• ya abi sikicem dolar euro kol gibi olmuş, enflasyon artmış, işsizlik artmış, arabaya benzin koyamaz olmuşuz, telefonlar olmuş 5.000 tl, her şeye ama her şeye zam gelmiş, eğitim sistemi çökmüş, çocuklar son ana kadar hangi sınava gireceğini bilmiyor, hastanalere gidiyorsun 5 ay sonraya randevu veriyor hala %48 oy çıkıyor adama ya. merak ediyorum daha ne olması lazım adamın oyunun düşmesi için?

bu adama gerçekten %48 oy çıkarsa kimse 2.tur için ümitlenmesin. karşı cephe çok çeşitli kitlelerden oluşuyor ve asla bir çatı altında toplanmaz. %2 oyu her türlü alır. chp dışında kürt ve iyi parti seçmeninin yarısı hayatında 1 kez rte ye oy vermiş ve bozmasa iyi adam aslında kafasındalar. %2 hiçbir şey değil yani 2. tur için.

ben anlamıyorum arkadaş dolar 50 kuruş artınca siyasi hayatı biten partiler oldu bu ülkede, dolar kendini 3e katlamış hala %48 oy. valla deliricem.
  • hala ilk tur bile olsa erdoğan'a yüzde 48 oy çıkmasını anlamadığım, anlamak da istemediğim anket sonuçlarıdır.

yahu kardeşim hiç mi okuma yazmanız yok, markette pazarda, iş yerinde tarlada çektiğiniz sıkıntı sizi rahatsız etmiyor mu, din neden sizin için bu kadar belirleyici faktör, çoluk çocuğunuzun taassub içerisinde yetişecek olması sizi niye mutlu ediyor, özgür düşünce ve ifade etme özgürlüğü sizin neden umurunuzda değil, bu ülkenin başına gelebilecek sıkıntılardan neden haberdar değilsiniz, neden böylesiniz be kardeşim, neden.

ben anlayamıyorum arkadaş, sorun kesinlikle bende galiba, soktuğumun büyük resmini ben göremiyorum, zira sanattan anlamıyorum.
  • korku imparatorluğunda anketler mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez.

millet oyunun rengini açıklamaya korkuyor. geçici işçiyse işimden olurum, esnafsa dükkanımı vergi memurları basar, memursa sürgün yerim, öğrenciyse mezun olursam iş bulamam, çiftçiyse banka bir daha kredi verirken zorluk çıkarır korkusu yaşıyor.

24 haziran dip dalgası şok etkisi yaratacak.
  • meral akşener'in oylarının bir anda eriyip erdoğan'a kaydığı ankettir. bunun sebebi ekonomideki ani düzelme ve kişi başı gelirin 20.000 dolara çıkması olabilir. çok mantıklı bir ankettir.
  • en kritik verisi ikinci turda hdp seçmeninin %77'sinin, rte karşısında ince'yi destekleyeceğini gösteren veridir. eğer tutarsa, buralar yıkılır.
  • 2.tur oranları çok daha fazla umut vaadeden ankettir.
    umarım doğru düzgün yapmışlardır anketi çünkü; 2. tur iyi parti ve saadet partisi seçmenlerinde kayıp az görünüyor. günlerdir yapılan muhafazakar seçmen 2. turda ince'ye oy vermez tatavasını boşa çıkarıyor.
    ayrıca mhp seçmeninin 2.tur oranları da oldukça moral verici. ittifaktan sonra kalan mhplilerin bile % 70'i ancak erdoğan'a oy veriyor.
  • benim için önemli tek bir bilgi vardı onu da aldım mutluyum.
    " hdp'e oy veren seçmenin ikinci tura erdoğan ve muharrem ince'nin kalması durumunda oy eğilimleri"
    muharrem ince %77
    oy vermeyi düşünmüyor %14
  • önedit: masabaşı anketidir.

hemen anlatıyorum:

detaylı anketteki seçmen sayısı en düşük dolayısıyla hesaplaması/doğrulaması/sağlaması en kolay olduğu için vatan partisinin verilerini ele alıyorum.

2401 kişi ile yapılmış ve vatan partisinin oy oranı kararsızlar dağıtıldıktan sonra %0.68 çıkmış. 2401 x0.68%= 16,32. yani kararsızlar dağıtılmadan önce 16 kişi vatan partisine oy verecem demiş ankete göre...

