şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ıcann’in (ınternet corporation of assigned names and numbers) şifreleme anahtarlarında yapacağı bakım çalışması nedeniyle dünya genelinde belirli aralıklarla internet kesilebilir.
  bakım süresince global ölçekte bazı erişim sorunlarının yaşanabileceği uyarısında bulunan ıcann; google, facebook ve twitter başta olmak üzere dev servislere dahi erişim sıkıntısının yaşanabileceğini bildiriyor.
  kaynak

  --- spoiler ---

  bildiğiniz gibi ıcann, dünya çapında internetin alan adı sistemi (dns) sayesinde çalışmasını ve sürerliliğini sağlıyor. bu sistem sayesinde ıp adresleri bilgisayar, tüm cihazlar ve tabii insanların okuyabileceği bir alan adı aracılığıyla kullanılabiliyor. ıcann’in yapacağı kapsamlı bakım çalışması, dns sisteminin kriptografik anahtarlarının değiştirilmesini içeriyor. bakımdan sonra daha güvenli, stabil ve tazelenmiş bir dns deneyimi kullanıcılarını kaldığı yerden bekliyor olacak. ıcann önemli altyapı geçişinin büyük bölümünün sağlandığını fakat önümüzdeki 48 saatlik süreç boyunca internet ve bazı sitelere erişim konusunda minimal sıkıntıların yaşanabileceğinin de altını çiziyor. internet kesintisinden kimler etkilenecek? kesintiden yayıncılarla birlikte son kullanıcılar da etkilenecek. ıcann’in uyarısına göre önümüzdeki 48 saat boyunca bazı önemli servislere erişim sıkıntısı yaşanabileceği gibi kimi kullanıcıların bağlantılarında hız düşmesi sorunu açığa çıkabilir. değişikliğin global ölçekte yapılmasından ötürü, ülkemizdeki kullanıcılar da bu değişiklikten pekâla etkilenebilirler. eğer önümüzdeki 48 saat boyunca internet siteleriniz veya bağlantınızda normalde yaşamadığınız anormalliklerle karşılaşırsanız, modeminiz ve sunucunuzu karıştırmadan önce, nedeninin ıcann’in alan adı sisteminin altyapısını güncellemesi olabileceğini unutmayın. önümüzdeki 48 saat boyunca internet ve internet sitelerinizde ve bağlantınızda yaşanacak minimal sorunlara karşılıklı hazırlıklı olmakta fayda var.
  wmaracı
  --- spoiler ---
 • biz alışkın olduğumuz için en fazla eski fotoğraflara falan baktıracak kesilmedir.

  adamlar bizi aşıladılar resmen. cehenneme gitsek hamam böcekleri gibi yolumuzu buluruz bi şekilde.
 • benim açımdan sıkıntı olmayacak durumdur. interneti download ettiğimden sıkıntı yok.
 • ülkecek hep 50 liralık internet kullandığımız için bizi çok etkileyeceğini sanmiyorum. daha hiç internet kesintisi yaşamamış insanlar olabilir bu dünyada onlar düşünsün
 • ileri demokrasimiz sağ olsun pek çok siteye doğal yoldan erişemiyoruz zaten.