şükela:  tümü | bugün
  • sevdiğim 2 insanın özel günü.

birincisi mavi gözlü , mis kokulu, pamuk elleri olan anneannemin ölüm yıldönümü.ömrüne 8 evlad , 27 torun sığdırdı. torun çocukları ve tekrar torunlarından bahsedemiyorum.nur içinde uyu badı gözüm .

diğerinin de doğum günü. 32 senelik ömründe neler yaşadı ve yaşıyor hiç haberim yok. yine de nice güzel seneleri olsun.
  • 11 mart - 17 mart: berdelacuz/kocakarı soğukları
    12 mart: hüsün fırtınası (hüsun/hüsn, yumuşak doğalı olan)

alfred abel (12 mart 1879 - 12 aralık 1937)

"tam o günlerdeydi*. hem ufak tefek olduğum, hem de koğuş sorumlusu olarak yönetimle sık sık hırlaşmak zorunda kaldığım için, kızlar bir ara adımı "kükreyen fare" koymuşlardı" oya baydar - yıldırım bölge kadınlar koğuşu (önsöz'de)

"ama 12 mart döneminde, düşmanın biçtiği değere, nerdeyse önem veren bir tavır vardı ki, buna bir türlü aklım ermedi*." sevgi soysal - yıldırım bölge kadınlar koğuşu

(ilk giri tarihi: 19.5.2017)

(bkz: 12 mart 1971)
    (bkz: 12 mart muhtırası/@ibisile), 12 mart darbesi
    (bkz: selçuk baran/@ibisile)
    (bkz: şafak/@ibisile), aydınlıkçılar
    (bkz: fırtına takvimi/@ibisile)
  • bu gün öyle bir gün ki inanamıyorum!
    inanmak da istemiyorum kutsalım mı? lanetim mi? bilemedim.

doğduğum hastahanenin kayıtlarına bile üşenmedim gittim baktım 12 mart 19xx tarihine.
    tozlu, yosun bağlamış kocaman kayıt defterinde “sancılı doğum” ibaresi geçiyordu.
    nedendir anlayamadım ama sanki biraz rahatlatmıştı beni ne bileyim bu lanet gezegene sancılı gelişim ve geride bıraktığım sancılı yıllarım yanıltmamıştı düşüncelerimi.

yaşamak zorunda kaldığım ülke bile yine bu tarihi sancılı geçirmiş heh!

başından beri sürdürdüğüm savaşım 2019 yılında da aynen devam edecek öyle görülüyor..
    kazanmak için değil, kaybetmemek için verdiğim savaş !

işte ben 12 mart! belki sürünmüyorum ama koşamıyorum da...
    öyle başıboş savruluyorum bakalım nereye kadar.
    ha bir de şey (bkz: balık burcu erkeği) gibi en meczup karakteri de bana bırakmışsın teşekkürler.
  • düşünceli bir şekilde girdiğim gün sanki
  • doğum günüm ama kimsenin hatırlayacağını düşünmüyorum
  • guzeller guzeli biricik esimin dogum gunu.
  • entry sahibinin doğum günü.

işe gidiyordum. sonra bir anda “ya yemişim, doğum günüm bugün dedim”. hava da güzeldi. kendimi çengelköy çınaraltı kahvesinde buldum. şu an boğazı izleyip, çayımı yudumlayıp, geçen yılları düşünüyorum. biraz hüzün var nedense. doğum günü hep biraz hüzün bana.

sabah ilk iş anamı arayıp tebrik ettim, “anacığım beni iyi ki doğurmuşsun, tebrik ederim” dedim. güldük beraber :)

doğum günüm nedense hep annemi getiriyor hatıralarıma. tuhaf. anne gibisi yok. allah sağlık, sıhhat, mutluluk versin anneme. tüm annelere.
  • anneannemin tam anlamıyla ölüm haberini aldığım gün.

2 gün önce uyutmuşlardı. bugün ise tamamen ölüm haberi geldi. 1 ay süredir oldukça kötüydü. ben anneaneme tapan biriydim. 82 yaşında öldü ama hep dinç bir kadındı. zehir gibi bir aklı, harika bir hafızası vardı. çocukluk anılarını anlatırdı. elden ayaktan bugüne kadar hiç düşmedi. tabii yaşının getirdiği birkaç hastalığı oldu ama hepsini güzel bir şekilde atlatmıştı.

1 ay önce ne olduysa oldu, solunum yetmezliğinden hastaneye yatan anneannem ölüme kadar gitti. daha geçen hafta her şekilde bilinci açık, konuşup, muhabbet ediyordu. şükür ki, onu son kez hastanede de olsa gördüm, sarıldım.

benim için çocukluğumun en büyük parçası idi. çocukluğum onunla geçmişti tatillerde. çilek tarlalarında oynardı benimle. her daim çocukla çocuk, gençle genç olurdu. hiçbir zaman onun yanında kendimi sıkılgan, bıkkın hissetmedim. hayatımda tanıdığım en ilginç ama olağanüstü enerjiye sahip bir kadındı benim anneannem.

ruhunun huzur bulması dileğiyle.
  • fahir atakoğlu kendi adında çıkardığı 94'lü albümünden bir eser.

mehmet ali birand'ın sunduğu 32. gün programınında belgesellerde sık sık kullanılmıştır.

(bkz: deniz) (bkz: denizler'e) (bkz: demirkırat)

sonralarında yine aynı yıl çıkan lal albümde de karşımıza çıkar bu melodi. daha sakin daha huzurlu daha yavaş çalar bu sefer notalar. sezen aksu'nun da müthiş dizeleri birleşince lal şarkısı ve bu şarkıya adını veren albüm de ortaya çıkmış olur.

emin değilim ama sezen aksu'nun 94 yılında albüm çıkarmamasının sebebi olabilir. lal albümünün ağırlığı.
  • siyaset ve demokrasi tarihimizin mihenk taşlarından birinin 50. yılı bugün.
    hala izlemeyen varsa, bugünün anlamına binaen o meşhur belgeseli bir kere de burada paylaşalım
    32. gün 12 mart belgeseli