*

şükela:  tümü | bugün
  • ön not: ben @sosyopat ekonomist çaylak olduğum için @niga adlı yazardan rica edip bunu paylaşmasını istedim.

ön not 2:bu olayı anlatışım kimseye hiçbir şey kanıtlamak adına yazılmamıştır. dokunması gereken kişilere dokunduğunda bu yazı amacına ulaşacaktır.

ön not 3:entry ve başlık çaylağın isteği üzerine mesajdan kopyalanarak açılmıştır.yazarın katkısı yoktur.

ön not 4:sorularınız varsa çaylağa mesaj atın.

özet:
    hoca: h öğrenci: ö
    h: amerika kendi kültürünü diğer milletlere nasıl empoze etmiştir?
    h: bu nasıl bir oturuş, düzelt kendini!
    ö: özür dilerim.
    h: altındaki eşofman ne, bununla okula gelmeye utanmıyor musun? sen buraya spordan mı geldin? pis kokuyor musun? spordan geldiysen seni dersten atıcam.
    ö: hayır hocam, sporumu akşam yapıyorum, rahat hissettiğim için bu şekilde geldim.
    h: sıhhiye köprüsünün altından beş liralık eşofmanla derse geliyorsun, o giydiğin donu köylü mehmet gece yatarken giyiyor.
    ö: köylü olmaktan gocunmam, ama sizin köylülerle bir sorununuz mu var?
    h: ne diyorsun sen, köylü milletin efendisidir.
    h: sorunun cevabını şimdi ver.
    ö: hollywood filmleri
    h: aferin bursalı şimdi gözüme girdin.

öncelikle bahsetmek istediğim şey sizin gözünüzde bir rezalet olmayabilir ama ben bugün yaşadıklarıma kayıtsız kalmayıp, rezalet olarak gördüğüm bu olayı en fazla kişinin görebileceğini düşündüğüm bu platformda paylaşmayı kendime görev saydım.

beni aşırı derecede rahatsız eden bu olay bugün gazi iibf fakültesi amfi 7' de girdiğim sosyoloji dersinde yaşandı. sınıfın büyük çoğunluğu olarak hoca ile birlikte derse başladık. aradan çokta uzun olmayan bir süre geçtikten sonra, hoca amfinin arkalarına doğru ilerlerken "amerika kendi kültürünü diğer milletlere nasıl empoze etmiştir?" diye bir soru sordu. sınıftan bir arkadaşım siyasi ve askeri gücü sayesinde yapmıştır dedikten sonra hoca cevabın yeterli olmadığını söyleyerek soruyu tekrar sordu. işte asıl olay buradan sonra patlak verdi ve ismini vermek istemediğim, onun yerine sea(sosyopat ekonomistin arkadaşı' nın baş harfleri) diyeceğim arkadaşım ile hoca dediğimiz prof'un arasında geçen aşağılayıcı ve onur kırıcı konuşmaları şimdi anlatacağım.

hocanın sorusunu tekrarından sonra sea arka sıralardan parmak kaldırdı ve reklam çalışmaları diye cevap verdi. hoca, sea'ya dönüp tam bir şey diyecekken sustu ve "bu nasıl bir oturuş, düzelt kendini" diyerek çıkıştı. sea, hocadan özür dileyerek ve oturuşunu düzeltip tekrar cevap vermek istedi ama hoca hiddetli bir ses tonuyla "altındaki eşofman ne, bununla okula gelmeye utanmıyor musun?" diyerek bağırdı. sınıf olarak çoğumuz şaşırmıştık çünkü hocanın kızmasına sebep olan sea' nın altındaki eşofman hepimizin çoğu zaman rahat olduğu için giydiği gri düz bir eşofmandı. sea tam cevap verecekken hoca yine hiddetli bir şekilde ona cevap hakkı tanımadan " sen buraya spordan mı geldin?", "pis kokuyor musun?", "spordan geldiysen seni dersten atıcam." gibi aşağılayıcı ve gurur kırıcı iğrenç cümlelerini peş peşe amfi içerisinde sıraladı. hepimiz çok şaşkındık çünkü ortada hiç bir şey yokken hocamız dediğimiz adam arkadaşımıza nefret kusuyordu. sea şaşkınlığını atlatıp "hayır hocam, sporumu akşam yapıyorum, rahat hissettiğim için bu şekilde geldim." dedi.sea' nın cevabını duyan hoca daha da hiddetlenip "sıhhiye köprüsünün altından beş liralık eşofmanla derse geliyorsun." diye bağırdı. artık kaçıncı şoku yaşadığımı hatırlamıyordum. ben arkadaş arasında bile bunun şakasını yapmaktan çekinecekken prof dediğimiz adam koca sınıf içerisinde yirmi yaşındaki adama bunu bağırarak söylüyordu. sea sakinliğini koruyarak " bu eşofmanı oradan almadım da alsaydım da benim için sorun olmazdı." dedi. sea' nın söylediğini dinlemeden tekrar yüksek bir ses tonuyla "o giydiğin donu köylü mehmet gece yatarken giyiyor." diye bağırdı. sea " köylü olmaktan gocunmam, ama sizin köylülerle bir sorununuz mu var?" diye sorunca hoca "ne diyorsun sen, köylü milletin efendisidir." diyip kendi kendine söylenerek masasına doğru gitti. hepimiz şok içerisindeydik. tam o ara arkasını dönüp sea' ya şimdi sorunun cevabını ver dedi. sea "hollywood filmleri" deyip sustu.

