şükela:  tümü | bugün
  • ölmek bu kadar basit olmamalı ya. aracının gerekli bakımlarını düzenli olarak yaptırmayan bir denyo yüzünden ölüyorsun ve bu herif tek taksirle öldürmekten yargılanıyor. sadece kendisi ölmesi gerekirken, inatla aracı sağa kırmıyor ve arabaların üzerinden geçip gidiyor. belki bi sevdiğini ziyarete gidiyorsun o sırada ya da bir yere yetişmeye çalışıyorsun. aklından geçer mi bir vasıfsız tırcının arkandan gelip seni iki büklüm edeceği? hadi genetik faktörler yüzünden ölürsün, kötü alışlanlıklar yüzünden ölürsün, kendin ölmek istersin ölürsün ama bu nedir ya.

bilmiyorum böyle pisi pisine ölümler bana gerçek gibi gelmiyor. maganda kurşunu, böyle trafik kazaları, bi ruh hastası tarafından bıçaklanmak ya da vurulmak.. bilmiyorum bu gibi durumlarda sanki yeniden spawn olacağız da, town olarak da dünyaya ilk geldiğimiz yerde tekrar belireceğiz gibi hissediyorum. ama hayatın ta kendisi işte bu pisi pisine ölümler.

bir yolda, köşe başında beklerken bir tırcı gelip sizi biçiyor. harbiden çok kötü bir son. eminim ki bu tır araç muayenesi denen garabetten sorunsuz olarak geçmiştir.
  • tırın, kamyonun freni 'patlamaz'. hidrolik sıvısı, fren hortumları, fren sisteminin diğer elemanları doğru düzgün kontrol edilmemiştir, uzun süre yokuş aşağı fren basılı gidilmiştir, sonucunda yükselen sıcaklığı kaldıramayan sistem kendini salıvermiştir.

aracın sağına soluna sözüm ona bakıp bir dünya parayı cukkalayan tuvtürk, buralarda mısın ?

görüntülere göre de şöför olacak hayvan, öküz gibi hız yapıyor. kazada ölen insanların her biri için kasten adam öldürmekle yargılanmalıdır.

tır fren sistemleriyle ilgili duyarlı bir yazar özel mesaj attı, dokunmadan ekliyorum:

--- spoiler ---

hocam evet tırın freni patlamaz ama temel bir yanlışınız var. bu araçların freni hidrolikli değil havalıdır ve otomobillerin tam tersi çalışır. sistem herhangi bir sebeple havasız kalırsa (patlamak diyelim buna) frenleri boşalmak yerine sıkar. bu yüzden tırı ilk çalıştırdığınızda rölantide beklerler ki hava basıncı yükselip kaliperler sıkmayı bıraksın tekerlekler serbest kalsın. dümdüz sürücü hatası kesinlikle ekipmanın bir suçu yok yani. eklerseniz sevinirim ben entry girmiyorum bu çöplüğe de insanlar doğru bilgi alsın en azından
    --- spoiler ---

bu bilgilerin ışığında şöförün direksiyon başında rahatsızlanmış olması ihtimalini de değerlendirmek gerek.
  • tırların yaptığı görevi demiryoluna kaydırmazsak bu tür kazaları çok yaşarız. yazık tek suçu orada olmak olan, yitip giden canlara..
  • direksiyonuda mi kitlenmis bu herifin,niye sag tarafa ucurmuyor araci,goz gore gore gidilir mi duran arabalarin uzerine.yaziktir gunahtir be abi.
  • eğer direksiyonda bir sorun yok ise, sadece freni patlamışsa, tır şöförü kendi canının kurtarmak için onlarca kişiyi öldürmüş görünüyor.
    sanayide ağır tonajlı araçların fren, balata işleri ile uğraşan bir tanıdığım var, ne yazık ki tır sahiplerinin geneli son ana kadar bakımlarını yaptırmıyor. 30 ton yük atıp fren bakımını ihmal etmek hem kendi canını hem de onlarca masum insanın canını hiçe saymakla eşdeğerde. ama milletimiz bir türlü akıllanmıyor ne yazık ki.
    edit. tırın görüntüleri var kazadan dakikalar önce, freni patladığı için dörtlülerini yakmış, yoldan çıkabileceği düzlük, müsait bir çok yer varken km lerce bu şekilde yola devam etmiş. akıl alır gidi değil kendi canı için onlarca kişinin canını hiçe saymış.
  • o tırın en son bakımını kim yaptıysa, yola çıkmasında ve bu katliamın gerçekleşmesinde kimin kusuru varsa yargılanmalıdır.
    kaza değil düpedüz cinayettir.