gelelim vatan partililerin 2. tur seçimlerindeki tercihlerine. bunda kararsızlar dağıtılmamış ve oy vermeyi düşünmeyenler de ayrı bir grup olarak alınmış .yani anketi "ilk turda vatan partisine oy vereceğim" şeklinde cevaplayan herkesin görüşüne yer verilmiş. sonuç: rte'ye oy verecek %4.22'lik bir seçmen gözüküyor. bu oranı elde etmek için kabaca minimum kaç kişinin bu anketi cevaplamış olabileceğini bulmak için 100'ü bu orana bölelim 100/4.22= 23.69. kararsızlar falan dağıtılmadığı için kişi sayısının küsuratlı çıkmasının absürtlüğü bir yana, ilk turda vatan partisine oy vermiş ikinci turda da en rte'ye oy verecek bu oranda bir kişinin olması için en az 23-24 kişinin bu anketi "ilk turda vatan partisine vereceğim" diye cevaplamış olması lazım. yani daha basit söylersem vatan partisine oy verecek 23-24 kişiye sormaları, onlardan 1 tanesi ikinci turda rte'ye oy vereceğim demesi durumunda ancak %4.16'lik bir yüzdeye ulaşılıyor, (47 vp'liye sorup 2 kişisi derse %4.25 yapıyor daha yakın bir sonuç, 71 vp'liye sorup 3 kişi 2. turda erdoğan'a verecem derse 4.22 tam sonuç).

ama bir bakıyoruz örneklem sayılarına göre ilk turda vatan partisine oy vereceğini söyleyen sadece 16 kişi. (normalde o 16 kişiden 1 kişi bile rte'ye vereceğim dese,minimum yüzde oranının %6.25 çıkması gerekiyor, %4.22 değil!).

gelelim vatan partisinin ilk tur sonuçlarına. 0.60% oranında cumhurbaşkanlığı seçiminde "kararsız" seçmeni çıkmış vatan partisinin. bu oranın yakalanması için 100/0.60 hesabı ile minimum 167 (ve katları) vatan partili seçmene sorulmuş bunlardan 1 (ve katları) kişinin "kararsızım" demiş olması lazım. eğer minimum 167 vatan partili ile seçmen ile konuştularsa bu oranı yakalamak için, verdikleri vp %0.68 oy oranına göre örneklem sayıları 24 bin 500 civarı olmak zorunda. ama ankette belirtilen örneklem büyüklüğü ne? 2401.

yani verilen örneklem sayıları ile oranların birbirine tutmadığı/yaklaşmadığı bir anket olmuş. masabaşında oranlar doldurulmuş..

bunun yanı sıra genel gözlem mantık çerçevesinde diğer oy oranlarını da değerlendirirsek mesela bir önceki oy oranlarına göre cumhur ittifakı oyları akp'deki oy artışı sayesinde (mhp az çok sabit) 2,5 puan artmış. rte'de oyunu 4,5 puan arttırmış... neden artmış? insanlar kek projesini mi sevmiş de akp ve rte oy arttırmış?

bunlar haricindeki oy dağılımı az çok beklediğim gibi. yalnız cumhur ittifakı ve rte'nin oyundan 4-5 puanı alıp akşener saadet ve ince'ye dağıtsaymış daha fazla inanabilirdim.

sonedit: detaylarını şu entryde (bkz: #77881360) anlattım, katılım beklendiği gibi %90 seviyesinde olduğunda seçmen sayıları açısından yapılan hesapta rte'nin mühürsüz oylar dahil ancak rüyasında göreceği oy oranı %49! muhalefete minimum oy kaptırdığı senaryoda ise ancak %43-44. yani rte'nin oyu bu oranların dışında çıkan anketlere pek inanmayın.
  • 1. turda partilere oy vereceklerin, 2. turda hangi adaya oy vereceğine yönelik verilen oranlar hesaplandığında sonuçlar şu şekilde çıkıyor;

ince %51,24
    erdoğan %48,76

hesaplanan 2. tur sonuçları

herhalde ilk turda erdoğan'a %47,96 dedikten sonra ikinci turu ince kazanacak demenin saçma olacağını düşünerek ikinci tur sonuçlarını ayrıca açıklamamışlar.
  • akp'yi yüzde 40 ve üzeri gösteren bütün anketler yalandır. mhp ile toplam oyu en fazla yüzde 43 olur. bu adamlar 7 haziranda yüzde 40 aldı. şimdi ülke daha kötü durumda artı gerçek muhalefet var karşısında, yüzde 40 ve üzeri alması mümkün değil. yüzde 38 civarı alacaktır akp.

bir de seçim ikinci tura kalırsa tayyip başkan oluyormuş. ya arkadaşlar millet bu kadar salak mı? tamam biraz öyle ama o kadar da değil. akp meclis çoğunluğunu kaybettikten sonra ikinci turda tayyip i başkan çıkartırlar mi sanıyorsunuz. adam açık açık diyor öyle bir şey olursa seçime gideriz diye. e zaten 2 defa cumhurbaskani seçilebilir kuralı var. o zaman ülke seçime gitse tayyip zaten aday olamayacak. meclis çoğunluğu muhalefete geçtiği anda iş bitmiştir. yüzde doksan da öyle olacak. bahçeli bir lideri daha tarihe gömüyor.
hesabın var mı? giriş yap