şükela:  tümü | bugün soru sor
  • efendim benim başıma gelen, rezalet olarak kabul edileceğini düşündüğüm değerli suserların fikirleri ile beni aydınlatacağını düşündüğüm rezalettir.

şöyle ki telefonumu bilgisayarıma modem olarak bağladım ve youtube adlı siteden 3 tane video izledim neden böyle yaptığımı soracaklar için milli eğitim bakanlığının sağladığı internet ile youtube üzerinden video izlenemiyor. mobil veri kullanmaya başlamadan önce kotamı kontrol ettim ve 4.4 gb hakkım olduğunu gördüm öğrencilerime izletmek için şu , şu ve şu videoları birer defa izlettim. ardından telefonuma kotamın %80 ini bitirdiğim mesajı geldi. kontrol ettiğimde kotamın 1.2 gb kaldığını gördüm. bu arada bilgisayarım güncel ve ağa kimse girmedi. vodafone müşteri temsilcisi ile görüştüğümde yapacakları birşey olmadığını bilgisayar ile telefonun farklı internet miktarı kullandığını söyledi.

şimdi değerli yazarlar bu söylenen doğru olabilir mi? telefon ve bilgisayarda böyle bir farklılık olabilir mi? daha kotamın yenilenmesine çok var ve mobil verim bitti vodafone ise ilgilenmemekte ısrarcı. mesajı görmesem ve izlemeye devam etsem bana sağlam bir fatura döşeyeceklerdi sanırım.

edit: videoları 360p de izledim zaten fazlasına müsade etmiyordu. windows ise meb bağlantısı ile de güncellenebiliyor dolayısı ile bilgisayarımda herhangi bir güncelleme olmadı ki bunu kontrol etmiştim.
  • windows güncellemistir biseyleri.
  • muhtemelen açılan videoların 720 ya da 1080p olmasından kaynaklanan olmayan rezalettir.
  • telefondaki youtube uygulaması mobil veride 360p nin üzerine çıkmaz. sen istersen bu özelliği kapatırsın veya videoyu seyrederken ayarlardan değiştirirsin. ama bu windows'ta geçerli değil. o bağlantının ne olduğunu bilmiyor zaten, hızı buldu mu hd görüntüyü çeker direkt olarak. bu da olmayan rezalet başlığına sebep olur.
  • gecmis olsun dedirtir, rezalet değil.
  • rezalet mezalet değildir. kullanıcı bilgisizliğidir. güncelleştirmeleri kapatıp, 480p video izlendiğinde böyle bir sorunla karşılaşılmaz.
  • (bkz: vodafone pass)
  • rezalet ama durum değil.

böyle durumlarda rezalet başlığı açıp rezil olmadan önce, window 10'da wi-fi'niz bağlanınca "tarifeli bağlantı" seçeneğini seçerseniz ona göre davranır bilgisayarınız da. güncelleme yapmaz, wi-fi buldum diye abanmaz. biraz yüksek kalite videoların dakika başına 100mb yakınında veri yediğini bilmiyorsanız da telefon internetinizi olmadık yerde paylaşmayın şekerler.
  • wifi'dan bağlandığında otomatik olarak güncellemeye yapmaya başlamıştır. rezalet puanım yok zira rezalet değil.