şükela:  tümü | bugün
 • biraz önce haberi gelen kazadır. yolcu uçağı olduğu söylenmektedir.

  https://tr.sputniknews.com/…l-katmandu-ucak-kazasi/

  edit: uçak içerisinde 78 yolcu olduğu söyleniyor. resmi olmamak ile birlikte uçak modeli de (bkz: bombardier dash 8 q400)

  http://www.bbc.com/news/world-asia-43369179
 • nakşibendi şeyhleri düşürmüştür.
 • bangladeş’e ait yolcu uçağı inişe geçtiği sırada, tribhuvan uluslararası havaalanı’nın doğu tarafına düşmüş.
 • üzülüp üzülmediğimizi anlamak için yolculara ait gelir durumu istatistiklerini beklediğimiz bir başka uçak kazası haberi.
 • bangladeş merkezli us-bangla havayolları'na ait s2-agu kuyruk tescilli, bs211 sefer sayılı bombardier dash 8 q400 tipi, 16.8 yaşında bir uçağın düşmesi sonucu yaşanan kazadır.

  uçak dhaka-kathmandu seferini yapmaktaydı ve ilk bilgilere göre 67 yolcu 4 mürettebat içerisinden 14 kişinin hastaneye kaldırıldığı söyleniyor.

  edit: şimdi de 17 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor ancak bu sayı net değil. ayrıca uçağın inerken pistten çıkıp alev aldığı da söyleniyor aynı şekilde. havalimanı tüm uçuşlara geçici bir süreliğine kapatılmış.

  kaynak 1
  kaynak 2
 • tam uçağa binecekken verilecek haber mi bu birader. gerçi korkmam ama yine de acaba diyor insan icinden.hayirlisi
 • başlığı görünce hemen geçmişteki katmandu kazasını hatırladım. o bölgedeki havaalanı pisti bildiğimiz dik dağların ortasında yer almaktaymış ve geçmişte radarın bile çekmediği bir yermiş. radar yokken pilotlar kule ile irtibat halinde kalıp; yönergelere göre kafalarından görüntüyü canlandırıp tahmini iniş yapıyorlarmış. katmandu'da hava şartları da her an değişip; yoğun sis ve yağışlı bir hal alabilmekteymiş. geçmişte bu şartlarda uçağın birisi kuzeydeki dik dağlara çakılmış ve hatta o bölgeye ulaşmaya çalışan arama kurtarma ekibinden birisi de tırmanırken vurgun yiyip ölmüş. sonrasında radar gibi önlemler arttırılmış ama iniş için en zor pistlerden birisiymiş hala.
 • yolcular fakirse ekşicileri üzecek kazadır.
 • yazara mesaj gonderilemedigi icin mecburen buraya yaziyorum.

  "o bölgedeki havaalanı pisti bildiğimiz dik dağların ortasında yer almaktaymış"

  yok oyle bir sey. gayet acik ve musait bir alana sahip havaalanidir. ancak teknoloji olarak cok geri kalmis bir ulke ve dolayisiyla havaalanidir.

  everest'e yakin diye insanlar katmandu sehir merkezini kafalarinda farkli canlandiriyorlar.

  hatta bu vesileyle tekrar hatirlatmak lazim, katmandu sehir merkezi erzurum sehir merkezinden daha dusuk rakima sahiptir.
 • bombardier dash 8 q-400 tipi,4041 numaralı, bs211 uçuş numaralı ve us bangla havayollarına ait olan uçak katmanduya imiş sırasında düşmüştür.
  uçağın radar kayıtları:

  https://www.flightradar24.com/…raft/s2-agu#10afc6ba

  edit: 2018 yılında düşen uçak sayısı ne kadar da arttı.