şükela:  tümü | bugün
  • toyota türkiye'nin benimle dalga geçmesi, 2 gündür devlet dairesinde bekletmesi ve son olarak saygısızca bir davranışa maruz bırakıp telefonumu engellemesi durumu.

kısaca anlatacağım; toyota aracımı şehir dışından bir alıcıya sattım. o şehirde başka işlerim de olduğu için 11 haziran sabahı aracımla beraber oraya gittim. aramızda alış verişimizi yapıp alıcıyla beraber notere gittik. noter'in ekranında aracın silindir hacmi görünmediği için noterin sistemi satışı onaylamadı. noter de eski araçlarda bazen böyle olabildiğini ama trafik tescilden sisteme kaydettirebileceğimizi söyledi, biz de trafik tescile gittik. memur arkadaş da toyota türkiye'den bu aracın silindir hacmi budur diye bir yazı göndersinler ben de sisteme gireyim dedi. böylece toyota türkiye'nin muhteşem iş ahlakı ile tanışmış oldum.

önce müşteri hizmetlerini arayıp durumu izah ettim. bize kimligin ve ruhsatın fotoğraflarını mail atın biz de maili size hemen gönderelim dediler. bu arada ben trafik tescildeyim, alıcı da beni noterde bekliyor. fotoğrafları gönderdim ama mail gelmedi. bir saat bekleyip tekrar aradım. gorüştüğüm ikinci yetkili bana görüştüğüm ilk kişinin kayıt açmadığını, şimdi kendisinin açacağını ve hemen göndereceğini söyledi. tamam deyip kapattım. maili yine göndermediler. üçüncü kez aradım, yine bir başka yetkili çıktı, o da aynı şeyleri söyledi, hemen gönderiyorum dedi ama o da maili göndermedi. bu arada alıcıyı arayıp daha fazla beklememesini, belge gelince haber vereceğimi söyledim. müşteri hizmetlerinin umrunda olmadığımı anlayınca genel merkezi aradım. bin bir zorlukla satış sonrası hizmetlerinden bir yetkiliye ulaştım. durumdan dolayı özür diledi kendisinin hemen ilgileneceğini ve mailin birazdan elimde olacağını söyledi. sonra ne mi oldu? o da göndermedi. üstelik kendisine ulaşabilmem için verdiği dahili numara bir daha açılmadı. dün öğleden sonra bir başka yetkiliye; müşteri ilişkileri yöneticisi seda hanım'a ulaştım. yine özürler, hemen hallediyorumlar havada uçuştu. ama o da hiçbir şey yapmadı.

satışı yapamadığım ve bütün gün toyota'yı beklediğimden diğer işlerimi de halledemediğim için geceyi o şehirde bir otelde geçirdim. sabahtan beri dün görüştüğüm kimseye ulaşamıyorum. son olarak yarım saat önce ulaştığım ve ilk defa görüştüğüm genel merkezde çalışan bir yöneticiye, dünden beri yaşanan durumu ve görüştüğüm müşteri ilişkileri yetkililerinin isimlerini aktarınca; "demek ki daha önemli işleri var, programlarını size göre ayarlayamazlar" deyip kapattı. sonrasımda genel merkezi aradığımda operatöre bile bağlanamadığımı gördüm. bugüne kadar ben de herkes gibi çeşitli firmaların müşteri hizmetleriyle sorun yaşadım ve hatta sinirli şekilde konuştuğum da oldu ama hiç böyle bir muameleye maruz kalmamıştım. 2 gün boyunca konuştuğum herkese durumu sakin bir şekilde anlatmama rağmen sonunda geldiğim nokta bu; işimin çözülmemesi ve telefonlarımın açılmaması.

ben eminim ki japonya'da böyle olaylar yaşanmıyordur. belediye otobüsünde birinin burnu kanasa ulaştırma bakanı'nın istifa ettiği ülkenin firması türkiye'ye gelince şaşırıyor. ne desem boş.

edit: yazar bir arkadaşın soruları olmuş.
    araç 86 model corona, ikinci sahibiyiz 91 yılında aldık 27 yıldır bizde. trafik tescil, taşıtlar vergi dairesine ödediğimiz vergilerin malbuzlarını değil toyota türkiye'nin yazısını istedi.

edit: başlık fazla ilgi çekmedi diye düşünüyordum ama toyota görmüş. seda hanım arayıp ekşi sözlük'de yazılanları gördüklerini söyleyip belgeyi hemen gönderdi. destek olan herkese teşekkür ederim.
  • "benim babam toyota gibi adam" reklamının hakkını vermiş firmadır.

babalar da öyle demez mi, "taam taam bakarız, hallederiz bi ara"

"demek ki daha önemli işleri var, programlarını size göre ayarlayamazlar" lafını eden yönetici, bundan daha önemli ne iş olabilir ki? önemli dediğin iş satıştır he mi, satış sonrasının ko götüne rahvan gitsin. aferin böyle devam edin siz.

rezaletler silsilesi devam ediyor,

opel almam,
    peugeot almam,
    toyota da almam.

bu gidişle alabileceğimiz araba markaları ferrari ya da lamborghini kalacak, onları da biz alamayacağız.
  • (bkz: iş ahlakı)

bi süre sonra insanlar bu olaya ilgi gösterince toyotaturkiye diye bir hesap hepimize medaj atar, gerekli aktivasyonun alındığını söyler.(ne demekse artık) biz de haa tamam o zaman deriz.

bu ülkede hak hukuk denen bi şey yok hocam. ağlamayana meme yok diye atasözümüz var daha ne olabilir ki?
    sonra da neden biz haldeyiz diye hayıflanalım..

disiplinsiz ve sorumsuzluk almış başını gitmiş, ne demeli bilemiyorum.
  • ben böyle durumlarda görüştüğüm kişinin ismini alıyorum böylece işi sallama olasılıkları azalıyor.
    ama bir firma baştan laçka ise bu da işe yaramaz.
  • (bkz: up)
  • başıma gelse şikayetimi direkt noter tescilli japonca çeviri ile bizzat toyotaya yapacağım rezalettir. öyle ki kendilerinin başka bir ülkede bu şekilde temsil edildiklerini bilseler eminim uygulayacakları bazı yaptırımlar olacaktır.
  • rezaletin ağababasıdır.
    ben de toyota kullanıyorum ve toyota gibi bir devin böyle bir şey yapması gerçekten beni şaşırtmıştır. merkez (japonya-amerika) bilse topunu gözlerinin yaşına bakmadan kapının önüne kor ama işte onlara da sesini duyurmak zor.
    arkadaşın sinir harbini, cebelleşmesini, sıkıntılarını tahmin edebiliyorum buna rağmen sakin kalmış olması ise takdir edilesidir, geçmiş olsun.
  • toyotanın buradaki arabaları çöptü komple çöpmüş
  • basit bir talep/şikayet takip yazılımı bile kullanmayan firmanın sebep olduğu mağduriyet.

deftere yazıyorlar heral...