şükela:  tümü | bugün
  • iyi parti genel başkanı meral akşener bugün saat 21.00'de habertürk tv'de "gerçek fikri ne" programına konuk olacak.

yerel seçimler öncesi iyi parti'de il başkanlarının yarısı değiştirildi. ilçe teşkilatlarında da benzer çalışmalar devam ediyor.

genel başkan yardımcılarının başkanlığında milletvekilleri ve genel idare kurulu üyelerinden oluşan ekipler "iyilik kervanı" adı verilen etkinlikle illeri ziyaret edip görüşmeler yapıyor. şimdiden ülkenin yarısı tekrar gezildi.

mecliste de etkin bir muhalefet yapılıyor aslında ama hem meclisin kolunun kanadının kırılmış olması hem de basının uyguladığı sansürün devam etmesi nedeniyle çok fazla görülmüyor. son yapılan grup toplantısı bile tbmm tv'de gösterilmedi.

seçime çok uzun zaman var ama ben iyi parti'ye oy veren vatandaşının en az dörtte üçünün tekrar şans vereceğini düşünüyorum. yerel seçim dinamiklerini değerlendirip iyi adaylar ile seçime girilirse bazı büyükşehirlerde ve illerde kazanma şansı olacaktır.
  • meral hanımı uzun zamandır tv'de göremiyorduk.çayı demleyip izleriz heralde.
  • yine çözüm önerisi sunmayacağından boşuna izlemeyeceğim yayın. yine akp'den nasıl kurtulacağımızla ilgili birşeyler söylemeyecek. seçime giderek yaklaşırken nasıl örgütlenerek çalışmamız gerektiğini anlatmayacak. en ufak bir eylem planından bahsetmeyecek. yine kuru kuru efelenecek. bilgisayar mühendisleri odasının açıklamasına rağmen sandık güvenliğinin nasıl sağlanacağından bahsetmeyecek. kuru laf kalabalığı... çözüm önerisi sunmayan kimseye prim verilmemeli artık. yıllarımızı el birliğiyle çalıyorlar.
  • 21'de başlayacak olan iyi parti genel başkanının konuk olacağı program.

ajans brunson olayına temiz bir giydirme bekliyorum.

guzel bir program olması niyetiyle..
  • meral akşener: "şartları bilerek girdik seçime. olumsuz şartlarda geçeceğini bilerek girdik ama hiç şikayet etmedik.

ikinci tura kalacağımızı düşünerek seçime girdik ama seçmen bize düşündüğümüz oyu vermedi.

şartlar namüsait ama o şartları gerekçe olarak kullanamayız. başkalarını suçlamak yerine kendimize bakmalıyız.

ben de bir karar aldım ve kongreye gittik.

24 haziran'da istifa ettim arkadaşlarım bunu engellediler.

afyon'da çok güzel de bir çalıştay oldu. son gün çalıştay sonuçları tartışıldı. kimse benim şahsımı hedef alan hiçbir cümle söylenmedi. bazı arkadaşlarımız kendi vekil sıralaması ile ilgili sitem ettiler. sonuç itibariyle kongreye gittik."
  • meral akşener:

"muhalefet partilerinin tümü ne kadar başarılı olduklarını anlatıyor. buna karşılık yeni kurulmuş, 25 haziran'da 7. ayı dolmuş bir siyasi partinin 5 milyon oy alıp, 43 milletvekili ile meclis'e girmesi yarın siyaset biliminde okutulacak bir olaydır.

hala başarılı olduklarını iddia edenlerin bu demokratik tavrı örnek almalarını isterdim açıkçası."
  • meral akşener:

"abdullah gül'le ilgili herhangi bir sorunum yoktu, saygı duyduğum bir insan. şahsıyla ilgili bir durum yok. fakat en başından beri tüm siyasi partilerin ayrı aday çıkarması gerektiğine inandım ben. yani bir çatı aday formülüyle karşı karşıya kalmamız halinde buna 'evet' demeyeceğimizi ifade ettim. arkadaşlarımız da bunu ifade ettiler.

