şükela:  tümü | bugün
  • minimalist gerilim filmidir. kurgusu basit, bir aksiyon, suç filmine dönüşecekken tadında bırakılmış bir hesaplaşma filmi olmuştur.
  • https://www.imdb.com/…yer/vi469743897?ref_=tt_ov_vi

kapalı yerde kalma korkusu olan ve gerilmek isteyenler için uygun bir film. bana hitap etmedi.

film, geçmişlerinde sorunlar yaşamış olan iki kız kardeşin, bir havuzda kapalı kalmalarını anlatıyor. havuz kapanmak üzereyken, son anda havuzun dibinde bir şey aradıkları sırada havuzun üzeri bir şekilde kapanıyor. suyun içinde olmak, bir baş mesafesinde nefes alıyor olmak, gidilecek yerin sınırlı olması, hatta kimse sizi aramaya çıkmazsa iki gün boyunca orada kalacak olmak endişe verici bir şey zaten. dar bir alana sıkışma temalı filmleri bıçak sırtı bir konu bence. her insanı rahatsız edebilecek olmasına rağmen bazen olayı ilerletememekten dolayı film sıkıcı hale gelebiliyor. mesela 127 saat çok güzel işlenmiş bir film olmasına rağmen bu film aynı etkiyi yaratmadı bende.

--- spoiler ---

filmdeki küçük kız kardeş daha gerçekçi geldi bana. abla karakterine de o rolü oynayan kişiye de gıcık oldum. havuzun içindesin, yardım gelmezse birkaç saate öleceksin hala konuşurken dudakları büzerek konuşuyorsun, geri zekalı. oyuncu, tercihini iyi oynamaktan değil güzel görünmekten yana kullanmış sanki. ayrıca filmin ortalarında havuza gelen ve onlardan rüşvet isteyen kadın bölümünde de saçmalık var sanki. kadın, ablanın hesap cüzdanı ve evlilik teklifi yüzüğü karşılığında onları oradan çıkarma vaadinde bulunuyor. blöf yapsın ya da yapmasın fark etmez. öyle bu durumda bırak para vermeyi sağ kolumu bile veririm, kız para versem mi vermesem mi ikilemini yaşıyor. anlamsız.

--- spoiler ---.