*

şükela:  tümü | bugün
 • mevzu bambaşka yerlere gidiyor.

  haber şöyle:
  pentagon, kobani yakınındaki abd birliklerinin 11 ekim günü yerel saatle 21.00 civarında türk mevzilerinden topçu ateşine maruz kaldığını bildirdi. yapılan resmi açıklamada, "patlama, türklerin abd kuvvetlerinin hazır bulunduğunu bildiği bir bölgede meydana geldi" denildi.

  link

  edit: kobani ve pek çok başka şehir merkezi ile birlikte 30km'lik şeridin içinde. pentagon güvenlik bölge şeridinin içinde kalsa bile büyük şehirlere dokunmayın mi demek istiyor.
 • (bkz: pentagon)
 • neden yapıldığı da önemli tabi. 21. yüzyılda "yanlışlıkla" bombalamak diye bir şey söz konusu dahi olamaz.

  aşağıda bi arkadaş linki vemriş resmi sitelerinde herhangi bi yaralanma söz konusu olmadığı söylenmiş. neyse bu iyi haber.

  "the u.s. demands that turkey avoid actions that could result in immediate defensive action." pentagonun açıklamasında bu geçiyor. yani diyor ki elini ayağını uzakta tut. adamlar kobani içerisine konuşlanmışlar aq bizden kürtleri değil ışidi temizlememizi bekliyorlar. kendi işlerini bizim tüm prestijimizi yerlere sererek mi yaptırmayı planlıyorlar ? bizim gördüklerimizi devlet yöneticileri de görüyordur diye umuyorum. savaşa hayır muhabbeti yapıldı, bunun savaş olmadığı hepimizin malumatı. ancak bizi gerçekten savaşa sokmaya çalışan birileri varsa bu ülke gençliğinin artık yalnızca gazla çalışmadığını görmemeleri kötü olur. kendi başlarına patlar. insanların kaybedecek şeyleri var.

  böyle açıklamalar korkutuyor beni. sebebini buraya yazarsam muhtemelen tutuklanırım. ancak umarım sonumuz tarihteki benzer yönetimlerin sonlarından farklı olur.
 • 5 saat sonra mı açıklama yapıyorsunuz ? demezler mi adama ?
 • atamiz olsa “sor bakalim askerlerinin orada ne isleri varmis” diye cevaplayacagi aciklama
 • söz konusu açıklamayı bizzat pentagonun resmi sitesinden okumak isteyenler için
  kaynak
  olay bambaşka yerlere gidiyor.
  edit : orjinal açıklamada yazanlar özetle
  --- spoiler ---
  kahraman türk askerimizin ayn-el arab * bölgesine yaptığı saldırı amerikan askerlerinin birkaç yüz metre ilerisinde gerçekleşmiş. ve amerikan askerlerinin olduğu yer tarafımızca da biliniyormuş.

  hiçbir yaralıları yok ve bununla beraber kobaniden çekilmediklerini belirtiyorlar.

  türkiyenin suriyeye yaptığı operasyona karşı olduklarını tekrardan belirtip bizi özellikle amerikan askerlerinin olduğu bölgelere ayrıyeten dikkat etmemiz konusunda uyarıyorlar.

  son olarak amerikanın kendisi savunması gerekecek herhangi bir olaya sebebiyet vermememiz gerektiğini belirtmişler.
  --- spoiler ---
  özetle azdan az çoktan çok gider, dikkat edin, en ufak bir şey olursa kendimizi savunma hakkımızı saklı tutuyoruz demişler.
  şahsen olayın gerçekleşmesinden saatler sonra gelen bu açıklama insanı gerçekten acaba diye düşünmeye itmiyor değil.
 • kaynak

  ayrıntılar henüz yok, abd kendini hedef alınmış göstermeye çalışmış gibi andırıyor açıklanan cümleler.

  "ve abd özellikle, güvenlik mekanizması bölgesi dışında kalan ve türklerin abd kuvvetlerinin bulunduğunu bildiği bölgelerdeki operasyonlarına karşı çıkıyor"

  neymiş arkadaş bu kuzey suriye yahu ülkeler 50 yıllık müttefiklerini satıyor vay anasını ya alın new-telaviv kurun da rahatlayın aq bi rahat bırakın ya.
  __
  edit: anladığım kadarıyla ypg ayn-el arab'dan havan topu atıyor, ancak şehir abd güçleri de var o yüzden oradaki teröristleri hedef alamıyoruz.
 • ayn el arap'tan niye çekilmediniz anasını satayım? bölgeden çekiliyordunuz?

  ypg ve pentagon'un kirli bir oyunu muhtemelen. bölgeden türkiye'yi ypg'ye taciz ettir, türkiye cevap verince de ya orada biz vardık.

  milli savunma bakanlığımızın açıklaması esastır. savaşın ortasında rastgele iş yapacak değiliz. önlerine gerekli raporları koyar durumu ispat ederiz. harekatta sıkıntı çıksın diye bekleyenler de avuçlarını yalar.