şükela:  tümü | bugün
 • bu kanunlarda hukumden cok bo$luk bulunur . bunlar yururlukteki tum hukuku eksiksiz olarak duzenleyen bir kondifikasyon degildir . bir sinif cati$masi (patricii - plebis) ortaya cikmi$ ve bu siniflarin uzla$tirilmasi amacini gutmu$tur . pleblerin, patricilerin keyfi davrani$larina kar$i korunmasina cali$ilmi$tir . bazi hukumler de reform mantigiyla getirilmi$tir .

  (bkz: hukuk)
 • latince, lex duodecim tabularum .
 • levha sayisi birden fazla oldugu icin benim de cogu kez yanlislikla 12 levha kanunlari dedigim bu hadisenin turkce'deki dogru karsiligi 12 levha kanunu olsa gerek. zira cok maddeli olsa da tek bir kanun vardir. milattan once 4. yuzyilin ortalarinda roma egemenligindeki alt sinifi olusturen pleblerin siniflararasi ayrimciliklarin ve haksizliklarin giderilmesi amaciyla ayaklanmalari sonucunda tedvin edilmis, 12 tunc levha uzerine yazildiklari icin de 12 levha kanunu diye adlandirilan barbar kanunlaridir. roma hukukunun kaynagini ve ilkel asamasini olusturur. mesela bu kanuna gore borcunu 30 gun icinde odemeyen borclu alacaklinin esiri olur. alacakli isterse onu zincire vurup satabilir. bu borclu icin fazla kotu bir duzenleme degil tabii ki. borcluya keske anam beni dogurmasaydi detirtecek yaptirim, alacakli sayisinin birden fazla olmasi durumunda. boyle bir durumda borclu birkac parcaya ayrilarak(borc degil efendim borclu) alacaklilara dagitilabiliyorlardi. bu yasaldi. o parcalarin alacaklilarin hangi isine yarayacagini da hayal gucunuze birakiyorum. gerci gunumuzde de insanlari bombalarla silahlarla parcaliyoruz ama olsun sanki onlar daha barbardi. belki de degildiler. bilmiyorum, hem bu konunun tartisilacagi yerde bu baslik degil. evet evet degil.
 • kendisinden önce yazılmış bir kanun yoktur.yapılış amacının, patrici ve pleb sınıfları arasında eşitliği sağlamak olduğu rivayet edilse de, böyle bir gayenin göz önünde tutulmamış olduğu aşikardır.
 • sigara içilmez cezası....gibi
 • yıllar boyunca "ulan 12 tane ayrı levhada birer tane kanun mu var yoksa tek levhada 12si birden yazılı mı acaba" diye düşünmeme sebep olan tarihi bıdı.
 • (bkz: tabula rasa)
 • altın dişlerden bahsedilip, bu dişlerin ölülerin mezarlarına konulması uygun görüldüğü yazar.
 • adından da anlayacağımız üzere on iki levha üzerine yazılmıştır. m.ö. 451'de on levha, m.ö. 449'da da iki levha hazırlanmıştır.
  iki amaç güdülmüştür yapılmasında:
  1-siyasal amaç: olanaklar elverdiği oranda plep'lerle patricius'lar arasında hukuk eşitliğini sağlamak ve tüm yurttaşları magistra'ların keyfi davranışlarından kurtarıp eş hukuk kurallarına bağlı kalmak.
  2-hukuki amaç: örf ve adet hukukunu toplayıp (romalılarda çok önemlidir örf ve adet kuralları) yazıl olarak saptamak ve böylece hukuk konusundaki belirsizliği ve gizliliği (hukuku patriciuslar biliyordu o dönemde) ortadan kaldırmak.
  sonuç olarak, on iki levha kanunu bir yenilik getirmekten çok eskidenberi geçerli olan örf ve adet hukukunun yazılı olarak saptanması yoluyla yürürlükte olan hukuku herkes için açık, kesin ve anlaşılabilir duruma getirmek düşüncesiyle hazırlanmıştır diyebiliriz.
  on iki levha kanununun hazırlanması bugünkü anlamda bir kodifikasyon hareketi değildir.