şoförler, yayalar, şoför sevdiği-tanıdığı olanlar. bir sonraki kazada bizzat kendiniz ya da bir sevdiğiniz cinayete kurban gidebilir. o yüzden her trafik kazasında sorumluyu sorgulayın, sesinizi yükseltin.
  • tırın son sürat indiği rampa ve tırın katliam yaptığı lambaların videosunu çektim bugün.
    buyrun;
    https://streamable.com/hyf320

görüldüğü gibi, tır istese önce otobana sapabilirdi, hadi otobana sapmadı, direksiyonu sağa kırıp kendi başının çaresine bakabileceği 2 nokta daha var, koca bir tarla var sağda, ama tır şoförü bunu yapmayı değil de katliam yapmayı seçmiş.
  • 2021 senesinde nasıl oluyor da bir tırın freni tutmadığı için onlarca insan canını yitirebiliyor? bunun bakımı yok mu? bunu denetleyen bir mekanizma yok mu? ayrıca o tır neden o kadar hızlı seyir halinde?

ayrıca rica ediyorum bu kazanın amerika'daki kaza ile benzer olduğunu söylemeyin. amerika'da olan buzlu yüzeyde olmuş bir kaza. bizimkisi ise dümdüz ihmal.

ekleme: bir yazar arkadaşımız "aynısı amerika'da da oluyor" diyerek bir video paylaşmıştı. videosunu kaldırınca bu girdi de bir parça anlamsızlaşmış.
  • ben doktorum muayene ettiğim birisi karnı ağrıyor diye eve gönderirsem ama apandisit çıkarsa kıçımdan kan alırlar.
    ve haklılar da
    bu işi yaparken iyi maaş alıyorsam insan hayatı ile ilgilendiğim ve risk aldığım için

peki işçilik ücreti benden fazla olan oto tamircisi
    tüvtürk denetçisi
    bu kazanın sorumlusu değil mi?
  • görüntüleri tam bir facia olan kazadır.
    kaza değil aslında cinayet.

rampa aşağı son hız geliyorsun, orada lambalar var. her gün geçiyorum buradan ve her seferinde o gereksiz lambalara yakalanıyorum.

orada lamba olması çok mantıksız bir şey.

al işte tırın yokuş aşağı frenleri patlıyor ve 35 aracı biçiyor, 15 de ölü var.

alın şimdi o düzlükteki lambaları münasip bir yerinize sokun.

edit: şöyle harita üzerinde anlatacak olursak;
    görsel

tır yokuş aşağı akinişten bursa istikametine geliyor.
    muhtemelen frenleri burada boşaldı. frenleri boşalan tır, sağa yani otobana sapsa, orada kurtarabilir. kurtarmasa bile orada trafik az olduğu için daha az araç etkilenir.

ama tır otobana sapmak yerine dümdüz devam ediyor ve lambalara geliyor ve katliam yapıyor.

yine lambalara gelmeden hemen önce otoban köprüsünün altından geçer geçmez, direksiyonu sağa kırsa orası dümdüz tarla. ama direksiyonu ne tarlaya, ne otobana kırmıyor, bunun yerine lambalara kadar gelip katliam yapıyor.

diyecek söz bulamıyorum...