*

şükela:  tümü | bugün
 • akp'nin büyük bir farkla kazanacağı seçimdir. halkın kime oy verdiği önemli değildir akp kazanacaktır.!
 • tasarruf tedbirleri kapsamında çöpteki oyların değerlendirilmesini ve bizi sandık başına kadar yormamalarını arzu ettiğim seçimlerdir. ayrıca 4 yılda bir seçim mi olurmuş, öncesi sonrası zaten 6 ay sürüyor bir seçim. yereldi geneldi 2 senede bir seçiyoruz yeter ama. birleştirin bari şunları.
 • seçimler en geç 17 temmuz tarihinde yapılacağı üzere ve ramazan o sene 1 ağustos'ta başlayacağı için gerçekleşmesi mümkün olmayan hadise. yalnız seçimlerden önceki gece berat kandili varmış, acaba akp oradan prim yapar mı derseniz, bilemem!
 • artık anti-akp hareketiyle bir yere varamayacağımızı göreceğimizi umduğum seçimler. aslında genel olarak umutluyum çünkü, kürt hareketi daha sağlam bir şekilde çıkacaktır ortaya gibime geliyor. türkiye solu her zamanki gibi kan ağlayacak olsa da belki bir ihtimal ufuk uras yüreklerimize su serpebilir. chp'nin izmir hariç başka bir yerde oy alamayacağı da çok açıktır. ki bu da, seçimin en sevindirici olayı olacaktır kanımca.
 • chp seçime deniz baykal ile girerse sarıgül şu anda devam ettiği organize çabalarının sonucunda chp'nin oylarını büyük oranda bölecektir. bu da baykal'ın sonu olacak, gitmek istemese bile partisi dibe vuracaktır. yok baykal seçim havasının yakalandığı aylarda radikal bir hareket yapar kılıçdaroğlu'na genel başkanlığı servis eder o zaman rüzgar chp için daha olumlu esmeye başlar. bu sayede en azından beklenenin üstünde bir oy alma şansı doğar chp'nin. bu seçimde sürpriz parti halkın tutacağı özelliklere sahip genel başkanı sarıgül'le tdh (parti isimleri henüz belli değil gerçi) olacaktır. tayyip erdoğan'ın farklı bir versiyonu olan sarıgül'ü halkın sevmesini pek anormal karşılamamak gerek. türkiye halkının seçtiği lider profilinde geçmişten gelen özelliklere baktığımızda maalesef bu gerçek önümüzde apaçık duruyor. kendisini tanıyanların derinlikli olmamakla eleştirdiği sarıgül, şu anda örgütlenmesini tamamlamak üzere ve önümüzdeki aylarda ankara'ya çıkarma yapmayı beklemektedir. bunun ötesinde doğu'da oy alan üçüncü büyük parti olabilme şansları kendilerini meclise sokacak bir başka avantaj olarak göze çarpıyor. akp'ye baktığımızda anormal bir değişiklik olmazsa yüzde otuzun üstünde almaları garanti gibi. iktidarın nimetlerinden bugüne kadar kimsenin yapamadığı gibi faydalanan bir parti olarak akp, arkasına aldığı medyayla yine birinci parti olmaya yakın görünüyor. hem de hafızası olanların hatırlayacağı üzere tayyip erdoğan'ın söz verdiği halde kaldırmadığı yüzde on barajıyla birlikte.
  tüm bunlar haricinde aşırı kürt milliyetçisi parti tarafında pek değişiklik olmaz. saadet oylarını meclise giremeyecek şekilde iki-üç puan artırır. mhp'nin oyları dengeli seyrini korur.
  bu seçimler, tek adam yönetiminin kökleşmemesi adına önemli olduğu su götürmez. eğer atv-sabah satışında olduğu gibi medya iktidarın eline geçmeye devam ederse önümüzdeki on yıllarda bu zihniyetin ağırlığının daha sert hissedilmesi gayet olağan karşılanmalıdır. bu sayede sağlık sektöründe verilen örneklerde olduğu gibi kazanan, halkın çoğunluğundan ziyade sermaye grupları olacaktır. medyayı ele geçiren iktidar bu gerçeği manipüle etme şansını daha da fazla elinde tutacaktır.
  ali tezel'in yerinde bir tespiti ile sonlandıralım. tezel'e göre, 2002'den (yani ilk iktidar oldukları yıldan) itibaren sağlık politikalarını "koruyucu hekimlikten" ziyade sürekli ilaç satın aldıran "tedavi edici" sisteme göre yapan iktidar 36 milyar liraya fırlayan sağlık harcamalarının da tek sorumlusu. tezel, emeklilere verilen zammı açıklarken bile bütçeye ek yük olarak gösteren başbakanı 2002'den bu yana uygulanan yanlış politikalardan harcamaları dört katına çıkarmakla eleştiriyordu. yani kısaca "ilaç şirketlerine verecek son yıllarda oluşturulan yeni pazar onlarca milyarlarımız göze batmazken, emekliye verilecek 3 milyar liramız şikayet konusu oluyor" diyordu. eğer 2011 seçimlerinde akp oy kaybedecekse bunun sebebi yanlış uyguladığı bu politikalar olmalıdır. bu gerçekler farkedilmedikçe de olan yine halkın kendisine olacaktır. hem de siyasi gerilimle tırmandırılan zihinlerinde sanal bir inat uğruna oy verdikleri şu anki iktidar tarafından.

  sağlık harcamaları ile ilgili ali tezel'e alternatif sgk başkanı ve diğer yorumlar için http://www.radikal.com.tr/….8.2009&articleid=948795
 • akp en az yüzde 55 oy alır.
 • erkene çekileceği dedikoduları etrafta sıkça duyulmaya başlanan genel seçim.
 • 2011 yılında yapılacağı meçhul olan, sözde 2011 seçimleri.