biz ekmeleddin ihsanoğlu meselesinde kutuplaşmanın nasıl bir sonuç verdiğini tecrübe ettik. sayın gül'ün adaylığı saadet partisi üzerinden gitti. iyi parti'nin kuruluş aşamasından beri bir seçim ittifakı olacaksa iyi parti, saadet partisi ve demokrat parti ile hareket edeceğini açıkladı.

fakat sonunda şöyle bir şey yaşandı sayın abdullah gül'ün chp adayı olmasını, saadet partisi'nin ortak adayı olmasını veya hdp ve saadet partisi'nin ortak adayı olmasının bizim için mümkün olmadığını söyledim. konuyla ilgili biraz fazla ısrar oldu. gül'ün ortak aday olması için epeyce ikna faaliyeti oldu. dolayısıyla ben de bunun doğru olmayacağını ifade ettim. çatı aday olarak benim gösterilmem halinde kabul etmeyeceğimi de en başında söylemiştim. çünkü o kutuplaşmanın türkiye'ye zarar vereceğine inanıyorum ben."
  • meral akşener:

"ben bir dönem mhp adaylığı üzerinde süreç geçirdim. o süreçte 42 ile gittim, referandumda 37 ile gittim, seçimlerde 71 ile gittim. orada bir şey gördüm, ilk defa izledim konuşmaları. hep ekonomi ağırlıklı konuşmuşum. tek kişiye verilecek yetkinin zararlı olacağını söylemişim. buralarda sorun yok. ama fetö iftiraları ile ilgili lüzumsuz yere çok gündeme almışım. bunları doğru bulmadım. hataysa bu hatadır.

reklam işini yapamadık. mesele bilboard aldık. bu eksikliği konvansiyonel methodlarla doldurmaya çalıştık. insan istediği zaman pek çok eksiklik bulabilir. ama gerçek anlamda bir daha asla yapmayacağım şey budur. başkasının kurduğu oyunun içine girmeyeceğim. "
  • allah rızası için izmir'de güzel bir aday çıkar al şu şehri!
  • meral akşener:

"chp ile ittifak bir zorunluluktu. şimdi 24 haziran'da seçim olacağı kararı verildi. ve iyi parti ile ilgili olarak da denildi ki seçime giremez. ysk bunun için toplanacak dendi. şimdi orada bir diyaloğunuz var sizin. ya gidersiniz bir risktir ya da bu seçime girmeme riskini alamazsınız bunun için bir yol ararsınız. bu millet ittifakını da, 15 milletvekili kararını da arkadaşlarımın kararıyla aldık biz. ben gittim sayın kılıçdaroğlu'ndan 15 milletvekilini istedim. kendisine defalarca teşekkür ettim.

biz grup kurmuştuk. ama 15 milletvekili arkadaşımıza incitici sözler gitmesin diye ben 100 bin imza ile yola çıktım. 100 bin imza verilemeyebilirdi. şahsen her türlü riski alırım ama bir kurumun başındaysanız ve sizin etrafınızda insanlar varsa onların geleceğini göze almak zorundasınız. dolayısıyla ortak kararlar aldık.

en başında dp ve sp ile seçimlere girme kararı aldık. chp bizi zorlamadı da. fakat saadet partisi, dp ve iyi parti ile 3'lü ittifaka razı olmadı. dolayısıyla orada başka düşünceler devreye giriyor. biz bu kararı partimizin genel idare kurulunda, divanda oy birliği ile aldık. insanlar endişelerini dile getirdiler ama karar oy birliği ile alındı.

elbette oy kaybına yol açmış olabilir. biz şu an bunu ölçemiyoruz. aynı ysk biz bütün prosedürleri tamamlayınca karar verdi. müthiş bir propaganda yapıldı. partimiz ve ben akp ve mhp tarafından pkk'lı yapıldık, hdp eş başkanı pervin buldan tarafından da faili meçhulcü yapıldım."