şükela:  tümü | bugün
 • merkez bankası faizi ne yapacak?
  23 haziran'daki istanbul seçimleri öncesi merkez bankası'nın 12 haziran'daki para politikası kurulu (ppk) toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.

  abd merkez bankası’ndan da faiz indirim beklentileri var. bütün bu gelişmeler bir araya gelince tcmb’nin faiz indirimlerine haziran itibariyle başlayacağını düşünülüyor.
  tüfe mayıs’ta gıda fiyatlarında yaşanan düşüşün desteğiyle aylık bazda %1.3 beklentisinin altında %0.95 artış gösterirken, yıllık enflasyon %19.5’ten %18.71’e geriledi.
  bankacılar iç talebin zayıf olmasının çekirdek enflasyonda olumlu eğilim yarattığına da dikkat çekiyorlar.

  politika faiz tahminleri

  not: tcmb ppk toplantısının sonuçları 12 haziran’da saat 14:00’da açıklanacak.

  sonuç açıklandı
  merkez bankası haziran toplantısında politika faizini değiştirmeyerek %24'te tuttu.
  açıklamada şu ifadeler yer aldı; "dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

  açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

  karar sonrası dolar/tl kuru 5.81'den 5.79'a geriledi.

  imla: @tramvay soforu yazar arkadaşıma da uyarısından dolayı teşekkürler.
  bankalar yazacağım yere "banaklar" yazmışım.=)
 • ülkeye para girişi turizmden ibaret.

  onu da mülteciler her ay kendi ülkelerindeki ailelerine gönderiyor. merkez bankası çırpındıkça bataklığa gömüleceğiz. çünkü paranın çıkış noktalarına tıpa tıkılmadıktan sonra politika ile nereye kadar doları frenleyeceksin.

  kıçı kırık merkez bankamızda sıradan bir kore şirketinin kasasındaki kadar döviz rezervi kaldı zaten.
 • merkez bankasının faiz indirimini açıklayacağı toplantıdır.
 • faizin değişmeyeceği açıklamadır.
 • faiz degismeyerek sabit, kalacaktir.
  muhtemelen yazili tutanaklarda degisiklik olabilir, geçen ay ufak bi’ satir degisti diye hatta degisim bile degil bi’ satiri eksilttiler diye 13 kurus yukari firlatmisti.
 • faiz düşüşü olmamasının iki anlamı olabilir mb için;

  1. biz enflasyon oranlarını kafamıza göre hesaplıyoruz. normalde reel enflasyon çok daha yüksek.

  2. bizim için tek önemli olan akp. seçime biraz daha yüksek kurla girmek ihtimali yerine seçimden sonra bakarız.
 • söylenecek çok şey var ama geçtiğimiz yaz ayından sonra her zaman mantıktan yana olan yöneticilerin olmadığını anladım. temmuz ayında piyasa ile inatlaşacağınıza 300 baz faiz arttırsanız dolar 7 lira olmayacaktı. sonucunda dolar 7 lirayı gördü, eylül ayında 650 baz faiz yükseltildi. yarın ne olacağına ne bilimsel yaklaşımlar, ne de veriler ve anketler ışık tutar.
 • 23 haziran'da istanbul seçimi olmasaydı yaklaşık 100 baz puan faiz indirimi olabilecekken 11 gün sonra seçim olacağı için %24'te sabit bırakılacak faiz açıklamasıdır.
 • bence faiz indirimi yapip ekonomiyi bir nebzede olsun hareketlendirecekler. bayramda kuru dusurup elindeki dolar miktarini arttirarak bunun hazirligini yapti mb. 100 baz puan indirim bekliyorum. kurun yukari yapacagi hamleyede mudahalede bulunacak mb. 6,05 civari da sabitlenir kur.
 • faizi indirelimde bu sefer bankalarımı batıralım.dolar pusuda düşük faiz ekonomiye degil dövize gidecek böyle 6'nın altında seyrettigi sürece vatandaş dolara bağlayacak beklentiler çok büyük.