1. filmin soundtrack'inde yer alan ali babanin bir ciftligi var adlı çalışmasıyla trt ankara çocuk korosu en iyi özgün film müziği dalında oscar'a aday gösterilmiş ancak yaşları tutmadığı için gösterildikleriyle kalmışlardır...
 2. kendi mitoloji kültürlerine sahip çıkmayıp asena bacak omza nidasıyla senaryosu yazılan 12 hayvanlı türk pornosu..

  aslında bize düşman olup da bunu dile getirmeye cesaret edemeyen ülkem insanlarının asena bacak omza diyerek salya sümük dilleri dışarda kaleme aldığı hem güzide hem postmodern başyapıt ..
  evet en iyi yabancı film dalında oscara aday gösterildi.. (bu bir sır değil)altın ayı cannes gibi film festivallerinde izledik bu filmi.. atilla dorsay cnn türk'teki söyleşisinde biz ailecek aglamaklı olduk... hadi at, horoz, ve ceylanı anladık da bu ''domuz'' un burda ne işi var deyince büyükannem şöyle dedi...

  -be yavrum domuz da hayvandır o da canlıdır allahın kuludur dedi...

  herkes bu filmin kült olacagından emindi hatta ücretsiz olarak dünyanın bütün salonlarında izlenilmesi için vakıflar bile kuruldu.. bizim ev hali hala ağlamaklı (o da ayrı konu)

  hatta türk tarih kurumu basına kapalı olan toplantısında yeniden revizyona gidilmesi gerektiğini bu utançtan bir an önce kurtulmak için entellektüel bir disiplin altında yunan hint hatta fars kaynaklarına yönelmeyi kabul etmiştir.. ki bence en doğru olanı yapmıştır..