şükela:  tümü | bugün
 • çin halk cumhuriyeti'nin güneybatısındaki sıchuan eyaletinde, öğle saatlerinde 7.8 şiddetinde gerçekleşen ve ne yazık ki çöken iki ilkokuldaki 4 çocuğun hayatını kaybettiği, 100den fazla yaralının olduğu deprem. ta beijing'de 21. katta olmanın da etkisiyle uzunca bi süre delicesine sallamıştır. haberlerde iki dakikadan fazla sürdüğü ve çin genelinin yanı sıra, çevre ülkelerde de hissedildiği söylenmekte.

  ayrıca;
  http://www.milliyet.com.tr/…&date=12.05.2008&ver=08
  http://www.ntvmsnbc.com/news/445950.asp

  http://earthquake.usgs.gov/…w/quakes/quakes_all.php

  edit: ölü ve yaralı sayısı sürekli artmakta.
 • xinhua'dan alinan bilgiler yaklasik 900 ogrencinin depremde yukilan iki ilkokulun enkazi altinda kaldigi ve en az 68'inin oldugu yonundedir.

  edit: xinhua 4.gun itibariyle 19500+ kesinlesmis olu sayisi vermektedir,
 • depremin ardından gökdelenlerin yedi dakika daha sallanmaya devam ettiği bildirildi *
 • ölü sayısının 5bine dayandığı, beklenen artçılar ve büyük deprem sonrası beijing'de artçıların haricinde başka bir deprem daha olduğundan bütün çin'in sokaklara döküldüğü korkunç olay.
 • sonrasında cep telefonu şebekesinin tamamen alt üst olmadığını görmek ilginçtir.
 • (bkz: tenkisat)
 • kanal d haberde 7 dakika sürdüğü söylenen depremdir. bizde 45 sn süren 7.4 lük depremin yarattığı etkiyi düşününce, ordaki sonucu hayal bile edemiyorum. ölü sayısının şu anda 10000 e yaklaştığı söyleniyor ama daha ulaşılamayan bir çok okul varmış, umarım olmaz ama gerçekçi olursak daha binlerce kayıp vardır. iletişim sistemleri de çökmüş durumdaymış,normal olarak. umuyorum olabilecek en az zararla atlatırlar ama durum o kadar da iyimser olunabilecek durumda değil. 1500 km uzaktan hissedilebilen, 7.8 olarak ölçülen ve 7 dakika süren bir deprem..

  not: hiç bu açıdan düşünmemiştim ancak şu an kanal d haber de konuşan muhabir, çin'de mevcut olan tek çocuk politikası nedeniyle çocukların çok değerli olduğunu hatırlattı. en çok zarar gören yerlerin okullar olduğunu göz önünde bulundurursak, durumun vehameti de anlaşılır sanıyorum. çok çocuk sahibi olunca çocukların değeri azalmıyor tabi ama yine de sahip olduğu tek çocuğu da böyle bir felaketle kaybeden ailelere sabır gerek..hem de çok.
 • beşik gibi sallamaya devam etmektedir.
  binlerce ölü, binlerce yaralı, binlerce hasara yıkılan iki kimyasal fabrikadan sızan 80 ton sıvı amonyak da eklenmiştir.
 • ntvmsnbc'nin haberine göre "sadece" siçuan bölgesinde ölü sayısının 10 bine yaklaştığı deprem.. fotoğraflar da vermiş kendileri:

  http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/…d=1312&picid=0&dp=1

  geçmiş olsun demekten başka yapacak bir şey gelmedi elimden.. yardımlar belki yapılır ama depremin ne kadar etkili bir afet olduğunu bir kez daha göstermiştir bu olay.. biz daha fay hattı üzerine binalar yapmaya devam edelim..
 • ailecek bizi üzmüş depremdir. sarı ırkın kalbimdeki yeri ayrı. onlara karşı kendiliğinden oluşmuş bir gönül bağım var. deprem belki yaşadıkları yeri sarstı ama kalbimdeki yerleri hiç sarsılmayacak. yaralarının en kısa sürede sarılmasını temenni ediyorum.