şükela:  tümü | bugün
  • unutulmaz copa del rey maçı..
    'hayatımda izledigim en güzel maçlardan biri, en iyi 5 maç listesi yapsam bunu en başa yazarım.

copa del rey maçı dedik, ilk maç calderon'da 2-2 bitmiş, rövanşta barcelona'ya mutlak galibiyet gerek.. tarihin en unutulmaz geri dönüşlerinden birisidir bu maç..

dile kolay 10 sene olmuş tam. jose mourinho'nun fc barcelona'da bobby robson'un tercümanlığını yaptığı dönemler. barcelona kalesinde ve defansın göbeğinde mourinho'nun memleketlileri vitor baia ve fernando couto var.. gheorghe popescu daha parken'de penaltıyı sağ köşeden zımbalamamış, laurent blanc dünya kupalarında atılan ilk altın golü atıp tarihe geçmemiş. emrah'ın yasak sokaklar filminde emrah'ın grubundaki elemanlara benzeyen aynalı tahir ivan de le pena kel kafasıyla tilki selim gibi etrafta dolanıyor.. roy keane ile birlikte bu dmc dedikleri bokun en kralını oynayan josep guardiola gene orta alan arkasında pis işleri yapmakta, aslanım sergi barjuan, evladım olsa sevmeyeceğim abelardo fernandez, o zaman pizza ile pek arasi olmayan şimdilerin ''mc'ronalds'' ı ronaldo luiz nazario da lima, gol atsa da tribünlere koşup yumruğunu yerden yukarı yavaşca kaldırsa diye beklediğimiz luis enrique.. evet, sapıkca bir zevk alıyorduk biz bu gol sevincinden.. kaç kişi düşünmüştür futbolcu olsaydım da golden sonra tribünlere koşup şöyle yapayım diye.. bir denyo biz miyiz? ve erkek güzeli sefil luis figo var tabi. saclar jöleli, erkeğin hası, topçunun kralı.. şimdi bu adamların bazısı futbolu bıraktı, bazısı hala zorluyor, hangisini izlerken sıkıldınız acaba?.. futbol bu adamlarla daha güzeldi.

atletico madrid de cok kral bir kaleci var kalede; jose molina, toni var, caminero var, ki caminero'yu al sahneye koy sana tango yapsın, flakemko yapsın ya da siktir et koy cennet mahallesine çalsın çengi öylesi güzel bir ağabeyimiz, bejbl vardı, düzgün söylemesi problemdi bejbl'in ismini, herkesin mahallesinde vardır sanırım, o dönemler ya o taraflardan göçmüş ya da bir akrabası oralı olan biri. onlardan kapardık düzgün okunuşlarını bu isimlerin, hızlı söylendiği zaman adamı palyaço eden isimlerdendir bu yugo/boşnak isimleri. paunoviç vardi, pantiç vardı.. bizim baliç gibi patlama yapmıştı pantiç, düşüşü de onun gibi oldu zaten. kiko vardı pivot santrafor dedikleri, kim sevmezdi be kiko'yu, ya isminden, ya tipinden, ya oyunundan bir yerinden bu adam size yakın gelirdi. delikanlı biriydi öyle tartışma oldu mu hakeme arkadan göğüs atıp fort yapmaz, direk karşısına geçer öyle küfür ederdi.. bu adamların bazısı emekli oldu, bazısı büyük düşüşler yaşadı ve unutuldu. ama sorarım, hangisini için hatırlandığında izlemeseydim de olurdu diyorsunuz? bu adamları özlüyoruz.

ilk mac 2-2, barcelona'ya tur için mutlak galibiyet lazım, gol lazım. maç başlıyor.. golü atan pantic'in şutuyla atletico madrid, haydi beraberlik diye saldırırken fc barcelona pantic bir kontratakta bir portekizliyi karşısına alıp, diğer portekizlinin yanından topu 25 metreden köşeye zımbalayınca madrid 2-0'a getiriyo durumu. herkes şaşkın, 5 dakika sonra penaltı kazanan atletico madridliler de en az barcelonalılar kadar şaşkın. penaltıda topun başına pantic geçiyor, 25. dakikada hattrick yapıyor ve atletico'yu 3-0 öne geciriyor.

devre oluyor. bu amına kodumun oyununda devresi 3-0 olan maçlarda hep efsane yazılmaz mı zaten?

