• kimi kaynaklarda (wikipedia, imdb...) ataturk'un dogum tarihi olarak gecen gundur.. bazı astrologlar da bu konu üzerinde çalışmalar yapmış.. aşağıdaki bölümü hakan kırkoğlu'nun sitesinden alıntıladım..

ayrıca;
    (bkz: ataturk'ün doğum günü)
    (bkz: 23 aralik 1880)
    (bkz: 19 mayıs 1881)
    http://www.kemalist.org/…php?op=printpage&artid=240

atatürk'ün doğum haritasi

bundan 2 yıl önce (19 nisan 2001 tarihinde) mail listemdeki kişilere gönderdiğim yazıları bir kez daha iletiyorum. yazı içinde arkadaşlardan gelen mesajlar da yer alıyor. efe cal'le birlikte atatürk'ün doğum tarihi ile ilgili bilgileri uzun yıllardır sorguluyorduk.

konu ile ilgili yeni bir değerlendirmeyi de yakında sizlere ileteceğim.

aşağıda 19 nisan tarihinde astroloji arkadaşlarıma gönderdiğim e-mailleri ve diğer yazışmaları sizlerle de paylaşmak istedim.

19 nisan 2001

biraz önce (19 nisan 2001, 11:25 am, istanbul) marc edmund jones'un sabian symbols kitabını karıştırırken doğum harita verileri ile ilgili bir bölüm var, kazara eseri gözüme çarptı. şöyle yazıyordu:

mustafa kemal, soldier, salonika, 1881, mar 12

bu veri doğru olabilir mi ? peki nereden elde edildi ? gerçekten şaşırdım. fakat beklediğim gibi satürn koç'ta, (yucel sugen tarafından verilen boğa'daki birikime hiç inanmamıştım, atatürk asla konformist boğa burcundan olamaz bence).

harita detayları şöyle: (bu verileri doğru diye vermiyorum, sadece aktarıyorum)

yükselen 4 59 akrep

mc 12 derece aslan

güneş: 22 24 balık

ay 16 50 aslan

merkür 19 53 balık retro

venüs 6 56 boğa

mars 13 7 kova

jüpiter 22 55 koç

satürn 27 05 koç

uranüs 11 17 başak retro

neptün 12 14 boğa

pluto 26 30 boğa

atatürk jupiter-satürn birleşiminde doğmuşsa gerçekten ilgi çekici, ayrıca jüpiter'in koç'ta olması çok doğru (liderlik yeteneği), mars'ın kova'da olması da idealleri için çarpıştığını göstermekte. ay-neptün karesi içki arasını da açıklamakta.

ben gerçekten şaşırdım, bunu keşfettiğim an ise yaklaşık (19. nisan 2001, 11:25 gibi) zaten hemen size gönderiyorum.

siz ne düşünürsünüz ?

sevgiler,

harita bilgileri: 12 mart 1881, saat 10:03, selanik

kitapta verinin nereden alindigini gösteren hiç bir ibare yok. bugün tekrar
    andrew mango'nun atatürk kitabina baktim. söyle yaziyor:

early years bölümünden alinti:
    in the officical population register, atatürk's birth was entered in the
    year 1296 in the rumi calendar. that year extended from 13 march 1880 to 12 march 1881. (sanirim sen mali yilla bunu kastediyorsun) there is no reason to doubt the accuracy of the entry.

the day and month of atatürk's birth are uncertain. his mother was later to say the she had given birth to mustafa during the the forty (cold) days of winter.

simdi bu 40 soguklar hangi günlere karsilik geliyor, bunu de teyit etmek lazim. atatürk'e sorduklarinda ben 19 mayis'ta dogdum demis ama tabii bu alegorik bir durum.

haritaya gelince ay'in aslan'da olmasi ve 10. evde çok dikkat çekici, çünkü atatürk'te bu aslan havasi da var. ayrica annesinin hayatinda rolü çok önemli olmus, (ay 10. ev9 annesini idealize etmis (ay-neptün karesi), belki kadinlarla olan iliskisindeki mutsuzluk ve bu alani pek kullanmamis olmasi güçlü bir anne figurunden kaynaklanmis olabilir.

daha da ilginci harita vatan ve vatan için savasma için büyük motivasyon veriyor. (t-kare), haritada gezegenler neredeyse hepsi batida (ay ve uranüs disinda) kader hayatinda büyük bir rol oynamis. mars kova'da 4. evde, (ascco-ruler) vatanin özgürlügü için savas temasi ve neptün'le yakin bir kare var, ve ay'la da t-kare oluyor bu. neptun apex gezegen ve vatan için idealizm, (ay da bir bakima halk, vatan olabilir, ama burada aslan'da oldugu için sultanliga karsi durumda, kova'da), belli ki bunu kendini feda ederek (apex neptun) kendini motive etmis), jupiter koç'da ve k.ay dügümü ile tama yakin üçgeni var, (günes de ay dügümü ile kare yapiyor, karmik olarak bakarsan liderligi ve egosu ile kadere karsi koyuyor) hedefi yolunda associationlardan sans görmüs, destek almis, ayrica jüpiter'in koç'ta olmasi karizma, liderlik yetenegi, satürn'le bu perçinleniyor, 6. evde askerlik yetenegi ve taktik yetenegi gelistirmis olabilir.

yükselen akrep türkiye jüpiter akrep'teyken kuruldu muhtemelen o'nun için önemli bir yil, uranüs'ü türkiye'nin 4.evine çok yakin. günes'i türkiye'nin 10. evinde.

