şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklaşık 10 dakika önce mehmet şimşek'in üçüncü havalimanına 95 milyon yolcu garantisi verildiğini açıkladığı yayın.

  2016 ve 2017 arasındaki artışa bakınız lütfen

  not: kaynak veremem yayın hala canlı
 • özetle "ehonomi çoh eyi" demiştir ama bunu entellektüel seviyede seslendirdiği için kabul göreceğini zannetmektedir.merril lynch 'de çalışmış bir ekonomistin "bütçe" kavramını bilmeme olasılığının sıfır olması gerektiğine göre, yandaş yap-işlet modelinin, hazineye maliyeti olmadığını iddia etmek tek kelime ile meslek namussuzluğudur. ve kendine yakıştırmaktadır bu durumu...
 • ustu kapali konusuyor gibi dursa da, ekonomi'nin bu kadar yara almasinin dis politika oldugunu anlatmistir. amerika ile vize krizi, feto, suriye'de ki kaos, avrupa ile iliskilerin zedelenmesi gibi.

  ayrica dis yatirimcinin rasyonal para politikasi bekledigini de anlatmistir. yani, faiz enflasyonun sebebidir falan gibi tuhaf soylemlerin, yatirimciyi kacirdigini da ustu kapali izah etmistir.

  hakli oldugu yerler de aciklamalari da , elestirdigi yerleri de begenim acikcasi. ama sorunun temelde isi bilmeyen populist politikacilar oldugunu soylemek icin daha cok got lazim anlasilan.
 • öyle ya da böyle, fox tv'ye iktidar kanadından siyasetçilerin katılması, bu kanalın hem gücünü ve bağımsızlığını artırır hem de tek taraflı yayın yapıyor düşüncesini azaltır; bu nedenle iyidir; vatandaş zaten bu söylenenlere inanmıyor.
 • tl;dr / özetle:

  istanbul atatürk havalimanındaki yolcu sayısına bakılınca;
  link

  tahmini sayı seneye için 62m - 67m arasındadır. çok zor değil önceki senelerde ki yolcu sayılarına bakarsanız anlaşılır. sebebi türkiye politikasından bağımsız olarak türkiye'de terör olayı/darbe gibi şeyler min. de iken linear artışa sahiptir.

  peki verilen söz 95m 3. havayolu için. bunun tutmayacağı bellidir. velhasıl diyelim özel bir kampanya yaptılar havayollarına ve 10m fazladan yolcu alındı.

  istanbul atatürk havalimanı hala aktif ise oradan da 10m alındı desek, 20m yolcu. geriye kaldı 75m yolcu sözü.

  istanbul atatürk havalimanı kapalı ise oradan 67m, 77m geriye kaldı 18m yolcu sözü.

  en iyi ihtimalle 18m yolcu * şirket zarar etmeyecek politikası erdoğanın yani onların maaliyeti = bize girecek para

  en kötü ihtimalle 75m yolcu * şirket zarar etmeyecek politikası erdoğanın yani onların maaliyeti = bize girecek para

  bu hesaplamaya 3. havayolunun yapılış masrafları katılmamıştır. bir yolcu için havalimanı işleten firmanın elde etmesi gereken para ortalama 150 lira desek (iç hatlar ve dış hatlardan elde edilecek parayı oranlayarak / burada artan yolcularda sahip oldukları iç hat yolcu / dış hat yolcu oranın kalacağını varsayarak);

  iyi ihtimal : 18m * 150 = 2.70 milyar
  kötü ihtimal : 75m * 150 = 11.25 milyar lira gibi girecek para gözüküyor yıllık.

  neyse ki on altı yıllık bize giren parayı içimize alma tecrübemiz var (yıllanmış o. gibi olduğumuzdan) ne kadar acıtır bilemeyeceğim bir hesaplamadır.