini kaybetti.
 • birleşik krallık muhafazakârlarını bizim ülkedeki gericilerle bir tutup ona göre değerlendirme yapanları gördüğümüz başlıktır.

  tescilli akp'linin, mhp'linin muhafazakâr parti kazandı diye sevinmesi, yüz yaşından büyük işçi partisi'yle dalga geçmesi gerçekten komedi. yurdum chp'lisinin ise corbyn'i desteklemesi, seçimi kaybetmesine üzülmesi başka bir komedi.

  muhafazakârlar derken geçmişte churchill'i, thatcher'ı başbakan yapmış bir partiden söz ediyoruz. o zamanki şartlar öyle liderlere gerek duyuyordu, bugün böyle bir gereksinimi yok küresel sistemin.

  johnson gibi, trump gibi, macron gibi popülist liderler ise bugün kapitalist sistemin ihtiyacından doğuyor. büyük ülkelerde sıra sıra sağ popülist liderler dümene geçirilirken, ikinci dereceden büyük ülkelerde sol-liberal genç siyasetçiler tutuluyor. (yeni zelanda'da ardern, kanada'da trudeau, finlandiya'da marin gibi) kıytırık ülkelerde ise diktatörler iş başında zaten. küresel denge bu şekilde korunuyor.

  şu sıralar dünya savaşta. üçüncü dünya savaşı'nı yaşıyoruz. abd ve çin arasında çok ciddi bir mücadele var. özellikle afrika üzerinde bu ikisi arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. ab ve rusya da bu çatışmanın ikincil unsurları olarak bulunuyor. fakat ab'nin dağılma sürecine girmesi bu konuda soluğunu kesmiş gibi görünüyor. (birleşik krallık seçimleri ab'nin küresel anlamda bir etkisinin kalmadığının tescilidir) rusya ise bu saflaşmada açıktan belli etmese de abd'nin yanında yer alıyor. bu saflaşmayı bir türlü kavrayamayan türk dış politikası ise son on yıldır hata üzerine hata yapıyor. abd ve rusya'yı hâlâ soğuk savaş dünyasının kutupları gibi gören bir hâriciyemiz var. halbuki böyle olsa suriye'de ikisinin birden bulunması pek mümkün değildi.

  şimdi almanya'yı izlemekte fayda var. fransa, abd ve ingiltere'dekine benzer bir süreci önümüzdeki günlerde almanya'da da görebiliriz. merkel'dan sonra almanya'nın da popülist sağ bir lidere teslimi avrupa birliği'nin son nefesini vermesi demek olacaktır.