şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olmayan mücadelenin günüdür.
  kapitalizm işçiye, emeğe ihtiyaç duyar. sömürülecek emeğin ise maalesef yaşı yoktur.
  büyük ihtimalle aldığımız birçok üründe çocuk emeği vardır.

  çalışmak zorunda kalan her dünya çocuğu için kendi adıma büyük bir utanç duygusu taşımaktayım.
  bıraktığımız dünya adına özür dileriz.

  (bkz: çocuk olmak)
 • uluslararası çalışma örgütü'nün 2015 raporuna göre dünya genelinde çocuk işçi sayısı 168 milyon. bu rapordaki verilerin net sayıları vermediği de aşikar. üstüne bir de kayıtları hiçbir şekilde tutulmayan, merdiven altı çalıştırılan çocuk işçileri de hesaba katınca nefes alamayacak gibi oluyorum. dünyada var olan mevcut düzene ne kadar saydırsam da soluk olmuyor.

  üzerimize sihirli bir değnek değmediği sürece maalesef mevcut düzenin bir anda değişmeyeceğinin hepimiz farkındayız. ama bu mücadele gününün basında en az anneler günü, sevgililer günü ya da benzerleri kadar yer alması çok zor değil; çocukların çalıştırılmasının önüne geçmek adına çok daha fazla kampanya uygulanıp çeşitli projelerin hayata geçirilmesi ise imkansız değil, yeter ki mücadele etme arzumuzu yitirmeyelim.

  bianet'te yayınlanan beyza kural'ın hazırladığı haberi okuduğumdan beri aklımdan çıkmıyor; keşke hiçbir çocuğun hayali "büyüyünce su satacağım" kadar sınırlı olmasa, keşke herkes bunun önüne geçmek için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışsa...
 • işçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi'nin yayınladığı raporda son üç buçuk yıl içinde 194 işçi çocuğun yaşamını yitirdiği belirtilmiş. bunlar sadece kayıtlara geçenler, yani sayı daha da fazla olabilir.

  işçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi'nin raporu;

  http://www.guvenlicalisma.org/…i&catid=152:haberler

  bununla birlikte bir diğer sorun da özellikle suriye'den gelen çocuklarla birlikte çocuk işçi sayısında önemli bir artış var.

  konuya dair hayata destek derneği'nin mart ayında düzenlediği konferans notları;

  http://www.hayatadestek.org/…igi_sorunu_suriyed.pdf