ders bitmiş, sea kapının önüne sigara içmeye çıkmıştı. bir kaç arkadaş biz de yanına gittik. ona kızdığımızı belli eder şekilde "neden dersten çıkmadın, ters bir cevap vermedin?" diye sorduk. hatta ardından "şikayetçi ol arkanda oluruz." dedik. sea beklentimizin aksine sıkıntı olmadığını söyleyip bizi sakinleştirmeye çalıştı.
    bizden sonra sınıftaki farklı gruplar da yanına gidip onunla konuştu ama ne konuştukları hakkında bir fikrim yok. fikrimin olduğu konu ise "dersine girdiği öğrencisine dahi böyle gurur kırıcı ve aşağılayıcı ifadeler kullanan, tepeden bakma zihniyetinin prof temsilcisinin o öğrencilere katabileceği "iyi" bir şey olmayışıdır.
  • sosyoloji: toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalıdır.

ders sosyoloji.

bu işte bir yanlışlık olsun lütfen.
  • h: ne diyorsun sen, köylü milletin efendisidir.
    ö: o zaman efendi olunuz ve dersinize kaldığınız yerden devam ediniz.

şeklinde devam etmesi ve sonlanması gereken rezalettir.
  • basbaya rezalet olan olay.
  • -ekşi mode on -

gazi "lisesine" üniversite muamelesi yapıp gitmek başlı başına bir rezalet zaten.

-ekşi mode of -

ufak tefek şeyler bunlar. arabasını çizin akıllansın.
  • amerika kendi kültürünü diğer milletlere eşofmanı, rapçi altın zincirini falan kafaya takmayarak, sikke sikke dayatarak empoze etmiştir hocam! böyle sikimsonik kafalar yüzünden diğer milletlerin gençleri abd'ye kapağı atıp it gibi çalıştığı, abd'yi ihya ettiği için bize o kültürü döşeye döşeye empoze ediyorlar hocam!
    diyesi gelmiyor mu insanın aq?
    not: yaşasın idris usta!
    ikinci not: abd'de bir litre benzin 50 sentmiş.
  • --- spoiler ---

h: amerika kendi kültürünü diğer milletlere nasıl empoze etmiştir?
    ö: geri zekalı olduğu halde profesör olabilen ortadoğu eşekleri sayesinde.

--- spoiler ---
  • benim için hiçbir şey ifade etmeyen rezalettir. ülke çıldırmış farkında değil misiniz ? neyi düzelteceksiniz ki ? her şey rezalet durumda. benim tavsiyem bir an önce diplomayı alıp yurt dışında bir yerlere kapak atmaya bakın. herhangi bir şeye karşı mücadele etmek gibi bir salaklığa düşerseniz kendinizi boşa hırpalamış olursunuz. çünkü ülkenin neresinden tutsan elinde kalıyor. ülke baştan aşağı rezalet hangi biriyle uğraşacaksın ki.
  • sosyoloji profunun yaptığı sosyal deneyden başka bir şey değildir.