şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 12 mart 2018 günü gece saatlerinde hatay'ın samandağ ilçesinde güven oğurol isimli şahsın dur ihtarına uymadığı gerekçesi ile polis tarafından vurulması, yaralanan güven oğurol'un hayatını kaybetmesi olayıdır. yerel kaynaklar olayı aşağıdaki şekilde servis etmişlerdir.

edit: haber kaynağı için http://www.asigazetesi.com/…-hakki-kutsaldir/14244/
    kaynak 2: https://www.gazeteduvar.com.tr/…-meclis-gundeminde/
    yorum editi : bazı yazar arkadaşlar mesaj atmışlar , sayın arkadaşlar yukarıdaki haberi ben yapmadım , sloganlarıda ben atmadım , olaya ilişkin yorumda yapmadım, polis eğer yetkileri doğrultusunda ateş açmış ise buna yapacak bir şey yok, dur ihtarına uymamanın hele şu dönemde çok yanlış olduğunu da biliyorum, fakat bu bizim ölen bir insana sevinmemize sebep olmamalı .belki bu olayı gerçekleştiren polis bile bu olayın derin üzüntüsünü yaşamaktadır, bunu bilemeyiz, can almak kolay değil.
    edit 3: halen ithamları ben yapmışım algısı yapıyor okuma kabiliyeti eksik olan arkadaşlar , tırnak içerisinde haber kaynaklarının içeriğini paylaştım ama silmek zorunda bıraktınız, haber kaynaklarını açarsanız görürsünüz, benim bulabildiğim kaynaklar bunlardı .
    son edit: olay ile alakalı hatay valiliği internet sitesinden basın duyurusu yayınlamıştır.
    http://www.hatay.gov.tr/basin-aciklamasi-14032018
  • akp'li değilim sikseler de oy moy vermem ama yıllardır ohal ile yaşadığın ülkede kalkıp polisin dur ihtarına uymuyorsan ya saf salaksındır, ya terörist ya da sağır...

ha avrupa amerika vs vs diye bik bik ötecek olanlara da peşinen edit: farklısı olmaz, denemek isteyen varsa bilet parası benden siktirip gidip yapsın bakalım dönüş uçağında koltukta mı geliyor, kargo bölümünde tabut içinde mi görelim
  • bahse konu kişi muhtemelen uyuşturucu satıcısı. zira burada bir sitede yorum kısmında ihbar niteliğinde ismi vardır.
  • bu işin belli bir standartı olmalı ki bence bu en uygun olanı.

terörün kol gezdiği, beline silah takanın mafya kesildiği bir ülkede polis dur diyorsa duracaksın.

yoksa vurulacaksın.
  • dur ihtarina uymasi gerekirmis. polise verilen emir bu sekilde ise yapilacak birsey yok.
  • dur ihtarına uymadığında vurulmayacağın tek yer arka sokaklar'in setidir.
    (bkz: hadi evlat dur artık)
  • ön edit: burada öldürülen genci yargısız infaz edip gömenlere kapak. bir yakınınız bu şekilde öldürülse yine aynı entry'leri girer miydiniz mertçe cevaplayın şimdi.

korkarım burada polisi övenler, metroda çantasına bakan üst arama yapan polise terörist miyiz ayol aaaağ diyen ablalarla ve sizin maaşlarınız bizim vergilerimizle ödeniyor diye atar yapan abilerle aynı kişiler.

halkın ayarı yok ki polisin olsun.

polisin silah kullanma yetkisi için (bkz: polis vazife ve salahiyet kanunu) madde 16.
    özetle
    ortada hayati bir durum yoksa silah kullanılmaz, kullanılırken de hedef gözetilir bacağa falan sıkılır.

mesela silahlıdır şahıs, bıçakla saldırı halindedir falan çeker vurursun. kaçan ama sadece kaçan bir şahsa ateş edemezsin önce havaya ateş etmelisin. ohal başka sıkıyönetim başkadır.

olayın gerçekten nasıl gerçekleştiği netleşmeden polisin haklı olup olmayacağı anlaşılamaz.
  • millet yine duyar kasacak ama ben de bişeyler yazayım. olay hatayda geçiyor. hani insanların evinin salonunda otururken roketatar mermisiyle öldüğü yer. kimse kusura bakmasın ama polis sana dur diyorsa sike sike duracaksın. polis hayranı değilim hatta pek de sevmem polisleri ama orada polisin kritik bir önemi var. ne diyorsa yapacaksın. bilmiyoruz belki de adam terörist falandı. yoksa bir insana polis dur diyince neden durmaz anlamıyorum.
  • ohal döneminde, hatay gibi daha önce terörist saldırların yaşandığı sorunlu bir sınır şehrinde polisin ihtarına uymamak ölmek istiyorum demekle aynı şey değil de nedir?

yaşam hakkı kutsaldır ancak sorunlu bir bölgede diğer insanların canını korumak, güvenliğini sağlamakla yükümlü olan polis görevini yerine getirmiştir. savunduğum yok ancak gerçekler bunlar. keşke karşı taraf da ölmeseydi, bacağından vs vurularak etkisiz hale getirilseydi.