günes-pluto sekstili yine yiginlarla yapilan isbirligi, (pluto asc
    yöneticisi)

merkür'e gelince bu beni de sasirtti ama robert hand'in bir yazisi vardi
    stariq'da, debil durumlarda kimi zaman kisi eger bunu farkedebiliyorsa daha çok üstüne gidebilir, o yüzden merkür balik oldukça teorik de olabilir, hele geri gidiyor, (sadece iki gezgeni geri merkür ve uranüs) biliyorsunuz bu bazen bir deha göstergesi bile olabiliyor. merkür'ün midpoint agacina baktim: +5 dial merkür=satürn/mc=x=satürn/neptün en yakin derecelerde satürn var. bu terbiye edici de olabilir. ayrica merkür balik'a pek takmamak lazim, galile'nin haritasinda da merkür balik'ta ama adam astronomi gibi hesap kitap gerektiren çok sey yapmis.

açikçasi bu haritayi savunmak istemiyorum ama haritanin sembolizmi atatürk'e oldukça uygun bence.

sevgiler,
    hakan

subject: ataturk dogum gunu

merhaba,
    ---ataturk'un bu dogum gunu bilgisi nereden gelmis olabilir?
    hatirlayacagin gibi bizim eski arastirmalarimizda onun 13 mart'a kadar
    dogmus olmasi gerektigini bulmustuk.sebep ise iki veri vardi 1881 yilinda dogmustu ve mali yila gore 1296 da idi.ancak mali yil 13 mart 1881 de degisiyordu. buna gore 1/1-13/3 1881 tarihleri arasinda dogmali idi. herkesin bildigi gibi kesin bilgi mevcut degildir.

belki bir tarih kitabinda bu sekilde yaziyor olabilir.kimin dogru oldugu ne belli.
    ---dogum haritasina gelince insani dusunduruyor!! harita bilgilerini gonderirsen bakalim.jigsaw ile bazi tarihleri denemeye ne dersin?
    ataturk'u gercekten taniyor muyuz?bildiklerimizin sembolik karsiliklarini getirip tablo olusturabiliyor muyuz?
    hakan,yukselen akrep konusunda hem fikirdik sanirim.goz rengi,derinligi,fiziki yapisi akrep tipine hic ters dusmuyor.
    harita dogrulamak profesyonellerin bile hataya dustugu bir konu. onerilen haritalari denemeye deger.saati yazar misin.
    balik burcu da dusunmeye deger,idealize edildi,kendini pek dusunmedi. merkur balik olmasi ve retro olmasi beni dusunduruyor.ancak gunesle birlesiyor.merkur bu konumda matematikte pek yetenek vermez!!kova,oglak olsa idi diye dusunuyorum .yani soru isaretleri var.
    herkese selamlar
    efe

ataturk için (12 mart 1881, saat 22:03, selanik) jigsaw'da yaptigim
    incelemeden çikan bazi ilginç sonuçlari asagida veriyorum:

ilk askeri okula basladigi gün 13.3.1899, günes günes üstünde, (günes 10.evi yönetiyor), jüpiter yükselene yakin, satürn günes'e kare yapiyor, neptün günes'e kare yapiyor, prog ay jüpiter üstünde

tibbi tedavi, mudahale 25.5.1918, mars merkür'ün karsisinda mars 6. evi yönetiyor, merkür 8. yönetiyor (ve 11'i), günes 8.ev girisinde

osmanli ordusunu terk ediyor, satürn kare pluto

30 8 1922, zafer mars kare günes

annesinin ölümü 14.1.1923 neptün conj ay ve hemen ardindan 24. 1.1923'te latife ile evlenmis (anne ölüyor ve arkasindan evleniyor, bu çok ilginç bence) prog günes birlesme dsc, tr ay 6. evden 7.eve geçiyor

samsun'a çikis 19 5 1919, tr. günes ve tr. mars birlesimi pluto üstünde,
    transit ay üçünce evde (yengeç 9. evi yönetiyor)
    prog mc oppos günes, prog ay oglak'ta 3.evden geçiyor

23 nisan 1929 baskan seçilmesi, jüpiter ve neptün 10. ev üstünde birlesiyor
    (tolerans 2 derece), tr. pluto 9. ev üstünde
    türkiye kurulus günes asc üzerinde

ilk koma 5 eylul 1938, neptün karsit günes,uranüs kare ay, mars kare pluto, ölümü 10 kasim 1938 neptün karsit günes (tolerans 0.20), tr ay kare günes, tr. ay 8. evden geçiyor, prog ay basak'ta günes'in karsisinda (1 derece tolerans), prog asc kare günes

bu bulgular bana pek tesadüf gibi gelmiyor,

hakan

0 19 mayıs tarihini kendisi, ing.kralı edward' a mutlaka bir cevap olsun diye veriyor, gerçek tarihi değil tabi ki.o tarihi yazdırttırıyor, maxat bir kutlama günü olsun diye.. elimdeki bazı tarih kitaplarına baktım, yazdım da galiba, bilmiyorum, annesinin onu bir bahar günü dünyaya getirdiğini kendisi belirtmiş zaten !!! üstelik matematiği bir zevk olarak görüyor, mektubu oku, mektubun ekinde rectification için gerekli gerçek erken dönem bilgileri var, bulduğun tarihe göre bir çakıştırmak lazım..
    güneş aksan
hesabın var mı? giriş yap