şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: anladığım kadarıyla isteyen özel mülkünde kafasının estiği gibi ağaç kesebilir. manzaramı örtüyor, kes; yaprak döküyor, kes; karınca oluyor, kes; ek inşaat çıkıcam kes. bu ülkenin ağaçları bu kadar sahipsiz mi gerçekten? karakolda polis dinlemez, belediyeye başvurursun zabıta dinlemez; park ve bahçeler müdürlüğü aman bana ne der, herkes mi yetkisiz olur bu konuda. işini yapmayan, işini yapmayacak olana paslayarak prosedür işletir, sorsan hizmet için varız, biz buradayız!

  üst edit 2: uydu anteni çekmediği için kestiğini söylemiş anneme. baltayla paramparça ettiğim için anteni şimdi çekiyor mu bilmiyorum!

  uygun bir başlık aradım ama bulamadığım için rezalet başlığı açmaya karar verdim. eksiduyuru'ya yazılmasının da hafif kalacağını düşündüğüm için buraya yazıyorum.

  olay şu: bahçemde bulunan ceviz ağacı aşağılık bir insan tarafından- ki bu yaratık kardeşimin karısı oluyor- izinsiz şekilde kesildi. bu şahıs daha önce de yine bahçemizdeki +40 yaşındaki bir başka ceviz ağacını kesmişti ve o zaman da aile bireylerinin ikna etmesiyle olayı hukuki zemine taşımamıştım. yaz başında da bodur birkaç ağaç yine bu şahıs tarafından kesilmişti. anlayacağınız başım bu ağaç düşmanıyla belada.

  bulunduğumuz bina babadan kalma ve ben mirastan hisse sahibiyim. hem mülke zarar vermek olduğu için, hem de söz konusu ağaç kesilmesinin yasak olduğunu bildiğim ceviz ağacı olduğu için direkt şikayetçi olmak için karakola gittim. karakolda şikayetim bile dinlenmeden zabıtayla irtibat kurmam gerektiğini, konunun ağaç olduğunu, tutanak üstünden işlem başlatabileceğimi söylediler.

  belediyeyi arayıp zabıtanın gelmesini sağladım.gelen ekip de fotoğraflar çekip tutanak tutacakken, bu sırada amiriyle görüşen zabıta memuru konunun park ve bahçeler müdürlüğünü ilgilendirdiğini öğrendiğini ,orayla irtibata geçeceklerini ve bana dönüş yapacaklarını söyledi. biraz beklemeden sonra oradan da yanıt geldi ve konunun özel mülkte geçtiği için yetki alanı dışında olduğu söylendi. zabıta da tutanak tutmayıp, arabulucu sözler söyleyip gitti.

  şimdi sözlük ahalisinden fikir ve mümkünse avukat arkadaşlardan yardım istiyorum. ne yapabilirim, siz olsanız ne yapardınız?

  foto 1

  foto 2

  edit: komiklikler, şakalar aferin prim yapmaya çalışın. amk saksıya dikilmiş bir maydanozunuz yoktur, benim gibi bahçesinde onlarca ağaç yetiştiren adama laf söylersiniz.

  edit 2: küçük cem yılmazlar entarilerini silmeye başladı.tek seferde yüzbinlerce ağacın kesilmesini kanıksamış insanlardan bir geri dönüş beklemiyorum ben. şehir içinde o özel bahçelerdeki ağaçlar sayesinde nefes aldığınızı kavrama yetisinde olmadığınız açık.

  ayrıca konuyu 1 ağaca indirgemeyip üzüntü duyan, güzel temennilerde bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum. sayınız az da olsa ses vermeniz önemliydi.
 • mala zarar verme davasi acilabilir. onda da hapis cezasi cikmaz da maldaki hakkin kadar tazminini isteyebilirsin.
 • sözlüğün bu konuyu rezalet olarak görmemesine şaşırdım. her rezalet binlerce liraya yada dayağa neden olmak zorunda değil.

  ağaç kesmenin bu kadar basit bir eylem olmadığını belli ki hala bir çok kişi farkında değil.

  belediye bunu yapsa olay çıkaracak insanlar gelmiş "banane senin bahçendeki ağaçtan" diyor. ağaç ağaçtır, ister parkta ister ormanda ister salonumun ortasında olsun farketmez. sen ağacı umursamazsan, seni yönetenler hiç umursamaz
 • içim acıdı fotoğrafı görünce. vicdanı olan insan için, değil insanlara hayvanlara canlılara zarar vermek, bir ağaçta kırık dal görse üzülmeli. çünkü empatiyle ve merhametle büyütülmüş biri için bitkinin, hayvanın, insanın farkı yok. burada da bir can alınmış. ve bu büyük bir rezalet.
 • bir ağaç için bunca bürokrasiyi göze alan insana büyük saygı duyarım. gerzekçe entry girip, kendince espri kastığını sanan sivilce kafalı ergenleri kaale almayın. umarım sözlük hukukçularından faydalı tavsiyeler gelir. başarılar. kolay gelsin.
 • ağaç bahçede ve bahçede kardeşinin de payı olduğu için malesef hiçbir cezası olmayacak bju durumun ha ağacı kesen 3. bir şahıs yoldan gecen bir tip olsa mala zarar vermek suçundan bir ihtimal bir ceza aldırabilirdin illa ceza alsın diyorsan döv bence ne demek ağaç kesmek
 • konuyu açan beyefendi bir ulaşsın ona hissesini işgal ederse ne yapacağını anlatacağım
  edit:emlak danışmanlığı eğitimi alıyorum bu konu da hukuki bir kaç şey biliyorum
 • mülkte hisse sahibi iseniz dava açabilirsiniz. burada hiçbir bilgisi olmadan atıp tutan malları kaale almayın. aynısı bir arkadaşımın başına gelmişti. apartmanın bahçesindeki ağacı kesmişti apartmandaki mülk sahiplerinden biri. en azından davayla boğuştu epey bir süre ağaç katili ve ertelense de hapis cezası aldı.
 • (bkz: krdş türkiye bura ne beklion)

  ağaç düşmanlığı, ağaç kesmek islamdan sonra bu toplumun en büyük ortak paydaları arasındadır. yapacak bir şey yok geçmiş olsun.