şükela:  tümü | bugün
 • ırak'ın siyasi meclisi olan 328 vekilli ırak temsilciler konseyinin üyelerini belirlemek için yapılacak seçimler. 165 sandalye kapan iktidar olur. seçim barajı da yok sanırım.

  https://en.wikipedia.org/…liamentary_election,_2018
 • mukteda es sadr cogunlugu aldi deniliyor. irak bb ibadi bagdat'ta 5. siraya dusmus. sadr hareketinin hasdi sabi'ye bakis acisini bilmiyorum ama sadr hareketi ile hasdi sabinin siyasi kolu bir hukumet kurabilirse abd acisindan hic iyi olmaz. kisaca ibadi, hasdi sabi'yi yasallastirarak kendi ayagina sikmis oldu.

  ayrica secimde asiri cok hile yapilmis deniliyor. mesela basra'da bazi bolgelerde guneyle alakasi olmaya kuzeyli partilerinin bazi ilcelerde cogunlugu aldigi soyleniyor. veya kerkuk'un 9000lik bir turkmen mahallesinden turkmen partilerine sadece 11 oyun ciktigi soyleniyor. kerkuk'te gayri resmi sonuclara gore kyb %90 ile 1. sirada idi. herhalde yeniden sayim yapilmisti ama tam emin degilim, su an bildigim sey kerkuk'te 12 sandalyenin 2sini turkmenler aldi.
 • haydar abadi'nin öncülüğündeki nasr komisyonu seçimin galibidir. katılımın %45 civarında olduğu seçimlere hile karıştığı iddiaları gündemdedir. sonuçlara itiraz eden türkmenler, başta kerkük olmak üzere sayımın yeniden yapılması adına protesto gösterileri yapmaktadırlar.

  türkmenler direniyor
 • kerkükte kürtlerin açık ara kazandığı seçimdir.

  kürtler %45+: %42 puk ve %3 niştîman ittifakı

  araplar ~%35: %19 kerkük arab koalisyonu %16 diğer araplar

  türkmenler %18+: %18 ırak türkmen cephesi
 • resmi sonuçlara itraz kararı çıktıktan sonra oyların saklandığı depoda yangın çıkmış. enteresan işler oluyor orada. yeni bir orta doğu krizi yaşamayız umarım.