şükela:  tümü | bugün
  • şu ana kadar ulusa düşman, düşmanlara dost olarak izlenen haince siyasetin mirasi olan 2000'e yakın şehit, henüz harekete geçememiş ve uyumakta olan yüce ulusumuzun bağrında öfkeyle yatmaktadır.

kutsal ve yasal haklarına karşı yapılan her türlü müdaheleye karşı kesin bir gereklilikle mücadele yolunu aramış ve aramakta olan yüce ulusumuzun, olası durumlar oluştuğunda ihanetlere karşı kendi önlemlerini yine kendi yüce iradesiyle alacağı açıktır.

adalarımızın yunanlılar tarafından işgali gibi açık bir haksızlığa bile önlem alamayan bu çürümüş ve yozlaşmış zihniyetin, bütün devlet kurumlarını derhal terkederek, ilkelerini ulusun ruhundan alan kurucu çizgilere geri dönmesi hayati bir gerekliliktir.

geçmiş yıllarda derin yaralar açan ve ders verici sonuçlar doğuran tarikatçı, dinci ve gerici toplum yapısıyla ulusun refaha kavuşamayacağı, kendisine vadedilen aydınlık ilerlemeyi sağlayamayacağı açıkça ortaya konmuştur.

önü kesilemeyen ve gittikçe ciddi ve tehlikeli bir hal almakta olan dinci ilerlemenin, genç zihinlere karşı daha fazla cinayet işlemesine fırsat vermeden, laiklik ilkeleri üzerine oturtulmuş bir yumruk indirmenin zamanı, bize göre çoktan gelmiştir.

ulusal bağımsızlığımızı temsil eden kurucu ilkelerimiz ve cumhuriyetin kutsal varlığı, gerici zihniyetin pençeleri tarafından resmen işgal edilmiş durumda, ve laikliğe indirilmiş olan bu darbe, yaşam ve varlığını ne pahasına olursa olsun savunmaya karar vermiş olan ulusumuzu derinden yaralamaktadır.

tüm ulusun akıl, mantık ve vicdanına alçakça saldıran, devletin bütün organlarına hakim olmuş bu gericiliğin son bulması, ulusa karşı aydınlığa doğru yol gösterici bir siyaset izlenmesi, toplum vicdanı bakımından vazgeçilmez bir zorunluluktur.
  • keşke bu çağrı yerine ulaşabilseydi.
  • ben bu çağrıdaki birçok şeye katılıyorum. ben katılıyorum katılmasına da, bu çağrı hangi ülkenin cumhurbaşkanına yapılmış onu anlayamadım. zira burası türkiye.

burası türkiye'den kastım, burada "hızla ilerleyen gericilik," gericilik olarak tanımlanmıyor. "darbe yiyen laiklik," gerekli görülmediği gibi, düşman olarak görülüyor.

atatürk'ün kullandığı ifadeyle ulus denmiş. ulus ön plana çıkarılmış. ancak bu ülkede temel sorun "ulus'un kendisi" zaten. çünkü 12.cumhurbaşkanı'nın ortaya koyduğu herşeye evet! diyenler, onu asla eleştirmeyenler, onun her söylediğine inananlar ve algılarının yönetilmesinden haberdar bile olmayanlar, "ulusun ta kendisi zaten."