''nunezsilin'' mi yedi barcelona bilinmez ama defansın iki kafa adamı popescu ve blanc çıkıp forvete arjantin'li pizzi ve stoichkov girdi. ikinci yarı fırtına yine aynı kaleye esiyor. stoichkov vurdu, seken topa can ronaldo voleyi yapıştırınca bir umut dedi barca. hemen golden iki-üç atak sonra sergi barjuan motorsiklet gibi soldan kaptırdı stoichkov'a verdi, bulgar 2 kişiye bastı çalımı, seken topa sergi vurdu, ronaldo'nun o yükseklikte giden voleye eğilerek kafayı vurması bizim o zaman mir uzay istasyonunda eşli piştiye dördüncü bulamamamızla aynı zorlukta. ama o zaman ronaldom uçana kaçana vuruyor.
    mac 2-3'e gelince pantic kızdı. o gün inanılmaz oynadı pantic. hemen golden sonra atak geldi sağdan ceza sahasına tek başına daldı kaleyi görünce şöyle bir bakıp bu golü memleketimdeki akrabalarım için atıyorum dedi. barcelona yakalıyorum derken yakalandı ve 2-4 oldu birden maç.
    atletico golü fırtınayı dindirmişti ve artık 25 dakika kalmıştı, her golde başrol oynayan stoichkov burada da ortaya çıktı bir faul kesti ceza sahasına. top birinin kafasından sekti ama sekmez olaydı, ceza sahası dışına seken topu figo doksana iade etti. bu golden sonra barcelona'nın eyvallahı kalmadı. de la pena bir ara pası attı, pas daha araya girmeden ronaldo aldı ceza sahasına o ünlü dalışlarından birini yaptı. o da sağ köşeye zımbaladı. bu sağ köşede bir şey vardı o gün.
    4-4 oldu maç, artık son 5-6 dakika barcelona'ya gol lazım, madrid'e hala gerekmiyor, hani gazetelerde nasıl tur atlarlar diye bir ufak kutu olur da, ilk maç gollü beraberlikle bittiyse deplasman takımı icin x-x'den daha gollü beraberlikler deplasman takımına tur atlatır yazarlar o hesap, madrid 3-0'den maçı buraya getirmiş ama hala kazanan bu durumda.
    85 'de guardiola ortayı yaptı, bizim kamyoncu abelardo topa kafayı vurdu, molina topu çıkardı ama karşısındaki oyuncuların alayı barcelona'lı ve pizzi topu bu sefer sağ tarafa inat sol tarafa zımbaladı.. taraftarlar çıldırdı, madridliler yıkıldı. barcelona 5-4 kazandı bu efsane maçı.

tarihin en güzel maçlarından, en güzel geri dönüşlerinden birisiydi. bu maç sonrası barcelona kupada önüne geleni öpmüş finali de betis'i yenerek kazanmıştı. kimin umurundaki?
  • sözlük'te de çok iyi hatırlanması ve beğenilmesi (bkz: gol düellosu şeklinde geçen maçlar/1) beni -nedense- sevindiren bu maçı türkiye'de kanal d yayınlamış ve -allah affetsin ama- yanlış hatırlamıyorsam da ilker yasin sunmuştu!*
    gerçekten golleriyle olsun senaryosuyla olsun [ben de bu ifadeyi bu maç için ikinci defa kullanıyorum sözlükte (bkz: tadı damakta kalan maçlar/1) ama başka türlü anlatamıyorum, ne yapayım!] harika geçen bu karşılaşmanın görüntülerini epeydir arıyordum ve bugün ich'in entrisini okuyunca yaptığım aramada bulabildim; ki video da zaten iki gün önce gönderilmiş siteye.
    görüntü kalitesi biraz düşük, müziği de -özellikle geçişlerin acayipliği sayesinde- biraz "dandik" kaçmış ama yine de izlemeye/hatırlamaya değer:

http://www.youtube.com/watch?v=moxy4i3zalg
  • 3-0'dan sonra sinavim olmasi sebebiyle aglamakli bicimde uyuyup, ertesi gün okulda mac sonucunu söyleyen tanimadigim etmedigim adami alnindan öpmeme sebep olan mac.
  • meğer bu maçın "bir önceki bölümü" de varmış da haberimiz yokmuş! iki takımın 1993-94 sezonunda ligdeki ilk karşılaşmaları, bu maça benzer bir oyun sonunda (ilginçtir ki "yenilen takımın gollerini atan tek futbolcu" durumu da var yine bu maçta) 4-3 bitmiş, yalnız arada "ufak" bir fark var; bu sefer kazanan atletico madrid!

http://www.youtube.com/watch?v=mz-ajednnas

(merak eden varsa; bu sezondaki ikinci maçı barcelona 5-3 kazanmış. ama burada şunu da söylemeden geçemeyeceğim; maçın sezondaki ilk mi yoksa ikinci mi karşılaşma olduğunu öğrenmek için yaptığım ilk aramada o sezon barcelona'nın yaptığı maçları ve takımın gollerini atanları gördüm de, insanın "yuh; ayıptır be ayıptır!" diyesi geliyor; şu oyunculara bakın, şu gol sayılarına bakın ya:

"romario (3), beguiristain (3), stoichkov (2), koeman (2), romario(3), laudrup, romario (3), bakero, romario (3), salinas (2), romario (3), romario (3)...."

- hee abarttım, abarttım!*

http://www.danbbs.dk/~salvador/html/html6.htm )
  • bu maçı öynandığı dönemde atletico madrid teknik direktörü radomir antiç idi. bu döneme tanıklık edenler gayet iyi hatırlayacaktır ki atletico madrid o zaman şimdiki gibi hımbıl, kıytırık bir takım değil aksine bir önceki sezonun *çifte kupalı şampiyonu idi. o sezonda şampiyonlar liginde gayet iyi maçlar çıkarmıştı.
    milinko pantiç üçüncü golü attıktan sonra tribünlere baş,işaret ve orta parmağını göstermişti. aynı dönemde predrag danilovic te her üçlükten sonra aynısını yapardı ki kendi kendime " biri üçlük atıyor biri üçüncü golünü atmış ondan olacak herhalde" demiştim. işin aslını ise çoook sonraları öğrendim *
  • yaklaşık 1000 maç eden futbol repertuarımda izlediğim en güzel maçtır, camp nou'da barçanın neler yapabileceğinin ipucudur.
  • katalan spiker joaquim maria puyal'in efsane anlatimiyla izlemek isteyenler icin

(bkz: la remontada)
  • 9 golün 8i sol tarafa atılmıştı. şanslı kale arkası bi maçta 8 gol görmüşlerdi. bence bu tarihte de ilktir. 8 lan çüş. misal 7 gollü gs-fb maçı var. 7 var, ne bileyim 5 var da 8 yok lan. ayrıca en güzel gol elbette figonunkiydi.